شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی با بیان اینکه آذربایجان از روز شنبه به دلیل افزایش شیوع کرونا اتباع خارجی را نمی‌پذیرد،

آذربایجان مرز مسافری با ایران و ترکیه را بست

جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی با بیان اینکه آذربایجان از روز شنبه به دلیل افزایش شیوع کرونا اتباع خارجی را نمی‌پذیرد، گفت: این انسداد مرزهای بین ایران و آذربایجان تنها مشمول مسافران و مرز مسافری می‌شود و مرزهای تجاری و باری بین این دو کشور فعال هستند و تردد کامیون‌ها در حال انجام است. هدایتی در گفت‌وگو با ایلنا درباره علت بسته شدن مرز آذربایجان و ایران اظهار داشت: مرز مسافری جلفا- پل‌دشت از امروز بسته می‌شود و آنچه که طرف آذری در ملاقات مرزی امروز اعلام کرده این است که به دلیل افزایش شیوع کرونا مرز مسافری را می‌بندد. وی ادامه داد: طبق اعلام آذربایجان به دلیل افزایش شیوع کرونا و شدت گرفتن سرایت کرونا در این کشور، مرز مسافری خود را با ایران و ترکیه در مرز صدرک می‌بندد.  او درباره تعیین تکلیف مسافران در مرز جلفا-پل‌دشت گفت: آذربایجان اعلام کرده است که از امروز اتباع خارجی را نمی‌پذیرد و همچنین اتباع خارجی از جمله مسافران ایرانی ظرف سه الی چهار روز باید از مرز خارج شوند.

3 زلزله و ده‌ها پس لرزه  در هرمزگان

علی بیت‌الهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه و شهرسازی درباره زلزله استان هرمزگان در منطقه گنک و خمیر اظهار کرد: سه زلزله با رنج نزدیک به هم در حدود یک بازه زمانی رخ داد. زلزله اول ساعت 2 و 2 دقیقه بامداد شنبه با بزرگی 6.1 در عمق 10 کیلومتری رخ داد. با وقوع چند پس لرزه، یک ساعت و 52 دقیقه دیگر در همان منطقه زلزله‌ای به بزرگی 5.9 ریشتر به وقوع پیوست و یک دقیقه دیگر زلزله‌ دیگری با بزرگی 6.1 ریشتری در عمق 26 کیلومتری زمین رخ داد. وی در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به اینکه آیا می‌توان این لرزه‌ها را زلزله اصلی دانست یا اینکه احتمال وقوع زلزله‌های بزرگ‌تر وجود دارد، گفت: از بامداد شنبه تا ساعت 7 صبح شنبه بیش از 25 پس‌لرزه با بزرگی‌ها بیش از 3.1 در استان هرمزگان رخ داد، اما زلزله 6.1 زلزله‌ اصلی تلقی می‌شوند اما از آنجایی که کیفیت واحدهای مسکونی روستایی دراین مناطق بسیار نازل و جنس ساخت بسیاری از آنها از سنگ و گِل است، پس لرزه‌ها بسیار خطرناک هستند چراکه این واحدهای مسکونی معمولا در لرزه‌های اصلی آسیب جدی می‌‌بینند و ترک بر می‌دارند و در پس لرزه‌ها احتمال دارد که فرو بریزند. رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: دو مرکز جهانی USGSو EMSC بزرگی زلزله 6.1 ساعت 03: 55 را 6 و 6.2 و عمق کانونی را 10 کیلومتر گزارش داده‌‌اند، اما شواهد نشان می‌دهد که مرکزهای تعیین شده برای این زمین لرزه حدود 12 تا 15 کیلومتر شمال و شمال شرقی‌تر و در منطقه دژگان وسایه خوش استان هرمزگان واقع شده‌ است. فاصله مستقیم‌رو مرکز این زلزله‌ها از جزیره کیش حدود 135 کیلومتر بوده بنابراین این زلزله‌ها مستقل از زلزله‌های بندرچارک و جزیره کیش محسوب می‌شوند، هرچند که از نظر تکتونیکی تحت تنش واحدی هستند. وی در پاسخ به اینکه احتمال وقوع سونامی با بروز این زلزله‌ها وجود دارد، ادامه داد: احتمال سونامی بسیار بعید است چراکه عمق این لرزه‌ها کم هستند و خطر را کم‌تر می‌کند.  بیت‌الهی با اشاره به گسل مسبب زلزله 6.1 بندر خمیر استان هرمزگان گفت: برآورد این است که سگمنت‌هایی از گسل پیش ژرفای زاگرس در مجاورت رومرکز زلزله امتداد دارد و احتمالا جنبایی آن قطعه گسلی موجب رخداد زلزله 6.1بندر خمیر استان هرمزگان شده است و براساس رومرکزهای اعلامی مراکز بین المللی گسل پیشانی کوهستان احتمالا به عنوان گسل مسبب زلزله تلقی خواهد شد. وی درباره علت وقوع لرزه‌های پی در پی و مداوم در جنوب کشور در چند هفته گذشته اظهار کرد: این احتمال وجود داشت که همین لرزه‌ها در یک زلزله بسیار بزرگ خود را نشان دهد اما خصوصیات زمین شناسی این منطقه به نوعی است که زلزله‌های بزرگی رخ ندهد و در سه ماه اخیر با آزاد شدن تنش‌هایی به صورت پلکانی در مناطق جنوبی کشورمان مواجه هستیم و آزاد شدن انرژی نه به صورت زلزله‌های مخرب بلکه با لرزه‌های مداوم صورت می‌گیرد. رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: اما موضوع بسیار مهم این است که امکان بروز و وقوع ادامه این زلزله‌ها به سمت شرق و ایران مرکزی مانند کرمان وجود دارد.  در همین حال، علی رضا محمدی کرجی ران، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: درپی وقوع زلزله ۶.۱ ریشتری و ده‌ها زلزله و پس‌لرزه بامداد شنبه در این استان خوشبختانه هیچ خسارتی به زیرساخت‌های بنادر مرکز و غرب این استان وارد نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران