شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در تهران ۵۹ درصد وسایل نقلیه و ۴۱ درصد منابع ساکن در انتشار آلودگی هوا نقش دارند،

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در تهران ۵۹ درصد وسایل نقلیه و ۴۱ درصد منابع ساکن در انتشار آلودگی هوا نقش دارند، درباره مشکل فاضلاب‌ تهران گفت: در تهران هنوز شبکه جمع‌آوری فاضلاب به‌صورت کامل تکمیل نشده است و تصفیه‌خانه‌ها تنها شامل بخشی از مناطق می‌شوند.

زهره عبادتی در گفت‌وگو با ایسنا درباره کانون‌های آلودگی استان تهران اظهار کرد: براساس مطالعات سیاهه انتشار که برای کلان‌شهرها انجام شده است در تهران ۵۹ درصد وسایل نقلیه و ۴۱ درصد منابع ساکن در انتشار آلودگی هوا نقش دارند. منابع ساکن باتوجه به اینکه آلاینده شاخص به‌ویژه در نیمه دوم سال ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است عمدتا واحدهای صنعتی، پالایشگاهی مراکزی هستند که در انتشار آلودگی هوا می‌توانند نقش داشته باشند. وی افزود: خوشبختانه در قانون هوای پاک برای خروجی‌های غیراستاندارد صنایع یعنی واحدهای صنعتی جرم‌انگاری شده است و محیط زیست نیز با آنها برخورد می‌کند. با مشاهده غیراستاندارد بودن خروجی‌ واحدها در گشت و پایش‌ها یا نمونه‌برداری‌های انجام شده به واحدها تذکر داده می‌شود. درصورت بی‌توجهی به اخطاریه زیست‌محیطی به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. در این شرایط جلوی فعالیت آنها گرفته می‌شوند یا به نصب سیستم‌های کنترلی ملزم می‌شوند. عبادتی در پاسخ به اینکه آیا نبود سیستم تصفیه فاضلاب شایع‌ترین مشکل زیست‌محیطی استان تهران است، گفت: اکنون حدود ۳۰ تا ۳۱ سیستم تصفیه فاضلاب شهری در استان تهران وجود دارد که فاضلاب شهر را جمع‌آوری و تصفیه می‌کنند. وی اضافه کرد: در تهران هنوز شبکه جمع‌آوری فاضلاب به‌صورت کامل تکمیل نشده است و تصفیه‌خانه‌ها تنها شامل بخشی از مناطق می‌شوند. شبکه طراحی شده، برای برخی مناطق پاسخگو نیست و باید سیستم تصفیه فاضلاب لوکال (محلی) نصب شود. مجوزها از محیط زیست گرفته شده و شرکت آب و فاضلاب اکنون در حال انجام اقداماتی است همچنین در موضوع فاضلاب شهری بخشی از اقدامات انجام شده اما جای کار دارد. امیدواریم با همت شرکت آب و فاضلاب استان تهران، تصفیه‌خانه‌ها هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد. معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: تمامی شهرها و روستاها باید به سیستم تصفیه فاضلاب مجهز باشند. در روستاها سیستم تصفیه فاضلاب بسیار کم است، به‌طوری که کمتر از ۱۰ روستای استان تهران دارای این سیستم هستند. در شهرها وضعیت بهتر است و برخی سیستم‌ها به بهره‌برداری رسیده است. تعدادی در دست ساخت هستند و تعدادی نیز مجوزها را از محیط زیست دریافت کرده اما هنوز اقدام قابل توجهی انجام نداده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران