شماره امروز: ۵۴۷

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه با شهردار تهران خبر داد

| | |

ستاد حل مشکلات مسکن و ساماندهی بازار اجاره به شکل مشترک بین وزارت راه و شهرداری تهران تشکیل شده است. وظیفه این ستاد اجرایی کردن مصوبات سران سه قوه برای ساماندهی بازار مسکن است.

ستاد حل مشکلات مسکن و ساماندهی بازار اجاره به شکل مشترک بین وزارت راه و شهرداری تهران تشکیل شده است. وظیفه این ستاد اجرایی کردن مصوبات سران سه قوه برای ساماندهی بازار مسکن است.

به گزارش ایرنا، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه با شهردار تهران اظهار کرد: با توجه به شرایطی که امروز در حوزه اجاره مسکن در کشور وجود دارد مصوباتی در خصوص کنترل اجاره‌بها توسط سران قوا به تصویب رسیده است که بر اساس آن اجاره‌ واحدهای مسکونی در صورت داشتن شرایطی، به شکل خودکار تمدید می‌شود.

وی افزود: شرایط خاصی نیز وجود دارد که چنانچه مستاجران رعایت نکنند قرارداد تمدید نخواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ستاد حل مشکلات مسکن و ساماندهی بازار اجاره به شکل مشترک بین وزارت راه و شهرداری تهران تشکیل شده است که وظیفه این ستاد اجرایی کردن مصوبات سران سه قوه برای ساماندهی بازار مسکن است.

قاسمی گفت: در این ستاد همچنین افرادی که بخواهند اجاره‌های جدیدی داشته باشند نیز ساماندهی انجام می‌شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم با یادآوری اینکه روز ۳۰ خردادماه در وزارت را و شهرسازی نشستی با اصناف حوزه مسکن تشکیل شد، گفت: امروز با نماینده دادستان و تعزیرات و شهرداری تهران جلساتی برگزار شد. هم‌اکنون شهرداری تهران تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود را در شهرداری بسیج کرده است تا شرایط زندگی مردم در حوزه مسکن متعادل شود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: از این پس تمامی معاملات مسکن باید در سامانه املاک و اسکان ثبت شود و واجد کد رهگیری شود.

وی ادامه داد: تکمیل اطلاعات در سامانه املاک و اسکان این امکان را به وزارت راه و شهرسازی می‌دهد که املاک مسکونی متعلق به چه کسی است و چه شرایطی دارد و با چه قیمتی می‌تواند اجاره یا خرید و فروش شود. در عین حال ثبت نشدن اطلاعات خرید و فروش و اجاره در سامانه املاک و اسکان مشکلاتی را نیز برای صاحبخانه‌ها ایجاد خواهد کرد که امیدواریم دراین خصوص مردم نهایت همکاری را با وزارت راه و شهرسازی داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که تکلیف سازندگان طرح نهضت ملی مسکن برای اجرای معماری ایرانی-اسلامی چیست؟ گفت: در نهضت ملی مسکن تجربیات مسکن مهر مورد توجه قرار گرفته است. هنوز ۲۰۰ هزار واحد از واحدهای مسکونی مهر باقیمانده است که سازمانی ایجاد کردیم که بتوانیم بخش عمده‌ای از واحدهای باقیمانده را تکمیل و تحویل بدهیم. قاسمی بیان کرد: بخشی از واحدهای باقیمانده مسکن مهر تحویل شده است. مشکلاتی در مسکن مهر در حوزه شهرسازی وجود داشت که سعی کردیم در نهضت ملی آنها را برطرف کنیم. به عنوان نمونه در هر هکتار ۱۲۷ خانوار دیده شده بود که تراکم جدی در شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی مهر ایجاد کرده بود که در طرح نهضت ملی مسکن این الگو را تغییر دادیم به زیر ۵۰ نفر در هر هکتار رساندیم.

وی توضیح داد: نکته‌ای که در طرح نهضت ملی مسکن مورد توجه است افزایش خودمالکی است. در بسیاری از شهرها که ما زمین داریم و مردم در خانه‌های یک طبقه زندگی می‌کنند ما تراکم را افزایش نمی‌دهیم.

     65  درصد درآمد خانوارهای تهرانی  صرف مسکن می‌شود

شهردار تهران نیز از تشکیل کارگروه مشترک با وزارت راه و شهرسازی برای نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: ۶۵ درصد هزینه‌ خانوارهای تهرانی مربوط به مسکن است. به گزارش تسنیم، علیرضا زاکانی اظهار کرد: در ستاد تنظیم بازار بحث و مقرر شد تا شهرداری با همکاری وزارت راه و شهرسازی بخشی از مشکلات مردم را در حوزه مسکن سامان بدهد.

وی با بیان اینکه مسکن 65 درصد از هزینه‌های خانوار را در تهران به خود اختصاص داده است، ادامه داد: برای تمدید خودکار یکساله اجاره مسکن، مقرر شده تا شهرداری تهران در مسیر نظارت و پیوستگی برای اقدام مناسب برای دفاع از حق و حقوق موجران و مستاجران گام بردارد. وی با اشاره به اینکه در حوزه تملک نیز مقرر شده با تسهیلات و مشوق‌های وزارت راه بتوانیم در کوتاه‌مدت اقدام کنیم درباره راهکارهای میان‌مدت افزود: در راستای ایجاد تسهیلات برای ساخت و ساز تهران می‌توانیم اقداماتی انجام دهیم و ر نهایت به عنوان راهکار بلندمدت نوسازی شهر تهران را در دستور کار قرار گیرد. شهردار تهران گفت: توافقات خوبی شد و امیدواریم تا در این مسیر که دغدغه دولت انقلابی سیزدهم است و بناست تا بار هزینه‌های مسکن را از سبد خانوار سبک کنند بتوانیم گام‌برداریم و در تشریک مساعی با وزارت راه و شهرسازی ساماندهی انجام بدهیم.

زاکانی در خصوص برنامه‌های کلان‌شهرداری تهران برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهری گفت: در تهران 4560 هکتار بافت فرسوده وجود دارد و توافق شد هفته آینده جلسه مشترکی برای ارایه مشوق‌های تاثیرگذار و تسهیلات گشایش جدی برای مردم تهران داشته باشیم. بناست کارگروه مقدماتی با وزارت راه تشکیل دهیم تا هم نوسازی شهری در بافت فرسوده الگوی جدیدی را برگزار کنیم و در خصوص نوسازی بافت فرسوده بتوانیم مشوق‌هایی را به مردم بدهیم که به نوسازی ترغیب و تشویق شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران