شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 107702 | |

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادعای برخی کارشناسان اقتصادی مبنی بر اینکه قبح فروشی در صنعت نفت شکسته شده است

خانه ملت   عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادعای برخی کارشناسان اقتصادی مبنی بر اینکه قبح  فروشی در صنعت نفت شکسته شده است، اظهار کرد: باید با دلیل گفته شود، قبح ‌فروشی در صنعت نفت شکسته شده و این سوال مطرح است که مگر در گذشته تولیدات با ارزش افزوده داشته‌ایم که اکنون به سمت  فروشی رفته‌ایم؟ جلال میرزایی با اشاره به شرایط اقتصادی در دنیا توضیح داد: امروز کشورهای نفت‌خیز در زمینه جذب سرمایه‌گذاری هنگفت در استخراج نفت و فروش آن در دنیا رقابت دارند و بسیاری از موسسات و کارشناسان حوزه انرژی برآورد کرده‌اند که میزان وابستگی به نفت تا سال 2030 کاسته می‌شود و به همین جهت کشورها به دنبال  فروشی نفت می‌روند تا درآمد لازم را کسب کنند.  نماینده ایلام، ایوان، چرداول در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: آنها تلاش دارند، منابع مالی لازم و کافی برای اینکه اقتصادشان را بازسازی و نوسازی کنند و به سمت اقتصاد بدون نفت بروند، فراهم کنند. وی با بیان اینکه ایران زمانی درآمدهای هنگفت نفتی داشته است با انتقاد از آن دوران گفت: زمانی سالانه بیش از 100میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما مدیران به سمت ایجاد زیرساخت‌ها جهت عدم وابستگی به نفت نرفته‌اند و در هیچ برنامه‌یی مبنی‌بر اینکه سالانه 30درصد از وابستگی به نفت کاسته شود، نداشته‌ایم.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه درحال حاضر با وضعیت حاد اقتصادی مواجه هستیم، عنوان کرد: بعضی کارشناسان حرف‌هایی می‌زنند که زمینه اجرایی آن وجود ندارد. درحال حاضر باید به سمت افزایش تولید نفت  با هدف تاثیرگذاری در بازار نفت و سازمان کشورهای اوپک بیشتر حرکت کنیم و به‌نظر می‌رسد این مسیر درست است.  او با تاکید بر اینکه در شرایط اقتصادی مناسبی قرار نگرفته‌ایم، بیان کرد: باید به سمت اقتصاد بدون نفت برویم و برای این کار باید پایه‌های اقتصادی را مستحکم کنیم تا در صورتی که بازار جهانی نفت دچار رکود شد و خریداری برای آن وجود نداشت بتوانیم از پس مسائل اقتصادی کشور برآییم. وی در پایان گفت: کارشناسان طوری جلوه می‌دهند که ایران مازاد تولید خود را خام‌فروشی می‌کند درحالی که ما به سختی می‌توانیم سهمیه صادرات تعیین شده از سوی سازمان کشورهای اوپک را تامین کنیم چراکه در زمینه تولید نفت محدودیت‌هایی داریم. این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تحول خاصی در زمینه تولید نفت رخ نداده است، بیان کرد: شرایط تولید و فروش نفت ما تغییر نکرده که از آن با عنوان شکسته شدن قبح  فروشی یاد کنیم در ضمن در کشور ما ظرفیت‌ها و پالایشگاه‌هایی برای فرآوری نفت وجود ندارد که اکنون وزارت نفت در زمینه  فروشی کوتاهی کرده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران