شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور صبح دیروز در یازدهمین اجلاسیه شورای عالی استان‌ها از آمادگی دولت برای برگزاری نشست مشترک با مسوولان کلان‌شهرهای کشور و پیگیری مسائل و مشکلات این شهرها در دولت خبر داد.

آمادگی دولت برای همکاری با شهرداری ها

سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور صبح دیروز در یازدهمین اجلاسیه شورای عالی استان‌ها از آمادگی دولت برای برگزاری نشست مشترک با مسوولان کلان‌شهرهای کشور و پیگیری مسائل و مشکلات این شهرها در دولت خبر داد. او همچنین با تعیین ضرب‌الاجل یک ماهه برای وزارت کشور به منظور تشکیل کارگروه مشترک با شوراهای اسلامی شهرها و احصای مسائل و مشکلات شوراها اظهار کرد: دولت برای احیا یا ایجاد ظرفیت‌های مغفول شوراها همراهی می‌کند و مشکلی در این زمینه ندارد.  به گفته رییس دولت سیزدهم، نظرات شوراها باید در نحوه بودجه‌ریزی شهر و استان مد نظر باشد؛ اظهارنظر شورا طبق نگاه منطقه‌ای هست اما باید نگاه کلان ملی، اجرای عدالت و توجه به سند مهم آمایش سرزمینی باشد. به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای عدالت می‌داند و نیاز است شوراها هم این را دنبال کنند، تصریح کرد: نقش شوراها برای شکل‌دادن شهر و روستای سالم، بنیادین است. عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت باید در هر منطقه‌ای حکم‌فرما باشد و اساس روابط در شهر و روستا، بر این مبنا باشد.

رییسی گفت: شوراها مراقبت کنند تا روابط ناسالم پا نگیرد و اینگونه روابط، نهادها را در نظر مردم بی‌اعتبار می‌کند و سرمایه اجتماعی را به‌نحوی کاهش می‌دهد. وی بیان کرد: نیاز است که کارگروهی با وزارت کشور تشکیل شود و مسائل و مشکلات شوراها در آن بررسی شود. آن‌چه از ظرفیت‌های قانونی باید احیا یا ایجاد شود، فعال شود. دولت با این موضوع همراهی می‌کند و هیچ مشکلی نداریم؛ شوراها می‌توانند کمک بسزایی به کشور کنند، نظرات در این باره تا حداکثر یک ماه جمع‌آوری و ارایه شود تا ما نظرات را در جهت تقویت شوراها در برنامه هفتم ببینیم و به تصویب برسد تا نقش خود در جهت رفاه اجتماعی را ایفا کند.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما اعضای شوراها را بهترین مشاورین و همکاران دولت مردمی برای جلوگیری از تبعیض و در اجرای عدالت می‌دانیم؛ چون این عزیزان نماینده مردم هستند. بنده با حضور اعضای شورای اسلامی شهر، در شورای اداری استان یا شورای برنامه‌ریزی استان موافق هستم؛ البته اینکه حق رأی دارند یا نه، بحث دیگری است ولی حضور و بیان نظرات‌شان مفید خواهد بود.

رییسی گفت: درآمد کشور یک میزان است ولی نیاز بیش از آن است، در این‌جا باید اولویت‌ها را در نظر گرفت؛ اولویت آن چیزی نیست که درباره‌اش چانه‌زنی می‌شود بلکه آن است که بر اثر کار کارشناسی به دست می‌آید تا بتوان واقعاً دید که یک استان چه نیازی دارد و اعضای شوراها می‌توانند به دولت در این زمینه کمک خوبی کنند. وی عنوان کرد: اگر در جذب نیرو، به ظرفیت و ماموریت‌های به‌جای‌مانده نگاه نکنیم، با مشکل روبرو می‌شویم. در برخی ادارات پیش از تعریف ماموریت، نیرو جذب می‌شود و دراین‌حال، برای پرداخت حقوق به مشکل می‌خورند و کار هم به‌نحو مد نظر، پیش نمی‌رود.

رییسی افزود: شوراهای شهر و روستا، باید به این مساله نظارت و مراقبت کنند. نیاز است که نسبت به جذب، نگهداری، پرداخت حقوق و کارآمدی شهرداری‌ها نسبت به قبل یک گام متفاوت برداشته شود و نگاه انقلابی بی‌تبعیض و با نگاه کارآمدی در سازمان‌ها حکم‌فرما شود. ما برای نشست با مسوولان کلان‌شهرها و پیگیری مسائل آنان آمادگی داریم. وی با اشاره به نیاز برخی اصلاح‌ها در روند و ساختارهای شوراها و شهرداری‌ها گفت: اصلاح در ساختارها و کارآمدی افراد باید دنبال شود و نباید انجام این‌چنین امور عقب‌نشینی تلقی شود، در هرجا متوجه شدیم که یک امر باید اصلاح شود، باید انجام بگیرد؛ گفته نشود که این فرد به‌تازگی منصوب شده است مهم نیست، بلکه مهم است که کار مردم انجام شود، آبروی افراد مهم است اما آبروی نظام و یک مجموعه اداری کارآمد ارجحیت دارد. رییس‌جمهور با اشاره به سخنان برخی اعضای شورای عالی درخصوص لزوم اقدامات برای جلوگیری از اقدامات مخرب محیط زیست تصریح کرد: ایجاد و توسعه صنایع باید با حفظ محیط زیست همراه باشد، ما به توسعه کشور الزام داریم ولی باید محیط زیست هم حفظ شود و مایه آزار مردم نشود.

هشدار زرد آلودگی هوا در تهران

مدیرکل بحران استان تهران نسبت به آلودگی هوا در این استان هشدار داد و به مردم توصیه کرد که از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند. به گزارش ایرنا، حامد یزدی مهر با اشاره به صدور هشدار زرد آلودگی هوا در استان تهران به خبرنگاران گفت: طبق اعلام سازمان هواشناسی از عصر شنبه ۲۸ 

آبان ماه تا ظهر چهارشنبه دوم آذرماه به دلیل پایداری نسبی جو و عدم وزش باد، آلودگی قابل ملاحظه‌ای را در اکثر نقاط آسمان تهران شاهد خواهیم بود. وی تاکید کرد: برابر پیش‌بینی‌های انجام شده به دلیل انباشت آلاینده‌ها، افزایش شاخص‌های آلودگی جو و کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده‌های ثابت و متحرک، در بعضی ساعت‌ها کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها را شاهد خواهیم بود. از این رو، به مردم توصیه می‌شود که از رفت‌وآمد غیرضروری و بلندمدت در فضای باز در سطح شهر خودداری کنند چرا که هوا در حال حاضر با توجه به هشدارها برای افراد مختلف و به ویژه سالمندان، کودکان و افراد باسابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی مناسب نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران