شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور از انسداد ۷۱ محور اصلی و فرعی در کشور به دلیل وقوع سیل خبر داد و گفت:

خسارت ۸۰۰  میلیاردی «مانسون» به راه‌های کشور

مدیرکل بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور از انسداد ۷۱ محور اصلی و فرعی در کشور به دلیل وقوع سیل خبر داد و گفت: براساس برآوردهای اولیه تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به راه‌ها و ابنیه فنی وارد شده است. غلامعباس بهرامی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طی روزهای گذشته که سامانه بارشی مانسون به کشور وارد شده بود ۷۱ محور اصلی و فرعی در کشور را خسارت زد و مسدود کرد که تاکنون ۵۳ محور بازگشایی شده و ۱۸ محور دیگر شامل پنج محور شریانی و ۱۳ محور غیرشریانی همچنان مسدود است. وی افزود: برآوردهای اولیه مسلما کامل نیست و در ادامه میزان دقیق خسارات وارده شده محاسبه و اعلام می‌شود.

واکنش اتحادیه املاک به حق العمل‌های جدید

در حالی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن از ضرورت اتصال پوز مشاوران املاک به سامانه سازمان امور مالیاتی خبر داده که عضو هیات‌مدیره اتحادیه املاک گفت: بار‌ کم‌کاری‌های گذشته بر دوش مشاوران املاک افتاده است. به گزارش تسنیم، چند وقتی است که وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال ساماندهی بازار مسکن از طریق نظم‌بخشی مورد نظر معاونت مسکن و ساختمان به عملکرد بنگاه‌های املاک است. بر این اساس وزارت راه در گام نخست تغییر شیوه محاسبه حق‌الزحمه مشاوران املاک را با همکاری سازمان‌های دولتی دیگر از جمله سازمان امور مالیاتی اجرایی کرده است. حدود یک هفته قبل محمد مخبر معاون اول رییس‌جمهوری مصوبه هیات وزیران در خصوص تغییر حق‌الزحمه مشاوران املاک را به وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌ها و نهادهای مربوطه ابلاغ کرد. حق‌الزحمه‌ای که پیش از این بر مبنای درصدی از قیمت معاملاتی دریافت می‌شد؛ در قراردادهای اجاره یک چهارم رهن و اجاره و در قراردادهای خرید و فروش نیم درصد از طرفین. کمیسیونی که البته معمولا از سوی مشاوران املاک رعایت نشده و آنها مبالغ بیشتری را از متعاملین دریافت می‌کردند. مطابق مصوبه هیات دولت، کمیسیون مشاوران املاک بر اساس ارزش منطقه‌ای معاملات تعیین شده از سوی کمیسیون تقویم املاک، محاسبه خواهد شد. به عنوان نمونه تهران در این کمیسیون به 100 بلوک تقسیم شده و متوسط قیمت املاک هر بلوک بر اساس شاخص‌های مختلف برای یک سال تعیین خواهد شد. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی روز شنبه از ضرورت تسریع در تجهیز بنگاه‌های املاک به دستگاه‌های پوز سازمان امور مالیاتی برای دریافت «حق العمل» مشاوران خبر داده بود. این برنامه تقریبا شبیه برنامه فروش نان با آرد یارانه‌ای است و نانوانی‌ها دستگاه‌های پوز مخصوصی دارند که مردم از طریق آن می‌توانند نیاز روزانه خود به نان را خریداری کنند. این در حالی است که عضو هیات‌مدیره اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با تسنیم معتقد است برنامه کنونی وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار از طریق بنگاه‌های املاک، بیکاری گسترده مشاوران را به همراه دارد. عبدالله اوتادی در این باره می‌گوید: اتحادیه املاک بر اساس دستورات دولت در بحث اشتغالزایی موظف و مجبور است به هر شخص متقاضی، جواز کسب فعالیت در بخش مشاوران املاک را بدهد. وی با بیان اینکه با این رویه غلط مخالف هستیم، ادامه داد: مشاور املاکی شغل بسیار حساسی است و کسی که می‌خواهد جواز کسب دریافت کند با‌دار و ندار مردم سروکار دارد. وی با طرح این پرسش که چرا عده‌ای می‌خواهند سفره مشاوران املاک را نابود کنند، ‌اضافه کرد: واقعیت آن است که عدم تحقق وعده‌ها باعث شده تا هر از چندگاهی دولت‌ها از مشاوران املاک هزینه کنند. در دولت قبل مقصر تمام اتفاقات افتاده و نیفتاده بازار مسکن را مشاوران املاک معرفی می‌کردند. اوتادی با بیان اینکه دیواری کوتاه‌تر از مشاوران املاک نداریم، تصریح کرد: اگر وزارت راه و شهرسازی به وعده‌های خود در بخش مسکن عمل کند هیچ نیازی به اجرای برنامه‌های اینچنینی در این بخش نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران