شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آنگونه که حمیدرضا سیدی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته، هم اینک هزینه عوارض فرودگاهی روی بلیت هواپیما در پروازهای داخلی 7 هزار تومان و در پرواز‌های خارجی ۳۵ هزار تومان است،

هزینه پرواز گران‌تر می‌شود؟

آنگونه که حمیدرضا سیدی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته، هم اینک هزینه عوارض فرودگاهی روی بلیت هواپیما در پروازهای داخلی 7 هزار تومان و در پرواز‌های خارجی ۳۵ هزار تومان است، از این رو، پیشنهاد کرده‌ایم، این نرخ به 5 درصد در پروازهای داخلی و 7 درصد در پروازهای خارجی افزایش یابد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد، قرار است، بلیت‌های پرواز بار دیگر گران شود. به‌طور مثال، اگر نرخ یک پرواز داخلی یک میلیون تومان باشد، عوارض فرودگاهی آن از 7 هزار تومان به 50 هزار تومان افزایش می‌یابد. یا هزینه پرواز به نجف که قرار است از 20 تا 31 شهریور 6 میلیون تومان باشد از 35 هزار تومان به حدود 420 هزار تومان افزایش خواهد یافت. ‌به گزارش فارس، سیدی اظهار کرد: تاکنون چندین بار درخواست افزایش هزینه عوارض فرودگاهی بر روی بلیت هواپیما داده‌ایم. آخرین افزایش عوارض فرودگاهی در سال ۹۴ بوده و تاکنون با وجود پیشنهادهای ارایه شده افزایش نداشته‌ که این افزایش قیمت، امسال در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده است. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در خصوص مطالبات از شرکت‌های هواپیمایی نیز گفت: با پیگیری‌های انجام شده همه ایرلاین‌ها بدهی خود را تقسیط یا صفر کرده‌اند، اما هنوز سه ایرلاین دیگر بدهکارند. ‌سیدی همچنین با اشاره به پرداخت ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و بهسازی باند ۲۹چپ مهرآباد، گفت: این پروژه تا یک ماه آینده بهره‌برداری می‌شود. به گفته وی هم‌اکنون فرودگاه مهرآباد ظرفیت ۱۵میلیون مسافر را دارد که تا سال آینده این ‌رقم به ۱۸میلیون مسافر می‌رسد.  مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه طبق اساس نامه‌، امکان ساخت فرودگاه جدید وجود ندارد، اظهار کرد: کشور نیاز به ۵۵۰ فروند هواپیما دارد و فرودگاه‌ها را برای این ظرفیت آماده می‌کنیم. طبق اعلام روابط عمومی شرکت‌فرودگاه‌ها، نرخ عوارض فرودگاهی در حالی از 7 سال گذشته بدون تغییر مانده است که قیمت‌های بلیت هواپیما طی چند نوبت افزایش یافته است. علاوه بر این با توجه به اینکه بخشی از خدمات به مسافران هوایی در ترمینال‌های فرودگاهی داده می‌شود، و هزینه‌های نگهداری از فرودگاه‌ها با توجه به افزایش قیمت‌ها، بالا رفته است، لذا به نظر می‌رسد باید نقطه پایانی بر این عدم تغییر گذاشت و برای ارتقای خدمات فرودگاهی به مسافران، تعرفه آن را نیز افزایش داد.

منع پیش‌فروش بلیت اتوبوس بین جاده‌ای در ایام اربعین  

داریوش امانی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در روزهای منتهی به اربعین که زائران قصد سفر به عراق دارند، پیش‌فروش بلیت اتوبوس بین جاده‌ای انجام نخواهد شد و فروش تمام بلیت‌ها روزفروش است. امانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش تقاضای اتوبوس برای سفر اربعین و کاهش میزان ناوگان حمل‌ و نقل عمومی که منجر به افزایش هزینه این ناوگان در جاده‌های کشور شده، اظهار کرد: قیمت‌ بلیت اتوبوس در نزدیکی ایام اربعین اطلاع‌رسانی خواهد شد. وی افزود: اگر نیاز به پیش‌فروش بلیت‌ها احساس شد، حتما موضوع اطلاع‌رسانی می‌شود. هیچکس در هیچ سایتی اجازه ندارد بلیت اتوبوس پیش‌فروش کند. رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بیان کرد: باید توجه داشت ظرفیت ناوگان حمل‌ و نقل عمومی محدود است. همانطور که معاون امنیتی وزیر کشور نیز اعلام کرد، انتظار می‌رود زائران در سفر اربعین از خودروی شخصی خویش استفاده کنند. امانی خاطرنشان کرد: البته در ایام پیش رو تلاش می‌شود تمام ظرفیت ناوگان حمل‌ و نقل عمومی کشور برای سفر زائران به عراق اختصاص یابد. ضمن اینکه مطابق مصوبه ستاد اربعین مقرر شد در مدت‌زمان بازگشت زائران از ظرفیت دستگاه‌ها و کارخانجات بزرگ که اتوبوس در اختیار دارند نیز استفاده شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران