شماره امروز: ۵۴۷

زاکانی خبر داد

| | |

آنگونه که علیرضا زاکانی، شهردار تهران اعلام کرده، یکی از مدیران حقوقی شهرداری تهران توسط مجموعه‌های داخلی شهرداری بازداشت شده

چمران: زاکانی در شهرداری ماندنی است

آنگونه که علیرضا زاکانی، شهردار تهران اعلام کرده، یکی از مدیران حقوقی شهرداری تهران توسط مجموعه‌های داخلی شهرداری بازداشت شده و این یک امر صیانتی است. در همین حال، مهدی چمران، رییس شورای شهر که روز یکشنبه برای دومین بار به این سمت انتخاب شد، در پاسخ به سوالی درباره رای دیوان عدالت اداری که بر اساس آن همه شهرداران شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت از جمله تهران باید دارای سوابق مرتبط شغلی باشند، اظهار کرده است: این رای هیچ ارتباطی به آقای زاکانی ندارد و وی از شهرداری نخواهد رفت. به گزارش «تعادل»، محمدصالح مفتاح، حقوقدان نزدیک به اصولگرایان اوایل اسفند سال گذشته در توییتر خود اعلام کرده بود: سه روز پس از آنکه وزارت کشور حکم حضور زاکانی در شهرداری تهران را امضا کرد، شکایتی درباره نداشتن مدرک تحصیلی و تجربه کاری که قانونا نامزد تصدی شهرداری تهران باید داشته باشد، به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده و خواهان ابطال حکم شهردار شدن علیرضا زاکانی شده است. مفتاح در شرح شکایت خود نوشته بود: در انتصاب دکتر زاکانی، ماده سه آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار (شامل سوابق اجرایی کافی و نیز رشته تحصیلی مرتبط) نادیده گرفته شده است. پیش از صدور این حکم، سازمان بازرسی یادآوری کرده بود که ایین‌نامه را در انتخاب شهردار باید مدنظر قرار دهید ولی اعتنا نکرده بودند. آقای رحمانی‌فضلی به دلیل غیرقانونی بودن، از صدور حکم امتناع کرده بود و آقای وحیدی هم از هیات دولت خواسته آیین‌نامه را اصلاح کنند. حتی در نامه دیگری خواسته بود تفسیر جدیدی بدهد که این انتصاب را مشروع کند. اما هیات دولت تفسیر رسمی نداد و آیین‌نامه را هم اصلاح نکرد.اما هیات عمومی دیوان عدالت اداری چنین رای داده بود: «بر‌اساس این نامه، مکاتبه انجام‌شده خارج از حدود اختیارات قانونی مقام وضع‌کننده است؛ چراکه براساس تبصره ذیل ماده ۱۱۱ قانون استخدام کشوری، رییس سازمان امور اداری و استخدامی می‌تواند بخشی از وظایف خود را به معاونان خود تفویض کند، این در حالی است که رییس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت، معاون سازمان استخدامی نیست. همچنین اگر این اظهارنظر ناشی از احکام قانون مدیریت باشد، رفع ابهام در اجرای مفاد قانون مدیریت خدمات کشوری و ایجاد هماهنگی بر عهده شورای توسعه مدیریت است».پس از این ماجرا، دیوان عدالت اداری در مرداد ماه سال جاری در رای دیگری برای شهرهای دارای بیش از یک میلیون جمعیت، گزینش شهردار را منوط به داشتن سوابق شغلی مرتبط کرده است. بر این اساس، برخی کارشناسان و سایت‌ها، زاکانی را مصداق این مصوبه دانستند و ادامه کار او در شهرداری تهران را غیرقانونی اعلام کردند. در چنین شرایطی است که چمران این موارد را رد کرده و گفته زاکانی در شهرداری ماندنی است.

    زاکانی: مواجهه با فساد را  وظیفه خود می‌دانیم

شهردار تهران در جمع اصحاب رسانه در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت یکی از مدیران شهرداری در بخش حقوقی اظهار کرد: این اتفاق توسط مجموعه‌های داخل شهرداری انجام شده و یک امر صیانتی است و تا ابعاد آن روشن نشود قابل توضیح بیشتر نیست. وی ادامه داد: یک سال و ۱۲ روز است که خادمی مردم تهران را انجام می‌دهیم و در این مدت توانسته‌ایم در محاکم ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از حقوق را به نفع شهرداری صیانت کنیم و همچنین بالغ بر ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان امکان را پس بگیریم. شهردار پایتخت افزود: مواجهه با فساد را وظیفه خود می‌دانیم و این کار را به صورتی انجام می‌دهیم که استیفای حقوق مردم به صورت عملی صورت گیرد. شرایطی که درباره یکی از مدیران شهری اتفاق افتاده در مسیر رسیدگی است و در صورت روشن شدن ابعاد آن به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود. زاکانی درخصوص ماده ۱۷ و برداشت شهرفروشی از آن عنوان کرد: ماده ۱۷ ناظر به تغییر کاربری و کمیسیون ماده 5 است که تغییر کاربری در طرح تفصیلی بررسی می‌شود؛ مسوولیت کمیسیون ماده 5 در سراسر کشور با استانداران استان‌ها است غیر از تهران که مسوولیتش با شهردار است اما معاونین چند وزارتخانه در این کمیسیون حضور دارند و ما در آن کمیسیون به صورت جمعی تصمیم می‌گیریم و شهرداری به تنهایی تصمیم‌گیر نیست؛ ضمن اینکه طرح تفصیلی برای سال آینده باید مورد بازنگری قرار بگیرد و ما باید با یک نگاه دقیق در مورد نیاز شهر این تغییرات را اعمال کنیم و درواقع شهر فروشی در این مساله معنایی ندارد.

    انجام برخی مشورت‌ها  در جلسات هم‌اندیشی 

رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه با بیان اینکه همه ساله در فروردین و اردیبهشت‌ماه میزان تحقق بودجه پایین است، اظهار کرد: امیدواریم روند تحقق بودجه بهبود پیدا کند.وی با اعلام اینکه آسایش و آرامش مردم و عدالت اجتماعی برای شورا و شهرداری اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: ۸۵ جلسه در شورا برگزار و ۲۹ طرح و ۴۲ لایحه شهرداری اعلام وصول شد. شورای ششم ۶۴ مصوبه داشته و شش پاسخ اعتراض به هیات تطبیق فرمانداری داده شده است.رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یک رای در هیات تطبیق به نفع ما صادر شده و رای دیگر همچنان مسکوت است تا ببینیم تصمیم مجلس شورای اسلامی در خصوص کمیسیون ماده ۱۰۰ به کجا می‌انجامد، اظهار کرد: آنچه مشخص است این رای نیز به نفع شوراست.وی با اشاره به مصوبه ۲۲۲ باغ در شورای ششم یادآور شد: زمانی که شورا کار خود را آغاز کرد، پرونده انبوهی از باغات باقی مانده بود اما هم‌اکنون باغات به روز بررسی می‌شود.چمران با بیان اینکه سال گذشته رای یک پرونده نیز به نفع باغات صادر نشده است، خاطرنشان کرد: سال ماقبل آن نیز دو پرونده در جنوب شهر پروانه دریافت کردند و رکود ساختمانی را در این بخش ایجاد کرد. ما با تعصب و به‌شدت دنبال این هستیم که هیچ درختی قطع نشود.

    به درختان بغض و کینه نداشته باشیم

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: تهران در گذشته یک باغ شهر بوده و هم‌اکنون به شهر سیمان و آجر تبدیل شده است. نباید به درختان با بغض و کینه و عداوت نگاه کرد و باید برای تکثیر آن کوشید. وی به نامگذاری ۸۴ معبر در تهران طی یک سال اخیر اشاره کرد و گفت: ۱۲۵ نماینده شورا در بخش‌های مختلف معرفی شدند، ۲۳۷ تذکر از سوی اعضا شورا و ۳۰ نطق پیش از دستور ثبت و سه مجمع عمومی شرکت اتوبوسرانی برگزار شد.چمران یکی از رویکردهای شورا را ارتباط مستمر و مداوم مردم با اعضای شورا دانست و افزود: اعضای شورا در جمع مردم و دستگاه‌ها و سازمان‌ها حضور پیدا کردند و ارتباط مردمی در این دوره شکل گرفت تا درک صحیح و شفاف از مشکلات مردم حاصل شود.وی با بیان اینکه شاید کمتر شدن فاصله بین جنوب و شمال تهران عملی نباشد، خاطرنشان کرد: نمی‌توان انتظار داشت که در سه یا چهار سال این فاصله را کمتر کرد.چمران با تاکید بر اینکه قاعدتا باید شهرداری‌های مناطق شمال تهران بودجه بیشتری داشته باشند، گفت: در دیداری که با شهردار منطقه ۱۸ داشتیم اعلام شد که بیشترین بودجه مناطق به این منطقه اختصاص پیدا کرده است. رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین تصریح کرد: باید به کمک مردم شهر آمد تا بتوان مسائل و مشکلات را برطرف کرد. وقتی در مناطق جنوبی می‌بینیم که ساختمان‌ها نوسازی می‌شوند، موجب خرسندی ما می‌شود. چمران با بیان اینکه نیاز است که برخی مسائل به دلایل خاصی در جلسات هم‌اندیشی مطرح شود، گفت: ناچاریم برخی مشورت‌ها را در جلسات هم‌اندیشی مطرح کنیم. وی با بیان اینکه به دبیرخانه توصیه کرده‌ایم که سیستمی طراحی شود تا جوابیه تذکرات را با پیگیری لازم از شهرداری دریافت کند، یادآور شد: در مواردی من مسائلی که در سطح شهر مشاهده می‌کنم به شهرداران مناطق اعلام کرده و تذکرات لازم را برای پیگیری می‌دهم. رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برای رفع مشکل کانال عباس آباد شهرری، نامه‌ای به وزارت نیرو ارسال کردم، یادآور شد: متاسفانه هنوز هم مشکل این کانال برطرف نشده و اینجاست که باید از مطبوعات کمک بگیریم تا این کانال پوشیده شود. اگر قرار است پاسخ درستی به پرسش‌های ما ندهند، من مساله را رها نخواهم کرد. چمران در خصوص رای دیوان عدالت اداری که بر اساس آن آیین نامه انتخاب شهرداران فاقد اشکال قانونی تشخیص داده شده و همه شهرداران شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت از جمله تهران باید دارای سوابق مرتبط شغلی باشند، اظهار کرد: این رای هیچ ارتباطی به آقای زاکانی ندارد و وی از شهرداری نخواهد رفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران