شماره امروز: ۵۴۷

تقاضا برای آپارتمان‌های اجاره‌ای در حاشیه تهران افزایش یافت

| | |

به فاصله یک روز پس از اینکه یکی از نمایندگان مجلس، بنگاه‌های مشاور املاک را متهم به بالابردن اجاره‌بها کرد،

گروه راه و شهرسازی|

به فاصله یک روز پس از اینکه یکی از نمایندگان مجلس، بنگاه‌های مشاور املاک را متهم به بالابردن اجاره‌بها کرد، دیروز یکی از اعضای اتحادیه مشاوران املاک، دولت را عامل گرانی‌های اخیر در بازار اجاره معرفی کرد. این در حالی است که اجاره‌بها «تابعی» از قیمت مسکن است و رشد قیمت آپارتمان در داخل کشور نیز آن طور که بررسی‌های علمی و اقتصاددانان آشکار کرده‌اند، تحت تاثیر سیاست‌ها و متغیرهای کلان اقتصاد است. به عبارتی روشن‌تر، با تولید روز افزون «تورم» از سوی دولت به تبع قیمت کالاها و از جمله مسکن متناسب با رشد نقدینگی کشور افزایش می‌یابند و در پی آن اجاره‌بها نیز رشد می‌کند. از این رو، می‌توان گفت که طی 5 دهه اخیر، همه دولت‌های مستقر در کشور به نوعی و به میزانی در ایجاد تورم و رشد قیمت مسکن دخیل بوده‌اند و این مساله منحصر به دولت کنونی نیست، اما در پی انباشت مشکلات و سرعت گرفتن مصایب آن، در این دولت رشد قیمت‌ها نمود بیشتری دارد. به عنوان نمونه، تنها در 3 ماهه اخیر، نرخ ارز که نقش پررنگی در شکل دهی به انتظارات تورمی دارد، 7 هزار تومان رشد یافته است که به گفته اقتصاددانان نشانه‌ای از رشد بیشتر قیمت کالاها و خدمات طی ماه‌های آینده است.

    متهمان رشد اجاره‌بها

به گزارش «تعادل»، روز یکشنبه، اسماعیل حسین‌زهی، نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با مهر اظهار کرده بود: برخی مشاوران املاک به صورت ولنگارانه به گونه‌ای اجاره‌بها را افزایش داده‌اند؛ این در حالی است که ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه‌ای در خصوص تعیین سقف اجاره‌بها داشت که در حکم قانون بود ولی اجرا نمی‌شد که دولت باید به جد به آن ورود کند. دیروز اما عبدالله اوتادی، عضو اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو با ایلنا درباره افزایش جهشی قیمت اجاره‌بها و در پاسخ به این سوال که اساسا مبنا و پایه افزایش نرخ اجاره‌بها در فصل پیک نقل و انتقالات مستاجران چیست؟ گفت: در مورد افزایش اجاره‌بهای مسکن، دولت باید پاسخگو باشد که بر چه منطقی سقف افزایش اجاره‌بها در کلان‌شهرها را 25 درصد اعلام کرده چراکه همین اجازه افزایش اجاره تا سقف 25 درصد، عامل افزایش قیمت‌ها شده است.

وی ادامه داد: باید به این موضوع توجه شود که علاوه بر این اجازه رسمی دولت برای افزایش 25 درصدی اجاره‌بها، مالکان نرخ تورم عمومی را هم در نظر می‌گیرند. تنها در سه سال گذشته میزان افزایش اجاره‌‌بها به 300 درصد رسیده و بخش عمده‌ای از این عدد متوجه همین چند ماه اخیر است و می‌توان گفت که میزان اجاره‌بها در چند ماه گذشته به‌طور وحشتناکی افزایش یافته است.

    مستاجران اموال خود را می‌فروشند

 عضو اتحادیه مشاوران املاک استان تهران تاکید کرد: به‌طور مستمر در مشاوران املاک شاهد این هستیم که مستاجران برای تامین رهن و اجاره ماشین و دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانند. اما سوال این است که در این شرایط تورمی مستاجران تا کجا می‌توانند دارایی‌هایی مانند ماشین خود را بفروشند که بتوانند پول رهن را تامین کنند و با توجه به ادامه کاهش توان خرید و درآمدها در سال‌های آینده برای تامین هزینه رهن و اجاره چه اقدامی می‌توانند انجام دهند؟ این در حالی است که هر سال به ارزش دارایی مالکان و افرادی که از اجاره کسب درآمد دارند، بیشتر می‌شود بدون آنکه هیچ فعالیت اقتصادی در کشور انجام داده باشند.

    دولت عامل افزایش اجاره‌بها است

اوتادی با بیان اینکه عامل افزایش اجاره‌بها دولت است، گفت: در همین یک ماه گذشته تنها تورم مایحتاج ضروری و کالاهای اساسی به‌طور قابل توجهی افزایش یافته و روزانه به نرخ دلار اضافه می‌شود بنابراین در این شرایط بهای اجاره هم متناسب با همین جهش تورمی، افزایش پیدا می‌کند.وی با بیان اینکه میزان افزایش اجاره بسیار بالاتر از آن نرخ 25 درصدی اعلام شده از سوی دولت است، افزود: در شرایطی قرار گرفته‌ایم که در منطقه‌ای مانند پیروزی واحد دو خانه با توان پرداخت 500 میلیون رهن و 4 میلیون تومان اجاره را نداریم و شاهد شدت فشار به مستاجران هستیم و مالکان هم با در نظر گرفتن انتظار تورمی به نحو کاملا دلخواه قیمت‌های اجاره را تعیین می‌کنند.

    رواج حاشیه‌نشینی  و رونق شهرهای پیرامونی

عضو اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: هر سال شاهد این هستیم که محل سکونت مستاجران یک یا چند منطقه نزول پیدا می‌کند و این به معنای سرخوردگی در جامعه و تفاوت و تضاد فرهنگی در یک منطقه مسکونی است و همین باعث تنش و التهاب در جامعه می‌شود.اوتادی افزود: در حال حاضر بیشترین تقاضا برای اجاره به سمت بومهن، رودهن، اسلامشهر و کرج رفته است و تقاضا برای اجاره در مناطق شمال شهر تهران به صورت عینی و ملموس کاهش پیدا کرده است و شاهد کوچ مستاجران به سمت حاشیه تهران هستیم.وی گفت: امروز مستاجرانی که برای رهن و اجاره به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند به صراحت می‌گویند برای اینکه بتوانند از عهده پرداخت اجاره بربیانند سه شغله شده‌اند و این به معنای تشدید فشار بر این قشر است.عضو اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: امروز قیمت مسکن مهر حاشیه تهران که در همان اواخر دهه 80 چیزی کمتر از 20 میلیون تومان بود به 3.5 میلیارد تومان رسیده است و وضعیت بازار مسکن را در همین نمونه کوچک مشاهده کرد.اوتادی تاکید کرد: دولت زمانی می‌تواند مشاوران املاک را عامل گرانی در بازار مسکن بداند که مشارکتی از مشاوران املاک در سیاست‌گذاری‌ها ببینیم. دولت می‌تواند این سیاست را به اجرا برساند که برای تعیین قیمت هر ملکی برای اجاره 5 مشاوره املاک آن را تایید و امضا کنند و با امضای تایید مشاوران املاک واحدها قیمت‌گذاری شوند در این شرایط است که مشاوران املاک را می‌توانند برای افزایش قیمت‌ها مورد بازخواست قراردهند. وی گفت: معتقدم اگر این رویه ادامه پیدا کند، تا پایان دولت آقای رییسی در بازار اجاره مسکن شاهد فاجعه خواهیم بود. 

    با ۹۰۰  میلیون  می‌توان در تهران خانه خرید؟

از آنجا که اجاربها تابعی از «قیمت مسکن» است، مرور برخی قیمت‌ها در بازار معاملاتی خالی از لطف نیست. بر اساس این گزارش، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران طبق آخرین آمار ارایه شده مربوط به اردیبهشت ۱۴۰۱ به ۳۶.۳ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. این بدان معناست که یک آپارتمان ۵۰ متری به‌طور میانگین یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون تومان ارزش دارد. با این حال، آمار نشان می‌دهد فقط در شش منطقه تهران شامل مناطق ۱ تا ۶ قیمت‌ها بالاتر از متوسط شهر است و در ۱۶ منطقه خانه‌ها با قیمت کمتر از میانگین معامله می‌شوند.به گزارش ایسنا، البته با توجه به ناهمگن بودن مسکن، خانه‌ها در یک منطقه، یک محله یا حتی یک خیابان لزوما هم‌قیمت نیستند. به‌طور مثال در حال حاضر قیمت واحدهای کمتر از پنج سال در منطقه تهرانپارس حدود ۳۵ تا بیش از ۴۵ میلیون تومان در هر متر مربع است و در محله‌های تهرانپارس غربی به بالای ۵۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۴ تهران که محله تهرانپارس در آن واقع شده متری ۴۰ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان است. اما اگر نقدینگی شما حدود یک میلیارد تومان یا کمتر است می‌توانید در مناطق ۱۵ تا ۲۰ صاحب‌خانه شوید. میانگین قیمت مسکن در مناطق مذکور متری ۱۸ تا ۲۱ میلیون تومان است. بر اساس آمار اردیبهشت ۱۴۰۱ میانگین قیمت خانه در منطقه ۱۵ به میزان ۱۹.۹ میلیون تومان، منطقه ۱۶ بالغ بر ۲۰.۲ میلیون، منطقه ۱۷ معادل ۱۹ میلیون، منطقه ۱۸ به میزان ۱۸.۳ میلیون، منطقه ۱۹ بالغ بر ۲۱ میلیون و منطقه ۲۰ معادل ۱۹.۲ میلیون تومان در هر متر مربع است.البته آگهی‌های فروش را که مشاهده می‌کنیم نرخ‌های پیشنهادی بعضا بیش از این مقدار است اما مساله مهم، چیزی است که در قرارداد منعقد می‌شود. بازار ملک در اردیبهشت ماه تا حدودی به رونق رسید. در ماه مذکور ۱۰.۵ هزار فقره معامله مسکن در شهر تهران منعقد شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۰۶.۱ و ۱۶۶.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. متوسط قیمت نیز ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۱ و ۲۶.۲ درصد افزایش یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران