ایرانشهر

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه هم ناوگان ریلی و هم جاده‌ای ما فرسوده است، از فرسودگی ۶۰ درصدی ناوگان جاده‌ای خبر داد

۱۴۰۱/۰۹/۲۳ ۰۱:۵۵:۰۰
| | |

۶۰ درصد ناوگان جاده‌ای‌ فرسوده است

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه هم ناوگان ریلی و هم جاده‌ای ما فرسوده است، از فرسودگی ۶۰ درصدی ناوگان جاده‌ای خبر داد. به گزارش ایسنا، شهریار افندی‌زاده در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه ایران رتبه ۱۵ پژوهش دنیا را در اختیار دارد، گفت: باید از مطالعات کتابخانه‌ای به سمت حل مشکلات حرکت کنیم اما هنوز ارتباط دانشگاه با صنعت نهادینه نشده است. در حال حاضر ۵۰۰ پروژه ریلی و جاده‌ای در دست اجراست، اما کدام یک از آنها اولویت اجرا دارد؟ در طرح جامع حمل‌ونقل همین اولویت‌بندی‌ها لحاظ شده است. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ترانزیت در کشور ما پتانسیل بالایی دارد اما هنوز بالفعل نشده، افزود: در دولت سیزدهم چندین تفاهم‌نامه ترانزیتی امضا کرده‌ایم که شامل «تفاهم ترانزیت ۱۰ میلیون تنی با ازبکستان»، «تفاهم سه‌جانبه ترانزیت ۱۵ میلیون تنی ایران روسیه و آذربایجان» و «تفاهم ترانزیت ۲۰ میلیون تنی اجلاس اخیر آسیای میانه» می‌شود. افندی‌زاده گفت: در کریدور شمال جنوب خط زیبای رشت آستارا دیده شده اما آیا نمی‌توان در کنار آن به مسیرهای جاده‌ای هم توجه کرد؟ بعد از زیرساخت‌ها، مساله دیگر توسعه و نوسازی ناوگان است چرا نسبت واردات ناوگان به تولید داخل مناسب نیست؟ به نظر می‌رسد با تولید داخل امکان تکمیل و نوسازی ناوگان را نداریم. وی با بیان اینکه هم ناوگان ریلی و هم جاده‌ای ما فرسوده است، از فرسودگی ۶۰ درصدی ناوگان جاده‌ای خبر داد و افزود: ترانزیت در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۱ و نیم میلیون تن بود اما در سال جاری در حالی که پیش‌بینی‌ها از ترانزیت ۲۰ میلیون تنی بود، اما تنها هفت میلیون تن ترانزیت در کشور داشته‌ایم که با رقم سال قبل فاصله زیادی دارد.

کمک دانش‌بنیان‌ها در پروژه‌های ساختمان‌سازی

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر تقویت حضور نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژه‌های مطالعاتی از برنامه‌ریزی برای توسعه آزمایشگاه‌های مرکز خبر داد. به گزارش مهر، محمدمهدی حیدری رییس مرکز تحقیقات راه، م سکن و شهرسازی امروز ۲۲ آذر در مراسم هفته پژوهش بر ضرورت پژوهش در تمام ارکان اجرایی کشور تاکید کرد و گفت: در جوامع پیشرو پژوهش موتور محرک پیشرفت شناخته می‌شود و طبق بیانات رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب که علم و پژوهش آشکارترین ابزار هر کشوری است، تکلیف بر همه ما روشن است. وی اجرای طرح نهضت ملی مسکن با سه رویکرد کیفی‌سازی، ارزان‌سازی و سرعت مستلزم بهره‌مندی از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتی‌سازی برشمرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران