شماره امروز: ۵۴۷

طرح کانون سردفتران برای خلع ید مشاوران املاک در تنظیم قولنامه کلید خورد

| | |

طرح خلع ید مشاوران املاک از تنظیم سند‌های غیررسمی از جمله مبایعه‌نامه و اجاره‌نامه و سایر قولنامه‌ها که به نوعی مقدمه تنظیم اسناد رسمی به شمار می‌روند، انتقاد تند اتحادیه املاک را در پی داشته است.

گروه راه و شهرسازی| 

طرح خلع ید مشاوران املاک از تنظیم سند‌های غیررسمی از جمله مبایعه‌نامه و اجاره‌نامه و سایر قولنامه‌ها که به نوعی مقدمه تنظیم اسناد رسمی به شمار می‌روند، انتقاد تند اتحادیه املاک را در پی داشته است. طرحی از سوی کانون سردفتران اسناد رسمی با همکاری قوه قضاییه در دست تهیه و البته همزمان به صورت آزمایشی در برخی از استان‌ها در حال اجرا است که به موجب آن صلاحیت مشاوران املاک برای تنظیم سند نقض می‌شود و آنها صرفا باید در چهارچوب دلالی و پیونددهنده دو طرف معامله عمل کنند. این مساله اما با واکنش شدید یکی از اعضای هیات‌مدیره اتحادیه املاک مواجه شده است. در عین حال، این عضو هیات‌مدیره اتحادیه املاک با بیان اینکه در خصوص ساماندهی بازار مسکن، تا زمانی که مشاوران املاک را نبینیم هیچ کاری انجام نمی‌شود، از تدوین و ارسال طرحی با نام «ساماندهی و کارشناسی بازار مسکن توسط مشاوران املاک» به وزارت راه و شهرسازی خبر داده است.دو روز پیش، علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران از برنامه‌ریزی برای ساماندهی مشاوران املاک خبر داده و گفته بود: با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوه قضاییه در حال تنظیم دستورالعمل‌ها در خصوص این ساماندهی هستیم، کلّیت امر به این صورت خواهد بود که مشاوران املاک صلاحیت تنظیم سند را نداشته باشند. وی افزوده بود: در قانون تجارت بحث دلالی تعریف شده است و مشاوران املاک هم باید در این حوزه فعالیت کنند، یعنی طرفین معامله را به هم معرفی کنند و هرگاه کار به مکاتبه قرارداد رسید باید تنظیم قرارداد در دفاتر اسناد رسمی انجام شود. آگاه شدن از ممنوع‌المعامله‌ها، بازداشتی‌ها و مهجورین، از فواید تنظیم سند در دفاتر است. وی تأکید کرده بود: ساماندهی مشاوران املاک در استان‌های داوطلب به‌صورت پایلوت و آزمایشی آغاز می‌شود.

  تاوان کم‌کاری بقیه را پس می‌دهیم

این در حالی است که عضو اتحادیه مشاوران املاک در واکنش به اظهارات خندانی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: متأسفانه چند وقتی است که عده‌ای بی‌مسوولیتی و کم‌کاری خودشان را گردن بقیه می‌اندازند. شانس آورده‌ایم وگرنه سایر اتفاقات از جمله حادثه متروپل، فرونشست زمین، زلزله و... را هم گردن مشاوران املاک می‌انداختند.

وی با یادآوری اینکه سال 92 اعلام شد پیش‌فروش ساختمان از طریق دفاتر اسناد رسمی انجام شود، افزود: در استان تهران 10 دفتر اسناد رسمی نداریم که قراردادهای پیش‌فروش ساختمان را تنظیم کنند، چرا؟ چون نه وقت این کار را دارند و نه تخصص آن را. دفتر اسناد رسمی می‌تواند برای یک ملک مشتری پیدا کند؟ عضو هیات‌مدیره اتحادیه مشاوران املاک با یادآوری اینکه «همه می‌دانیم دفاتر اسناد رسمی حاضری‌خور هستند»، گفت: در موضوع سند خودرو، پلیس با چه دردسرهایی توانست دفاتر اسناد را کنار بگذارد که این کار 100 درصد به‌سود مردم بود. اوتادی با بیان اینکه در شرایط کنونی متأسفانه عده‌ای به فکر جیب خودشان هستند، اضافه کرد: قرارداد عادی با قرارداد رسمی کاملاً متفاوت است، در زمان حاضر قراردادهای زیادی برای خریدو فروش زمین و مسکن داریم. در استان تهران در برخی جاها سند رسمی نداریم و معاملات با قولنامه انجام می‌شود.  وی با بیان اینکه عده‌ای شب می‌خوابند و صبح که بیدار می‌شوند می‌گویند «یک جیب اضافه برای خودمان بدوزیم»، اظهار کرد: در خصوص ساماندهی بازار مسکن، تا زمانی که مشاوران املاک را نبینیم هیچ کاری انجام نمی‌شود. در این راستا طرحی را با نام «ساماندهی و کارشناسی بازار مسکن توسط مشاوران املاک» به وزارت راه و شهرسازی ارسال کرده‌ایم. وی در این باره توضیح داد: این طرح برای تمام 150 هزار مشاور املاک (دارای مجوز) است تا بتوانند بابت کارشناسی قیمت املاک و اجاره‌بها درآمد داشته و در قبال نظرات کارشناسی مسوولیت‌پذیر باشند، بر این اساس تمام مشاوران املاک دارای مجوز در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت می‌شوند. وی ادامه داد: فروشنده یا موجر وارد این سامانه می‌شود و مشخصات ملک خود (متراژ، امکانات، محدوده و...) را ثبت می‌کند. در ادامه سامانه به‌صورت رندوم 5 مشاور املاک را برای کارشناسی انتخاب می‌کند. مشتری (مالک یا موجر) یک چک‌لیست مربوط به مشخصات ملک، طبقه، امکانات و... را پر می‌کند و پرینت آن را به 5 مشاور املاک مشخص‌شده، می‌دهد.

وی افزود: این مشاوران املاک نیز برآورد قیمت را اعلام می‌کنند و آن را با مهر و امضا (برای مسوولیت‌پذیری آنها) به مشتری می‌دهند. میانگین این 5 قیمت هم مبنای قیمت‌گذاری می‌شود و فرد می‌تواند ملک خود را در بنگاه‌های املاک یا سایت‌ها آگهی کند. اوتادی با تأکید بر اینکه «پس از این کار می‌توانیم مشاوران املاک را ساماندهی کنیم»، یکی از اثرات مثبت این اقدام را کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از قیمت‌گذاری‌های غیرمعقول عنوان کرد و گفت: آن موقع می‌توانیم بگوییم که دفاتر املاک عامل گرانی احتمالی هستند. ما نباید کم‌کاری خودمان در سوءمدیریت را گردن مشاوران املاک بیندازیم. وی در خصوص هزینه برآورد قیمتی انجام‌شده توسط مشاوران املاک افزود: فروشنده یا موجر هزینه اندکی را بابت کارشناسی پرداخت می‌کند. این مبلغ به وزارت راه و شهرسازی پرداخت می‌شود و این وزارتخانه پس از کسر هزینه‌ها آن را به حساب اتحادیه مربوطه در استان‌ها واریز می‌کند. وی بیان کرد: این عدد جزیی است و پیش‌بینی می‌شود مشاوران املاک ماهانه حدود 2 میلیون تومان بابت این کار کارشناسی دریافت می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران