شماره امروز: ۵۴۷

| | |

صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: تا نیمه مردادماه دمای هوا تا ۲ درجه بیش از حد نرمال است

دمای هوا ۲ درجه بیش از حد نرمال است

صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: تا نیمه مردادماه دمای هوا تا ۲ درجه بیش از حد نرمال است و در شهریور و مهر ماه نیز در شمال غرب کشور دما از سایر مناطق کشور گرم‌تر خواهد بود.ضیاییان در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت دمایی کشور افزود: از ابتدای تیرماه تاکنون حدود ۱.۱ درجه افزایش دما و در سال زراعی هم نسبت به میانگین بلندمدت همین میزان افزایش دما ثبت شده است. پیش‌بینی می‌شود تابستان امسال بین یک تا ۲ درجه بیش از نرمال افزایش دما داشته باشیم که در شمال غرب و نوار شمالی کشور اتفاق خواهد افتاد. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا نیمه مرداد ماه در نیمه شمالی و غربی کشور دما بین یک تا دو درجه بیش از حد نرمال بوده و در سایر مناطق نیز یک درجه بیشتر از نرمال باشد.به گفته ضیاییان، این افزایش دما از اواخر تیر تا اواسط مردادماه بیشتر نیز خواهد شد. از مرداد تا شهریور در شمال غرب افزایش یک تا دو درجه‌ای دما و در مناطق جنوب شرق خنکای هوا را داریم و در سایر مناطق دما یا در حد نرمال یا بیش از نرمال است.رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه‌کرد: دمای هوا در شهریور تا مهر ماه و در آستانه ورود به پاییز نیز در شمال غرب یک درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق تا حدود یک درجه بیش از حد نرمال خواهد بود.مدیرکل هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: تا پایان تابستان انتظار ورود مکرر گرد و خاک به کشور را داریم که دلیل آن دو سال خشکسالی پی در پی در کشور است. در پی کم‌بارشی و خشکسالی، کانون‌های ریزگردی در کشورهای همسایه و کشور ما فعال شده است و با کوچک‌ترین وزش باد، گرد و خاک کشور ما را دربر می‌گیرد. در دو ماه پایانی تابستان امسال هم مثل تیر ماه پدیده ریزگرد وجود خواهد داشت و غرب کشور بیشترین تاثیر را از این پدیده خواهد داشت.

بازگشت پروتکل‌های کرونایی در پروازهای خارجی و داخلی

محمد محمدی‌بخش، رییس سازمان هواپیمایی کشوری از بازگشت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در پروازهای خارجی و داخلی خبر داد و گفت: در این زمینه کاملا تابع مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.محمدی‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پروتکل‌های بهداشتی در پروازها بر اساس آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کند، اجرایی خواهد شد چرا که صنعت هوانوردی همواره تابع این پروتکل‌ها و مصوبات بوه و هست اما با توجه به تجربه‌ای که در سال‌های گذشته در زمینه مقابله با کرونا داشتیم در برخی حوزه‌ها باید بازنگری صورت گیرد. همچنین در حوزه غربالگری و اطلاع‌رسانی باید بهتر از گذشته عملی کنیم تا مردم و مسافران این پروتکل‌ها را رعایت کرده و از انجام سفرهای غیر ضرور پرهیز کنند.وی افزود: همه باید استفاده از ماسک را برای خود الزامی کنند و در همه مراکز تجمع از جمله پروازها این پروتکل‌ها را رعایت کنند. البته سفرهای هوایی بر اساس آمار کمترین حجم را در میان دیگر سفرهای زمینی و ریلی دارد.رییس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به اینکه آیا پروتکل‌های بهداشتی دیگر مانند فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش تعداد مسافران پذیرش شده در پرواز اجرایی خواهد شد یا خیر،گفت: پروتکل بهداشتی که تحت عنوان فاصله‌گذاری اجتماعی در پروازها انجام می‌شد، در هیچ جای دنیا وجود نداشت و چندان کارشناسی نبود بنابراین باید در وضع و اجرای پروتکل‌های بهداشتی بررسی‌های بیشتری کنیم تا آسیبی به صنعت هوانوردی وارد نشود.محمدی‌بخش ادامه داد: با توجه به شیوع موج جدید ویروس کرونا بسیاری از کشورها پروتکل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا را بازگردانده‌اند و در ایران نیز این اتفاق افتاده است. همه ایرلاین‌ها موظف هستند پروتکل‌های بهداشتی را با توجه به مصوبات ابلاغ شده ستاد ملی مقابله با کرونا رعایت کنند.رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: هر مسافری که قصد سفر به کشوری را دارد باید پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده توسط کشور مبدأ مانند کارت واکسن، تست PCR و...را رعایت کند و شرکت‌های هواپیمایی نیز باید به این مسائل توجه کنند. همچنین در پروازهای ورودی نیز پروتکل‌های بهداشتی از جمله ارایه کارت واکسن و تست PCR الزامی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران