شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بررسی آمار رسمی نشان می‌دهد متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در زمستان گذشته در شهر تهران ۵۲.۱ میلیون تومان بوده است.

52  میلیون تومان؛ متوسط قیمت هر متر زمین در تهران

بررسی آمار رسمی نشان می‌دهد متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در زمستان گذشته در شهر تهران ۵۲.۱ میلیون تومان بوده است. مطابق آمار منتشر شده مرکز آمار ایران متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در زمستان گذشته در شهر تهران 52 میلیون و 174 هزار تومان با میانگین 238 متر مربع بوده است. این قیمت در مقایسه با فصل پاییز 1400 و زمستان 99 به ترتیب 4.8 و 17.1 درصد افزایش داشته است. در زمستان 1400 حداقل و حداکثر قیمت فروش یک متر مربع زمین‌ به ترتیب 4.6 میلیون و 262 میلیون و 300 هزار تومان بوده است. همچنین متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنا مسکونی در مدت یاد ‌شده 36.7 میلیون تومان با میانگین مساحت 86 متر مربع و متوسط عمر بنای 13 سال بوده که نسبت به پاییز 1400 بالغ بر 9.8 درصد و در مقایسه با زمستان 99 بالغ بر 14.5 درصد رشد داشته است. حداکثر قیمت فروش یک متر مربع زیربنا مسکونی در شهر تهران 276 میلیون و 799 هزار تومان و حداقل 3.2 میلیون تومان بوده است.

تازه‌ترین وعده برای پایان مسکن مهر

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پرونده مسکن مهر باید تا سال آینده بسته شود که امیدوار هستم که تا پایان امسال 80 درصد از این مسکن‌ها را تحویل دهیم. به گزارش مهر، علیرضا جعفری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان اینکه مسکن مهم‌ترین نیاز خانوارهاست، اظهار کرد: تکلیف قانونی دولت‌ها در اصل ۳۱ قانون اساسی برای بحث ایجاد زمینه برای تهیه مسکن درخور برای هموطنان در کشور یک تکلیف قانونی بالادست است. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز دولت در حوزه بحث مسکن در نگاه اول بحث، چهار میلیون مسکن را مدنظر دارد، اما ما وقتی وارد بحث مسکن می‌شویم درست است که نمایندگان مجلس قانون نهضت ملی مسکن را تصویب کردند اما ما بر اساس تکلیف قانون نهضت ملی مسکن باید ببینیم که آیا می‌توانیم نیاز مسکن دهک‌های یک تا چهار را تأمین کنیم. این جای بحث دارد. وی بیان کرد: شاید مهم‌ترین مساله ما در بازار نا به سامان مسکن همین است که سرمایه داران به فضای مسکن به عنوان فضای کاملاً اقتصادی نگاه می‌کنند. امروز در حوزه نهضت ملی مسکن یکی از دغدغه‌های ما این است که با استفاده از ابزارهای حقوقی قدرت بحث جابه‌جایی امتیاز مسکن ملی را محدود کنیم. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یک نکته بسیار حائز اهمیت این است که چه ابزاری در حوزه مدیریت مسکن تأثیرگذار است. مهم‌ترین مسائل زمین مصالح ساختمانی، خدمات مهندسی و کارگری و اجرایی و مدیریت مسکن است. ما اگر بتوانیم ابزارهایی که برای تأمین مسکن هست را مدیریت کنیم می‌توانیم به کالایی دست پیدا کنیم که به متقاضی واقعی‌اش تحویل داده شود. امروز در حوزه مدیریت زمین اتفاق بزرگی که در این دولت افتاد ایجاد بانک اطلاعات زمین است. جعفری اظهار کرد: پرونده مسکن مهر باید تا سال آینده به دستور ریاست جمهور و تاکید وزیر راه و شهرسازی بسته شود. امیدوار هستم که تا پایان امسال هشتاد درصد از این مسکن‌ها را تحویل دهیم، آن ۲۰ درصد باقیمانده هم با اراده‌ای که در این دولت است محقق می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه توضیح داد: چهار میلیون مسکن ظرفیتی است که در کشور قابلیت انجام دارد و ساخت چهار میلیون مسکن از توان کشور دور نیست. دولت موظف است شرایط خانه‌دار شدن هموطنان را فراهم کند. دولت امروز باید متولی‌گری در حوزه امر مسکن را داشته باشد. قانون نهضت ملی مسکن که توسط نمایندگان مجلس مصوب شد کارهای کارشناسی در آن انجام شده، قانونی است که فرصت اجرایی شدن را دارد اما یک سری الزامات دارد، این الزامات در همان همکاری دستگاه‌های مختلف است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران