شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه انرژی دیروز اخباری متناقض پیرامون میزان نفت صادراتی عربستان‌سعودی در ماه آگوست منتشر شد. ابتدا رویترز نوشت که عربستان‌سعودی صادرات نفت‌خام خود در ماه آگوست را بیش از 600هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

 گروه انرژی    دیروز اخباری متناقض پیرامون میزان نفت صادراتی عربستان‌سعودی در ماه آگوست منتشر شد. ابتدا رویترز نوشت که عربستان‌سعودی صادرات نفت‌خام خود در ماه آگوست را بیش از 600هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. اقدامی که در واکنش به افزایش تقاضای داخلی این کشور در تابستان و به نوعی برای ایجاد تعادل در این تقاضا عملیاتی می‌شود. این خبری است که یکی از منابع صنعتی عربستان‌سعودی دیروز در اختیار رویترز قرار داده است.  این منبع نزدیک به سیاست‌های نفتی پادشاهی به رویترز گفته است که تقاضای قوی‌ای برای نفت‌خام تولیدی این کشور وجود دارد اما آنها به تعهدات اوپک پایبند هستند. این منبع آگاه عنوان کرده است که به این ترتیب صادرات نفت خام عربستان در ماه آگوست به پایین‌ترین میزان در سال جاری میلادی که 6.6 میلیون بشکه در روز است، خواهد رسید.

طبق آمار اعلام شده نفت صادراتی عربستان‌سعودی به آسیا در ماه آگوست با 200هزار بشکه کاهش روبه‌رو شده و به 3میلیون و 500هزار بشکه در روز خواهد رسید. صادرات اروپایی نفت‌خام عربستان موسوم به «عرب لایت» نیز با روزانه 70هزار بشکه کاهش در ماه آگوست 520 هزار بشکه در روز خواهد بود.  صادرات نفت‌خام عربستان‌سعودی به امریکا نیز در این ماه زیر 800هزار بشکه در روز خواهد بود. عربستان‌سعودی در ماه ژوئن به اوپک اعلام کرده است که روزانه 10میلیون و 70هزار بشکه نفت‌خام تولید کرده که اندکی بالاتر از سقف تعهد این کشور به شمار می‌رود. دلیل این سطح تولید، نیاز نیروگاه‌های عربستان به نفت در تابستان عنوان شده است.  در حالی که رویترز چنین خبری را منتشر کرده بود، ایسنا به نقل از خبر دیگری در رویترز نوشت که به گفته منابع متعدد آگاه، شرکت آرامکوی عربستان سعودی نیاز نفت‌خام مشتریان‌اش در هند و آسیای جنوب شرقی و همچنین چهار خریدار آسیای شمالی را در ماه آگوست به‌طور کامل تامین می‌کند.

در بخش دیگری از این خبر آمده است؛ یک منبع آگاه به رویترز گفت: در ماه آگوست هیچ کاهش عرضه‌یی حتی برای گریدهای سنگین‌تری مانند عرب مدیوم و نفت سنگین وجود ندارد. حداقل یک خریدار آسیای شمالی نیز نفت «عرب هوی» مورد تقاضایش را به‌طور کامل دریافت خواهد کرد. عرضه کامل نفت‌خام از سوی عربستان در ماه آگوست برخلاف اقدام این کشور در کاهش عرضه به این خریداران در نیمه اول سال میلادی جاری است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران