شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حسن خوشخو، معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: اصالت بلیت‌های خارج از شبکه شرکت‌های هواپیمایی را تایید نمی‌کنیم.

هشدار به خریداران بلیت خارج از شبکه ایرلاین‌ها

حسن خوشخو، معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: اصالت بلیت‌های خارج از شبکه شرکت‌های هواپیمایی را تایید نمی‌کنیم. به گزارش خبرگزاری مهر، خوشخو اظهار کرد: طبق آخرین آمارهای دریافتی اکنون بیش از ۵۰ هزار بلیت رفت و برگشت صادر شده و بیشتر بلیت‌های دریافتی از طریق سایت‌های فروش شرکت هواپیمایی خریداری شده است. خوشخو با بیان اینکه تاکنون مجوز هزار پرواز صادر شده است بیان کرد: هر چقدر به روز اربعین نزدیک می‌شویم تعداد پروازها افزایش خواهد یافت به‌طوری که در روزهای نزدیک اربعین به روزانه ۷۰ پرواز نیز خواهد رسید. وی تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، برای ایجاد تسهیلات و رفع مشکلات پروازها، فردا همراه رییس سازمان هواپیمایی کشوری به عراق سفر خواهیم کرد. خوشخو در پاسخ به اینکه در چند روز گذشته با چه تخلفاتی از سوی شرکت‌های هواپیمایی مواجه شده‌اید خاطرنشان کرد: با تخلفات محدودی مواجه شده‌ایم و به‌طور مثال ممکن است بلیت‌ها به صورت گروهی از شرکت‌های هواپیمایی خریداری شده و به صورت فردی فروخته باشند اما اگر بلیتی خارج از سایت یا دفاتر فروش شرکت‌های هواپیمایی خریداری شده باشد صحت بلیت‌ها را تایید نمی‌کنیم و خریداران این بلیت‌ها موقع خروج از کشور با مشکل مواجه می‌شوند. معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرد: چنانچه تست پی سی آر مسافران با مشکل مواجه باشد در عراق مسافران ملزم به تکرار تست می‌شوند.

بازار مسکن بی‌جان شده است

حجم معاملات در بازار مسکن با دو افت ۲۶ و ۳۳ درصد طی دو ماه اخیر، بنا به گفته‌ کارشناسان از کاهش تدریجی انتظارات تورمی و احتمال ورود به فاز ثبات نسبی در نیمه دوم حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، مردادماه امسال معاملات مسکن در تهران ۳۳ درصد در مقایسه با تیرماه و ۵۰ درصد نسبت به خردادماه کاهش پیدا کرد. ماه گذشته نیز تعدادمعاملات نسبت به خرداد ۲۶ درصد کاهش یافته بود. نصف شدن حجم معاملات در صورت ادامه‌دار بودن می‌تواند حاوی این پیام باشد که به لحاظ پر شدن ظرفیت بازار، نیمه دوم امسال بازار ملک در مسیر آرامش نسبی حرکت کند. اگرچه تورم مسکن در هر دو شاخص نقطه به نقطه و سالانه کمتر از نرخ تورم عمومی حرکت می‌کند، به لحاظ آنکه کالایی درشت از نظر ارزش محسوب می‌شود تغییرات آن چشمگیر است و تاثیر زیادی در توان اقتصادی خانوارها ایجاد می‌کند. مرداد امسال تورم ماهیانه، نقطه به نقطه و سالانه بازار مسکن شهر تهران به ترتیب ۱.۸ درصد، ۴۴ درصد و ۲۸ درصد بود. این در حالی است که تورم عمومی کل کشور در سه شاخص مذکور رشد ۲ درصد، ۵۲ درصد و ۴۱.۵ درصد را نشان داد. با این اوصاف تورم سالانه بازار مسکن شهر تهران ۱۳ درصد از تورم عمومی عقب‌تر است اما به لحاظ کاهش شدید قدرت خرید طرف تقاضا و ارزیابی عمومی از کاهش ریسک‌های غیراقتصادی، این بازار پس از رونق نسبی در چهار ماهه ابتدای سال جاری در آستانه ورود به فاز دیگری از رکود قرار دارد.

کارشناسان، خریدهای سرمایه‌ای به منظور حفظ ارزش دارایی را مهم‌ترین عامل رشد معاملات مسکن در ماه‌های ابتدایی سال جاری می‌دانند. ریسک‌های غیراقتصادی، انتظارات تورمی و افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی از جمله عوامل افزایش قیمت و تعداد معاملات مسکن قلمداد می‌شود.

روند خرید و فروش در بازار مسکن شهر تهران در شرایطی طی تیر و مرداد، نزولی شد که در ماه‌های مذکور انتظار می‌رفت به لحاظ قرار داشتن در پیک جابه‌جایی، معاملات رشد کند و قیمت‌ها تحت تاثیر قرار گیرد. اما رفتار معکوس بازار نشان می‌دهد خریدهای مصرفی به پایین‌ترین حد خود رسیده و هیجانات سرمایه‌ای نیز در حال خنثی شدن است. از سوی دیگر معمولا تحرکات سفته‌بازان ملکی در مناطق شمالی تهران، شاخصی برای ارزیابی وضعیت خریدهای سرمایه‌ای در این بازار محسوب می‌شود. طی یک ماه گذشته قیمت مسکن در منطقه ۱ تغییر چندانی نداشته اما در مناطق ۲ و ۳ با رشد مواجه شده است. مردادماه امسال تورم ماهیانه مسکن در منطقه ۱ به میزان ۲ درصد، منطقه ۲ معادل ۹.۷ درصد، منطقه ۳ بالغ بر ۱۱ درصد، منطقه ۴ به میزان ۱۸ درصد و منطقه ۵ بالغ بر ۳ درصد بوده است. آمار گویای آن است که در مناطق ۴، ۳ و ۲ با تورم ماهیانه سنگین‌تری در مقایسه با دیگر مناطق تهران مواجه بوده‌ایم. طبق اعلام مرکز آمار متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مرداد ۱۴۰۱ به میزان ۴۵ میلیون و ۱۴۸ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۴ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات مسکن اعم از آپارتمان، ‌ویلایی و سایر ساختمان‌ها نیز در مردادماه ۶۸۵۲ فقره بوده که کاهش ۳۳ درصد را در مقایسه با ماه گذشته و افزایش ۲۴ درصد را نسبت به ماه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن در تحلیل شرایط کنونی این بازار به ایسنا گفت: سال ۱۴۰۱ به صورت خاص عوامل بخش عرضه ناشی از قیمت نهاده‌های ساختمانی و اصلاح نظام یارانه‌ای منجر به ایجاد تورم در بازار مسکن شد. از طرف دیگر وقتی بازارهای موازی روند افزایشی به خود گرفتند متقاضیان خرید مسکن چه از قشر سوداگر و چه مصرف‌کننده، این ‌بازار را مستعد رشد دیدند.امیدواریم در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به یک فضایی برسیم که نرخ رشد قیمت مسکن پایین‌تر از تورم عمومی باشد. راهکار اصلی کنترل تورم عمومی و افزایش ساخت و ساز است. ثبات بازار در مردادماه را نمی‌توان یک تحول اساسی در اقتصاد مسکن دانست؛ فقط می‌توان از واژه‌های ابهام و انتظار برای آن استفاده کرد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران