در شهر

معاون استاندار تهران از «غیرحضوری» شدن مدارس و دانشگاه‌ها در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۳ و ۲۴ آذر ماه در تمامی شهرستان‌های استان تهران به جز فیروزکوه،

۱۴۰۱/۰۹/۲۳ ۰۱:۵۴:۲۵
| | |

مراکز آموزشی امروز و فردا غیرحضوری شدند

معاون استاندار تهران از «غیرحضوری» شدن مدارس و دانشگاه‌ها در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۳ و ۲۴ آذر ماه در تمامی شهرستان‌های استان تهران به جز فیروزکوه، دماوند و پردیس خبر داد. عابد ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تداوم آلودگی هوا در استان تهران و تشکیل جلسه دوباره کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در استانداری، گفت: مدارس تهران برای فردا چهارشنبه و پنجشنبه ۲۳ و ۲۴ آذر ماه هم غیرحضوری شدند. وی در تشریح مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، گفت: جلسه اضطرار آلودگی هوا روز سه شنبه با حضور اعضاء برگزار شد و با توجه به ادامه تشدید آلایندگی هوا مقرر شد چهارشنبه و پنجشنبه ۲۳ و ۲۴ آذر ماه تمامی مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه شهرستان‌های استان تهران به جز فیروزکوه، دماوند و پردیس به صورت غیرحضوری فعالیت کنند. همچنین کلاس‌های دانشگاه‌های استان تهران به جز فیروزکوه و دماوند نیز غیرحضوری خواهد بود. معاون استاندار تهران افزود: مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها نیز طی این دو روز در تمامی شهرستان‌های استان تهران به جز فیروزکوه، دماوند و پردیس تعطیل هستند. وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های ورزشی نیز برای امروز و فردا ممنوع خواهد بود از شهروندان درخواست کرد: از ترددهای غیر ضرور خودداری و در صورت لزوم حتما از ماسک مناسب N۹۵ استفاده کنند. به گفته ملکی، همچنین فروش طرح ترافیک در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه متوقف است و فعالیت کارخانه‌های شن و ماسه نیز تا روز جمعه متوقف می‌شود. معاون استاندار تهران همچنین از روسای سازمان‌ها و ادارات درخواست کرد، با تقاضای مرخصی مادران دانش‌آموزان موافقت کنند. مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نیز دیروز عصر با اعلام هشدار نارنجی آلودگی هوا در پایتخت گفت: همه شهروندان به‌ویژه افراد دارای بیماری زمینه‌ای توصیه می‌شود از تردد در فضای باز خودداری کنند. به گزارش ایرنا، حامد یزدی مهر از صدور هشدار نارنجی آلودگی هوا توسط مدیریت بحران در استان تهران خبر داد و اظهار کرد: آلودگی هوا تداوم دارد و شاهد انباشت آلاینده‌ها هستیم. وی با اشاره به کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای همه گروه‌ها اظهار کرد: به همه شهروندان توصیه می‌شود در تردد خودروها مدیریت لازم را داشته باشند. از همه مردم عزیز می‌خواهیم نسبت به هشدارهای صادر شده حساس باشند و با توجه به اعلام‌‌های قبلی از وقوع آسیب و خطرهای احتمالی جلوگیری کنند. وی اظهار داشت: با تشدید شدت آلودگی هوا همه دستگاه‌های خدمات رسان به حالت آماده باش در آمده و توصیه اکید می‌شود که مردم به‌ویزه افراد دارای بیماری زمینه‌ای از حضور در فضای باز خودداری کنند و کاهش تردد خودروها و اتخاذ تدابیر مدیریتی در دستور کار باشد. به گزارش ایرنا، شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای پایتخت دیروز عصر بر روی عدد ۱۵۵ قرار گرفت و کیفیت هوای تهران برای همه گروه‌های جامعه ناسالم است. بر این اساس، منطقه ۱۹ و منطقه ۱۱ شهرداری تهران با شاخص ۱۷۳ آلوده‌ترین مناطق تهران گزارش شدند. همچنین، کیفیت هوای گلبرگ در منطقه ۸ تهران و اقدسیه در منطقه یک تهران با شاخص ۸۴ و ۹۶ نسبت به سایر مناطق بهتر شناخته شد. بر اساس این گزارش، پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۱۴۴ روز هوای قابل قبول، ۱۰۵ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۲ روز هوای ناسالم برای همه افراد جامعه، دو روز هوای بسیار ناسالم، دو روز هوای خطرناک و تنها دو روز هوای پاک را تجربه کردند.

درخواست برخورد قضایی به ترک فعل‌های هوای پاک

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نسبت به هوای آلوده شهر تهران در این روزها انتقاد کرد و گفت: دادستان کل نسبت به کوتاهی و ترک فعل دستگاه‌ها در قانون هوای پاک ورود پیدا کند. مهدی اقراریان، عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با اشاره به روزهای آلوده شهر تهران گفت: در این روزها شهروندان تهرانی نابسامانی این روزهای تهران را شهرداری می‌دانند و متاسفانه شاهد هستیم که در این روزها بیماری‌های تنفسی نیز افزایش پیدا کرده است. وی با تاکید بر اینکه باید دادستان کل با دستگاه‌هایی که ترک فعل در باب قانون هوای پاک کرده‌اند برخورد جدی داشته باشد، گفت: دستگاه‌های زیادی در قانون هوای پاک مسوولیت دارند که بیشترین مسوولیت با سازمان محیط زیست است که غایب جدی در عرصه قانون هوای پاک است. عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: سازمان محیط زیست 46 وظیفه، وزارت کشور 23 وظیفه، وزارت نفت 16 وظیفه، وزارت صمت 13 وظیفه، نیروی انتظامی 11 و ... در قانون هوای پاک دارند. اقراریان ادامه داد: البته شهرداری تهران نمی‌تواند تنها به ممنوعیت فروش طرح ترافیک در روزهای آلوده هوای شهر تهران بسنده کند و باید در این حوزه نیز اقداماتی انجام بدهد. وی از ریاست شورای شهر تهران خواست ترتیبی را فراهم کند تا نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف عضو هوای پاک در صحن شورا حاضر و گزارشی نسبت به وظایف محوله خود به شورا ارایه کنند تا کوتاهی‌ها و کم‌کاری‌ها مشخص شود. عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران با بیان اینکه تعطیلی مدارس و پایتخت تنها راه‌حل مبارزه با آلودگی هوای تهران نیست، گفت: بیش از 10 درصد جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کنند که برای حل مشکلات نیاز به اهتمام دولت داریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران