شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس بازار مسکن گفت: عواملی که می‌توانست به تورم و رشد قیمت مسکن منجر شود در نیمه اول سال اتفاق افتاده و انتظار داریم

پبش‌بینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال

یک کارشناس بازار مسکن گفت: عواملی که می‌توانست به تورم و رشد قیمت مسکن منجر شود در نیمه اول سال اتفاق افتاده و انتظار داریم در شش ماهه دوم، بازار به نسبت آرامی را داشته باشیم. رامین گوران در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: محصولی که در بخش مسکن تولید می‌شود، بر اساس قیمت تمام شده است. ممکن است در مواقعی قیمت مصالح ساختمانی کاهش یا افزایش پیدا کند. در سال جاری یک سری افزایش‌های جدی در نهاده‌های ساختمانی و دستمزدها داشتیم که قیمت تمام شده مسکن را بالا برد. وی افزود: در بخش بازار هم دلایلی می‌تواند به تورم بینجامد. یکی از این موضوعات، ریسک‌های غیراقتصادی است که هنوز هم بلاتکلیف است. موضوع دیگر به نبود خریدار ناشی از رشد قیمت‌ها برمی‌گردد. این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه سرمایه‌گذاری نیز با افت مواجه شده است، گفت: هم در بخش ساخت و هم در بخش سفته‌بازی، سرمایه‌گذاری به‌شدت کاهش یافته است. در همه جای دنیا پول معمولا ۷ تا ۸ بار در سال گردش دارد اما در ایران شاید کمتر از ۲ بار این اتفاق بیفتد که این مساله باعث رکود می‌شود. گوران یادآور شد: پیش از این وقتی سازندگان مسکن، پروژه‌ای را به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی می‌رساندند، پروژه بعدی را شروع می‌کردند اما در حال حاضر به دلیل نبود مشتری، امکان تعریف طرح‌های جدید وجود ندارد. وی تصریح کرد: دو سال پیش قیمت پیش‌فروش در مناطق متوسط و پایین شهر تهران، متری ۷ تا ۸ میلیون تومان بود. در حال حاضر حدودا به ۴۰ میلیون تومان رسیده است. از آن طرف توان خرید متقاضیان متناسب با قیمت‌ها رشد نکرده و بخش مسکن وارد رکود شده است. دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان اینکه بسیاری از سازندگان واحدهای لوکس از شمال تهران کوچ کرده‌اند گفت: برخی از فعالان صنعت ساختمان به مناطق متوسط شهر و بسیاری هم به ترکیه و کشورهای عربی رفته‌اند و در آنجا اقدام به ساخت و ساز می‌کنند. گوران سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در ایران را دارای موانعی دانست و افزود: تقریبا یک سال طول می‌کشد تا شهرداری جواز بدهد. این خواب سرمایه باعث لطمه به سازندگان می‌شود. در نهضت ملی مسکن نیز منافع اصلی به سازمان‌ها و ارگان‌ها مثل شهرداری، سازمان ثبت، نظام مهندسی و غیره می‌رسد. به‌طور مثال سازمان ثبت برای ثبت وام ۴۵۰ میلیون تومانی ۴.۵ میلیون تومان حق ثبت دریافت می‌کند. وی درباره پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: معتقدم در شش ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمی‌دهد؛ زیرا اتفاقاتی که می‌توانست منجر به رشد قیمت‌ها شود مثل افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است.

جابه‌جایی ۵۰  هزار زائر اربعین با تاکسی‌ اینترنتی

تاکسی‌های اینترنتی امسال نزدیک به ۵۰ هزار مسافر را از شهرهای مختلف کشور به مرزهای خروجی ایران به عراق برای شرکت در مراسم اربعین رسانده‌اند. به گزارش ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امسال برای نخستین‌بار تاکسی‌های اینترنتی اسنپ، تپسی و غیره به جمع سایر سامانه‌های حمل‌ونقل برای اعزام مسافران پیاده‌روی اربعین از نقاط مختلف کشور به مرزهای خروجی ایران به عراق پیوسته‌اند. برپایه این گزارش، در بازه زمانی هشت روزه (۱۶ لغایت ۲۳ شهریور ماه)، تاکسی‌های اینترنتی درمجموع ۱۶ هزار و ۹۰۵ سرویس را ثبت کرده‌اند. با در نظر گرفتن اینکه در هر سرویس عموماً سه مسافر حضور داشته‌اند، درمجموع ۵۰ هزار و ۷۱۵ مسافر با استفاده از تاکسی‌های اینترنتی برای شرکت در مراسم اربعین امسال خود را به مرزهای خروجی ایران به سمت عراق رسانده‌اند.  پیش‌ازاین امیر محمدزاده لاجوردی رییس کمیته هماهنگی مراسم اربعین وزارت ارتباطات در گفت‌وگویی خبر داده بود که امسال برای نخستین‌بار امکان حمل‌ونقل مسافران برای عزیمت به مرزهای غربی و جنوب غربی با استفاده از تاکسی‌های اینترنتی فراهم شده است.

سنددار کردن املاک شهرداری تهران

مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در مورد سرانجام بازپس‌گیری املاک شهرداری تهران توضیحاتی را ارایه کرد. محمد حسن‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد سرانجام تعیین تکلیف املاک شهرداری تهران که حق بهره‌برداری از آنها به افراد غیر سپرده شده بود، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در نظر داریم املاکی را که در دست غیر است، اما بررسی‌ها نشان داده که نباید در اختیار این افراد به هر دلیلی باشد را تخلیه کنیم. وی با بیان اینکه شهرداری تهران در حوزه تخلیه املاک عملکرد خوبی داشته، افزود: مساله مهم دیگر در این حوزه بحث شفافیت در یارانه یا سوبسیدی است که شهرداری به این افراد تحت هر عنوان می‌دهد که طی هماهنگی با شورای شهر، برای همه املاک طبق بند ۶ بر اساس مصوبه سال ۱۴۰۰، تخمین اجاره در نظر گرفته می‌شود و حتی بر اساس بودجه سالانه کد پروژه‌ای تعیین شده تا اجاره املاک موضوع بند ۶ را پس از انجام تخمین در هیات ارزیابی موضوع بند ۶ سازمان املاک، ثبت و ضبط کنیم. مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران افزود: سوبسیدی را که شهر در قبال فعالیت‌های موضوع بند ۶ در راستای واگذاری املاک به‌صورت رایگان انجام می‌دهد به عنوان عدد ریالی اجاره، ثبت و ضبط می‌کنیم و امسال برای نخستین‌بار امیدواریم در لایحه بودجه عدد دقیق سوبسید شهری را به شورای شهر اعلام کنیم و مردم می‌توانند متوجه شوند مثلا سرای محله‌شان چقدر از شهرداری تهران بابت بند ۶ بودن ملک سوبسید می‌گیرد و به همان نسبت باید خدمات مناسب‌تری به مردم ارایه شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران