شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102529 | |

ایسنا مدیرکل دفتر راهبردی و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو از اتصال شبکه برق ایران به اروپا خبر داد و گفت: زیرساخت‌های این موضوع فراهم شده و ایران از طریق کشورهای آذربایجان، کردستان عراق و روسیه به شبکه برق اروپا وصل می‌شود. محمدعلی فرحناکیان در نخستین همایش ملی تخصصی کمپرسورها با اشاره به آمار دپارتمان انرژی امریکا در سال ۲۰۱۶ گفت: براساس آماری که از سوی دپارتمان انرژی امریکا در سال ۲۰۱۶ ارائه شد، صنعت برق ایران از نظر تاسیسات رتبه ۱۴ در کل دنیا و رتبه نخست را در غرب آسیا و خاورمیانه دارد.

اتصال شبکه برق ایران به اروپا

ایسنا  مدیرکل دفتر راهبردی و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو از اتصال شبکه برق ایران به اروپا خبر داد و گفت: زیرساخت‌های این موضوع فراهم شده و ایران از طریق کشورهای آذربایجان، کردستان عراق و روسیه به شبکه برق اروپا وصل می‌شود.  محمدعلی فرحناکیان در نخستین همایش ملی تخصصی کمپرسورها با اشاره به آمار دپارتمان انرژی امریکا در سال ۲۰۱۶ گفت: براساس آماری که از سوی دپارتمان انرژی امریکا در سال ۲۰۱۶ ارائه شد، صنعت برق ایران از نظر تاسیسات رتبه ۱۴ در کل دنیا و رتبه نخست را در غرب آسیا و خاورمیانه دارد.  مدیرکل دفتر راهبردی و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو افزود: ایران تنها سازنده توربین کلاس E و اخیرا کلاس F در منطقه است. مصرف برق ایران در سبد انرژی تقریبا متوسط دنیاست اما این روند مصرفی کاملا افزایشی است زیرا ایران به عنوان یک کشور درحال توسعه روز به روز بیشتر به مصرف انرژی نیاز دارد. به همین دلیل مصرف برق هر سال روند افزایشی داشته و میزان مصرف برق نسبت به متوسط ۲۵سال گذشته 5.5 تا ۶‌ درصد افزایش داشته است.

بهره‌برداری از 23 سد در دولت یازدهم

ایرنا   ظرفیت حجم آب قابل تنظیم این 23سد سالانه 3میلیارد و 338میلیون مترمکعب و حجم مخزن آنها 4میلیارد و 329میلیون متر مکعب است.  در این دوره زمانی 7سد در 6 استان با حجم آب قابل تنظیم سالانه 161میلیون مترمکعب و حجم مخزن 371میلیون متر مکعب آبگیری شد.  به این ترتیب، حجم سدهای بهره‌برداری و آبگیری شده در دولت یازدهم 23برابر حجم مخزن سد کرج(امیرکبیر) است.  با ساخت این سدها حدود 417میلیون متر مکعب آب شرب برای 23شهر و روستای اطراف این سدها فراهم شده است؛ همچنین 62 میلیون متر مکعب برای صنایع و یک میلیارد و 443میلیون متر مکعب آب نیز برای بخش کشاورزی تامین شده است. براساس این گزارش، آبگیری از دو سد«سردشت» در استان آذربایجان غربی و «گلورد نکا» در استان مازندران در هفته‌های اخیر انجام شده و تا مرداد ماه امسال 3سد دیگر«جامیشان» در استان کرمانشاه، «قزل داش» در استان خراسان شمالی و «بهمنشیر» در استان خوزستان بهره‌برداری یا آبگیری می‌شود که حجم آب قابل تنظیم این 5 سد سالانه 902میلیون متر مکعب و حجم مخزن آنها 566 میلیون مترمکعب است.

تصمیم ایران برای رودخانه زاب کوچک کردستان عراق

تسنیم  وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق گفت، مقامات ایرانی تصمیم گرفته‌اند آبراه مشترک منتهی به اقلیم که اوایل هفته از طریق احداث یک سد بسته بودند را مجددا باز کنند.  عبدالستار مجید، وزیر کشاورزی و منابع آبی اقلیم کردستان گفت، ایران تصمیم گرفته اجازه دهد یک بار دیگر آب از طریق رودخانه زاب کوچک در اقلیم کردستان جریان پیدا کند.  مجید افزود:«مقامات ایرانی به ما قول داده‌اند که جریان آب به رودخانه زاب کوچک را روز دوشنبه مجددا برقرار کنند.» رودخانه زاب کوچک در شهر کالادزه استان سلیمانیه عراق اخیرا با کمبود قابل توجه آب مواجه شده است.  به گفته مقامات محلی، این رودخانه منبع اصلی آب آشامیدنی مردم محلی و آبیاری مزارعی است که 80‌درصد نیاز مردم منطقه را تامین می‌کند. قبلا مجید به رسانه‌ها مدعی شده بود، کاهش آب این رودخانه به دلیل احداث سد توسط دولت ایران در شهر کردنشین سردشت است. وزیر کشاورزی اقلیم کردستان همچنین گفته بود، کاهش آب در اقلیم بر سطح توزیع آب در بقیه مناطق عراق نیز تاثیر خواهد گذاشت زیرا آب سایر مناطق از سد دوکان که در اقلیم کردستان واقع شده، تامین می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران