شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سازمان هواشناسی در هشدار زرد رنگ از شروع فعالیت سامانه بارشی در روزهای پنجشنبه و جمعه در پنج استان شمالی کشور خبر داد.

هشدار زرد درباره بارندگی  2 روزه در شمال کشور

سازمان هواشناسی در هشدار زرد رنگ از شروع فعالیت سامانه بارشی در روزهای پنجشنبه و جمعه در پنج استان شمالی کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا زمان شروع سامانه پنجشنبه ۲۱ مهرماه و پایان فعالیت آن روز جمعه ۲۲ مهرماه اعلام شده است.نوع مخاطره نیز بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی گزارش شده است.

بر اساس این گزارش امروز در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، شمال آذربایجان شرقی و روز جمعه در شمال استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی این شرایط آب و هوایی حاکم خواهد بود و از احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی به شکل محدود و محلی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها به عنوان اثر مخاطره‌ای این شرایط یاد شده است.

سازمان هواشناسی به اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از اطراق در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای جاده‌ای به ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی توصیه کرده است.

گسل‌شناسی اراضی نهضت ملی مسکن کلید خورد 

محمد مهدی حیدری، رییس مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: تقدیق و تعیین حرایم گسل‌ها به ویژه در کلان‌شهرها، گامی مهم در جهت کاهش خطرات و آسیب‌های ناشی از زلزله است از این رو همه اراضی پیشنهادی برای طرح نهضت ملی مسکن مورد ارزیابی گسل‌شناسی و پایش قرار می‌گیرند.

حیدری در جلسه مطالعات پژوهشی تدقیق نقشه گسل‌ها و تعیین حرائم آنها در شیراز و حاشیه ۱۰ کیلومتری آن افزود: بر همین اساس و بر اساس بند «ض» ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران وظیفه‌ای به مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی محول شده که بحث تدقیق حرایم گسل‌ها در کلان‌شهرها عملیاتی شود.

وی ادامه داد: در گام نخست این اقدام را در ۶ شهر کشور انجام داده بودیم و شهر شیراز به عنوان یکی از کلان‌شهرها باقی مانده بود که قراردادی سه جانبه بین مرکز تحقیقات راه و مسکن، شهرداری شیراز و اداره کل راه و شهرسازی فارس منعقد شد که بحث تقدیق حرائم گسل‌ها که موضوع مهمی در ساخت و ساز شهری است در شیراز انجام شود و پهنه گسلی ما مشخص گردد تا با تعیین حرایم گسل، ساخت و سازها بر اساس ضوابط شهرسازی و آیین نامه‌های ۲۸۰۰ منطبق و انجام شود.

رییس مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی افزود: همچنین در حوزه فرونشست نیز در بحث نهضت ملی مسکن موضوع مورد توجه وزارت راه و شهرسازی این است که زمین‌هایی که برای اجرای این طرح معرفی می‌شوند باید از لحاظ فنی مورد ارزیابی قرار گیرد تا بعد از انجام ساخت و ساز برای مردم و بهره‌برداران مشکلی ایجاد نشود. حیدری بیان کرد: براساس ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی هر زمینی که مشکل داشته باشد برای بررسی فنی به مرکز تحقیقات ارجاع داده می‌شود و ما از لحاظ فنی و از منظر بحث فرونشست و تطبیق پهنه‌بندی حریم گسل‌ها آن را ارزیابی می‌کنیم و نظر خود را ارایه می‌دهیم تا با خیال آسوده به محدوده الحاق شود.

وی افزود: بحث تقدیق حریم گسل‌ها مشخص می‌کند که ساختمان‌های مهم مانند بیمارستان‌ها، مدارس، پمپ بنزین‌ها، ایستگاه‌های آتش نشانی و دکل‌های مخابراتی در پهنه محدوده حریم گسل احداث نشود. همچنین مشخص می‌کند که چه ساختمانی‌هایی که روی گسل ساخته شده می‌بایست در اولویت مقاوم‌سازی قرار گیرد.

رییس مرکزتحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: همچنین بحث تدقیق حرایم گسل‌ها مشخص می‌کند که وقتی حریم گسل مشخص شد ساختمان‌های مهم با یک فاصله از حریم گسل ساخته شود و در حقیقت یک نقشه راه برای ساخت و ساز و طرح تفصیلی شهری خواهد بود.

علی بیت الهی، مدیر بخش مرکز زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیر کارگروه ملی زلزله نیز گفت: با انجام مطالعات پژوهشی تدقیق نقشه گسل‌ها و تعیین حرایم آنها در شیراز، احداث هرگونه سازه‌ها و ساختمان‌های مهم در پهنه‌های گسلی مشخص شده ممنوع خواهد شد.

علی بیت الهی افزود: این اقدام یکی از مطالعات موثر و مفیدی است که برای شهر شیراز و مردم آن انجام می‌شود وقتی پهنه‌های گسلی مشخص شد این صرفا یک مطالعه کتابخانه‌ای نیست و به عنوان یک قانون پس از تصویب ابلاغ و لازم الاجرا خواهد بود.

وی ادامه داد: بر این اساس احداث ساختمان‌های مهم مانند بیمارستان‌ها، مدارس، مخازن سوخت و گاز در محدوده تعیین شده ممنوع خواهد شد.همچنین تمهیدات مهندسی نیز برای افزایش تاب آوری نقاط تقاطعی لوله‌های گاز و شریان‌های حیاتی با گسل‌ها اندیشیده خواهد شد. این اقدام منجر به ارتقاء تاب آوری شهری در برابر زلزله و زمین لرزه به عنوان دو مخاطره‌ای به‌شدت مهم در شهر شیراز خواهد شد.

او افزود: وجود گسل‌های فراوان و زلزله‌های رخ داده بیانگر این است که باید با گاهی با کنترل و گاهی با ممنوعیت ساخت تمهیداتی اندیشید. اینکه چگونه بسازیم که این تخریب و آسیب کم شود دستاورد مطالعات ما خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران