شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت سیل امام‌زاده داوود توضیحاتی ارایه کرد و گفت:

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت سیل امام‌زاده داوود توضیحاتی ارایه کرد و گفت: امام‌زاده داوود جزو تهران نیست اما شهرداری به کمک حادثه‌دیدگان رفت.  علی نصیری رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه مشکلاتی در حوزه پیش بینی وجود دارد، اظهار کرد: سازمان هواشناسی هشدار داده بود و این هشدار باید به صورت محلی از طریق بلندگوها به اطلاع مردم می‌رسید که این امر به درستی رخ نداد و مردم غافلگیر شدند.

زائرانی که برای زیارت آمده و خانه‌هایی را اجاره کرده بودند بیشتر در معرض آسیب قرار گرفتند. مردم از ساعت یازده و نیم شب با حجم وسیعی از گل و لای مواجه شدند؛ از ساعت یک و نیم شب به بعد تیم‌های آتش نشانی شهرداری تهران و خدمات شهری در محل مستقر و چندین دستگاه ماشین‌آلات مختلف از جمله لودر، باب کت ماشین آلات آتش نشانی و غیره به محل حادثه اعزام شد.

نصیری در پاسخ به اینکه سامانه هشدار سریع سیل در تهران کار می‌کند؟ در تهران چه میزان کانال‌های عبور سیل ساخته شده است؟ گفت: سامانه هشدار سریع سیل را داریم. تهران حجم بالایی از جمعیت را دارد؛ ما تفاهم‌نامه با سازمان هواشناسی داریم و اطلاعات خود را در این زمینه در اختیار آنها قرار می‌دهیم. اقدامات انجام شده در تهران بیشتر از سایر استان‌ها است. کلان‌شهر تهران مستعد سیل است؛ مشکلات ما نسبت به بقیه جاهای کشور کمتر است. باید برای پیشگیری از وقوع سیل اقداماتی انجام شود که در حال حاضر این کارها صورت می‌گیرد مثل شرکت خاکریزآب که در سال‌های گذشته این شرکت ذیل معاونت فنی و عمران شهرداری تهران فعالیت می‌کرد و کار این شرکت ایجاد مسیر در زیر زمین برای عبور سیل است. حدود ۷۰ درصد از کانال‌های عبور سیل ساخته شده و ۳۰ درصد باقی مانده هم طبق برنامه‌های سنواتی در حال اجراست. هرچند وقت یک‌بار هم بخشی از این کانال‌ها افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود .کارها بر اساس برنامه پیش می‌رود. رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران اظهار کرد: اطلاعات ما در روی سامانه هشدار سریع هر 10 دقیقه یک بار به روز می‌شود و اگر میزان پرشدگی آب به 15 درصد برسد هشدار می‌دهیم. در کنار این موارد بارن سنج هم داریم که حجم آب را حساب و کتاب می‌کند. ما می‌توانیم 4 روز قبل از وقوع سیل آن را پیش بینی کنیم.

او افزود: ما رودخانه قوری چای را در منطقه ۲۱ و ۱۸ داریم. تعرضاتی به حریم این رودخانه صورت گرفته است. ما سیل‌های در تهران با دوره بازگشت ۲۵ ساله، ۵۰ ساله و بعضا 100 ساله داریم. اگر سیل ۲۵ ساله رخ دهد به دلیل ساخت و ساز‌هایی که برخی نهادها در مسیر رودخانه قوری چای انجام دادند و مسیر تغییر کرده، بروز سیل باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. کار غیر اصولی در مورد قوری چای صورت گرفته است اخطار‌های داده شده است و اگر توجه نکنند پرونده به قوه قضاییه می‌رود. در خصوص تعریض کانال‌ها و مسیرهای سیل در سایر مناطق هم موضوعاتی مطرح شد. تا روز دوشنبه بارش‌ها وجود دارد و ما در حال آماده‌باش کامل هستیم. 

 

تداوم بارش باران  در تهران

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، تداوم فعالیت سامانه بارشی و در تمام نقاط به‌ویژه نیمه‌ شمالی و ارتفاعات نیمه‌ابری همراه با رگبار و رعد وبرق پیش‌بینی می‌شود. به گزارش ایسنا، بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی روزهای آینده، با تداوم فعالیت سامانه بارشی، آسمان در بیشتر نواحی استان به‌ویژه نیمه‌شمالی و ارتفاعات در بعضی ساعات نیمه‌ابری تا ابری همراه با رگبار و رعدوبرق و در مناطق مستعد با بارش تگرگ و گاهی وزش باد شدید به‌خصوص در غرب و نیمه‌جنوبی با خیزش موقت گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. با توجه به ویژگی این سامانه، آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب در مسیل‌ها و بالا آمدن آب رودخانه‌ها مورد انتظار است.از امروز تا پایان هفته روند تدریجی افزایش دما خواهیم داشت.

سقوط از پله‌برقی مترو  ۷ مصدوم بر جای گذاشت

بر اثر عدم تعادل و افتادن یکی از مسافران مترو بر روی سایر مسافران در هنگام حرکت پله‌برقی در ایستگاه دروازه دولت، ۷ نفر از مسافران مصدوم شدند. به گزارش تسنیم، مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه اعلام کرد: ساعت 8: 02 صبح شنبه بر اثر عدم تعادل و افتادن یکی از مسافران بر روی سایر مسافرانی که بر روی پله‌برقی ایستگاه دروازه دولت بودند، 7 نفر مصدوم شدند. پس از اعلام این حادثه به اورژانس، بلافاصله چند دستگاه آمبولانس جهت اقدامات درمانی به محل اعزام و هفت نفر از مصدومان برای تکمیل مراحل درمان به بیمارستان منتقل شدند. گفتنی است، این حادثه فوتی نداشته و حال عمومی مسافران مساعد گزارش شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران