شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سیدمحمد مرتضوی، رییس کانون سراسری انبوه‌سازان از ارایه پیشنهاد تامین مالی نهضت ملی مسکن به وزارت خبر داد و گفت: شهرداری‌ها پای کار نیستند و اولویت آنها کسب درآمد است.

سیدمحمد مرتضوی، رییس کانون سراسری انبوه‌سازان از ارایه پیشنهاد تامین مالی نهضت ملی مسکن به وزارت خبر داد و گفت: شهرداری‌ها پای کار نیستند و اولویت آنها کسب درآمد است. مرتضوی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن کشور، ‌اظهار کرد: با وجود آنکه بیش از یکسال از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد، اما هنوز برنامه خروج از بحران مسکن دیده نشده است، البته در حرف و گفتار این مساله دیده می‌شود. او با تاکید بر اینکه یک نکته کلیدی و مهم در طرح نهضت ملی مسکن وجود دارد، ‌یعنی منابع مالی (وام و آورده مردم)، اظهار کرد: همه می‌دانیم امروز خانواده‌های ایرانی که قرار است خانه‌دار شوند جزو دهک‌های 2 تا 7 بوده و از توان حداقلی برای تامین مالی برخوردار هستند. وی اضافه کرد: برای ساخت واحدها نهضت ملی مسکن علاوه بر آورده 300 تا 400 میلیون تومانی 300 تا 450 میلیون تومان نیز تسهیلات باید تأمین شود تا سازنده بتواند با این منابع مالی کار را به سرانجام برساند. اما به نظر می‌رسد این تأمین مالی (آورده متقاضیان) دور از دسترس است. وی با تاکید بر اینکه باید در بحث تأمین مالی نهضت ملی مسکن تجدیدنظر صورت گیرد، اظهار کرد: بر این اساس انبوه‌سازان پیشنهاد تأمین بخشی از منابع مالی پروژه‌های نهضت ملی مسکن را با استفاده از مکانیسم تهاتر به وزارت راه و شهرسازی داده است. معتقدیم باید در این بخش به دولت کمک کنیم تا در نهایت بتوانیم بخش قابل توجهی از این واحدها را بسازیم. مرتضوی درباره جزییات پیشنهاد انبوه‌سازان به وزارت راه و شهرسازی، افزود: پیشنهاد داده‌ایم 20 تا 30 درصد از منابع مالی پروژه‌ها را تأمین کنیم و در مقابل در قالب تهاتر زمین‌هایی به انبوه‌سازان واگذار شود. 

دولت در نظر دارد بخشی از اراضی خود را به فروش رسانده و منابع آن را برای تأمین یارانه نهضت ملی مسکن به صندوق ملی مسکن واریز کند. رییس کانون سراسری انبوه‌سازان ادامه داد: با پیشنهاد ما دولت زمین‌های داخل و خارج طرح‌های نهضت ملی مسکن را اختیار انبوه‌سازان قرار داده و ما مجددا از آنها برای ساخت مسکن خودمالکی استفاده خواهیم کرد. مرتضوی تاکید کرد: با این کار دیگر طرح‌ها ناتمام نمی‌ماند، ضمن اینکه با تکمیل آورده مردم پروژه‌های نهضت ملی مسکن در زمان کوتاه‌تری به سرانجام می‌رسد. وی از ارسال پیشنهادات انبوه‌سازان برای تامین مالی نهضت ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی طی روزهای آینده خبر داد و گفت: یکی دیگر از مزیت‌های این کار تامین سرانه‌ واحدهای مسکونی از سوی انبوه‌سازان است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران