شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اعضای شورا با ۱۹ رای موافق یک فوریت لایحه مجوز هزینه‌کرد 30 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین در سال ۱۴۰۱ را تصویب کردند.

مجوز شورا برای هزینه 30 میلیارد تومان در اربعین

اعضای شورا با ۱۹ رای موافق یک فوریت لایحه مجوز هزینه‌کرد 30 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین در سال ۱۴۰۱ را تصویب کردند. این لایحه یک فوریتی پس از بررسی در کمیسیون‌های مربوطه برای تصویب نهایی و اجرایی شدن به صحن شورا ارایه خواهد شد. همچنین با رای مثبت اعضای شورای شهر تهران نام ۱۷ معبر پایتخت تغییر کرد. بر اساس این گزارش، دیروز در هشتاد و دومین جلسه شورا، لایحه «یک فوریت مجوز هزینه کرد شهرداری تهران برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین در سال ۱۴۰۱» مورد بررسی اعضا قرار گرفت و چمران در قرائت این لایحه گفت: هرساله برای برگزاری مراسم اربعین حسینی و کمک‌هایی که به مردم تهران در طول برگزاری مراسم در کربلا و نجف صورت می‌گیرد، بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود. اما امسال این بودجه در نظر گرفته نشده است و این درحالی است که مردم برای اربعین آماده شده و برنامه‌هایی تدارک می‌بینند و امیدوارم که بودجه‌ای برای این مراسم در نظر گرفته شود. در سال‌های گذشته برنامه‌های خوبی در مراسم اربعین در کربلا و سپس در نجف برگزار شد و دوستان عزیزی از شهرداری، حتی مدیران شهرداری بدون هیچگونه چشم داشتی خدمتگزاری می‌کردند و این افتخاری ا‌ست که چنین سعادتی فراهم می‌شود که به زوار امام حسین خدمت کنند. بر اساس این گزارش در متن این لایحه آمده است، به منظور تامین خدمات، امکانات و تجهیزات ضروری و همچنین کمک به ایجاد پایگاه‌های مورد نیاز زائران ایرانی حداکثر تا سقف مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال (۳۰ میلیارد تومان) از محل اعتبار پیش‌بینی نشده هزینه‌ای در اختیار شهردار هزینه خواهد شد.

دستکاری آبراهه امامزاده داوود باعث سیل شد

یک مقام مسوول وزارت راه و شهرسازی گفت: مسیر آبراهه با یک کانال بتنی با ابعاد کم تغییر پیدا کرد و ابعاد دره پیرامون امامزاده داوود سطح مقطع کوچک‌تری به خود گرفت که این کوچک شدن مقطع سبب شد تا سیلاب داخل این کانال تماما وارد نشود. به گزارش تسنیم، علی‌ بیت‌اللهی، عضو هیات‌ علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: علاوه بر وجود 11 حوضه آبریز در شمال تهران، آبادی‌های متعددی نیز در جوار دره‌رودهای مشرف به تهران همچون کن، فرحزادی، گلاب‌دره، دارآباد و دره‌های مشرف به تجریش وجود دارد که وجود این دره‌رودها، ریسک سیلاب در شهر تهران را بالا برده است. بیت‌اللهی توضیح داد: چنانچه بارندگی‌های رگباری ناگهانی در همه این حوضه‌های آبریز منتهی به شهر تهران رخ بدهد از چند جبهه خطر سیلاب، شهر تهران را درگیر خواهد کرد که مدیریت این سیلاب‌ها در زمان رویداد بسیار دشوار است. برای این‌کار اقدامات پیشگیرانه مقابله‌ای با خطر سیلاب قابل انجام است. یکی از راهکارهای موثر، راه‌اندازی هشدار سیل و کارهای متعددی برای کاهش سرعت سیل و قدرت تخریبی سیلاب است که باید فوری در دستور کار دست‌اندرکاران قرار بگیرد.علاوه بر راه‌اندازی هشدار سیل، جلوگیری از احداث بنا در مسیل‌ها، آبراهه‌ها و حریم بستر رودخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است. وی درباره دلایل اصلی سیل امام‌زاده داوود نیز گفت: در اثر بارش موضعی شدید که مدت دوام شدیدترین پیک آن 20 دقیقه برآورد شد، بارشی به ارتفاع 27 میلیمتر در حوضه آبریز کن در سمت شمال‌غربی به سمت امامزاده داوود رخ داد. بیت‌اللهی ادامه داد: حوضه آبریزی که مشرف بر امامزاده داوود است یک حوضه فرعی از حوضه کن است همچنین با توجه به اینکه امامزاده داوود دارای شیب بسیار تند است با وجود آنکه طولانی‌ترین آبراهه آن حدود 3 هزار و 700 متر است که مساحت این حوضه حدود 5 هزار و 500 هکتار برآورد می‌شود که حوضه کوچکی است، اما شیب تند و بارش شدید یک میلیمتر در دقیقه منجر به روان‌آب شدید در این منطقه شد و به دلیل شیب تند فراوان قدرت تخریبی سیلاب چندین برابر شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران