شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق اعلام مصطفی قمری وفا مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی، برای نخستین‌بار، طرح انتشار اوراق ارزی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.

اوراق ارزی به زودی منتشر می‌شود

طبق اعلام مصطفی قمری وفا مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی، برای نخستین‌بار، طرح انتشار اوراق ارزی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت. برای نخستین‌بار، طرح انتشار اوراق ارزی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت. جزییات این طرح به زودی اعلام خواهد شد.

آغاز مسدود‌سازی وجوه حساب صادرکنندگان چک برگشتی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: طرح قانونی مسدود کردن وجوه صادرکننده ‎چک برگشتی به اندازه کسری مبلغ چک در حساب‌های بانکی آغاز شد. مهران محرمیان گفت: فرآیند مسدود‌سازی حساب صادرکنندگان چک برگشتی به صورت تدریجی و براساس توالی چک‌هایی است که به بانک مرکزی ارسال می‌شود؛ و این فرآیند در روزهای نخست آغاز طرح براساس تعداد پیش بینی شده انجام خواهد شد و پس از جمع‌آوری بازخورد‌های طرح از بانک‌ها، این فرآیند حداکثر طی حدود یک هفته برای تمامی چک‌های برگشتی تسری پیدا خواهد کرد.  معمولا در بانک‌ها اینگونه مرسوم است که پیش از برگشت چک از سوی شعب بانک با مشتری تماس برقرار می‌شود و معمولاً مهلت کوتاهی به صادر‌کننده داده می‌شود تا حساب خود را پر کندتا چک برگشت نخورداما اگر بانک چک را برگشت زد مابقی فرآیند به‌صورت اتوماتیک و خودکار انجام می‌شود . در لحظه برگشت خوردن چک اطلاعات چک برگشتی به بانک مرکزی ارسال می‌شود و بانک مرکزی هم فرآیند مسدود‌سازی کسری چک برگشتی رادر سایر حساب‌های فرد از همان لحظه آغاز می‌کند. بانک‌ها موظف هستند پیامک برگشت خوردن چک و همچنین آغاز فرآیند مسدود‌سازی وجوه را برای فرد صادر‌کننده ارسال کنند.آنچه در قانون پیش‌بینی شده مسدود‌سازی وجوه است نه برداشت آن؛ لذا مطابق قانون، بانک مرکزی مبالغ را مسدود می‌کند و سایر مواردی که در قانون در مورد چک برگشتی پیش از این وجود داشته است اعم از اینکه فرد به ذینفع چک مراجعه کند و به نحوی رضایت او را جلب کند یا اینکه فرآیند قضایی را با طرح شکایت در قوه قضاییه انجام دهد همچنان در جای خودش پابرجاست و فقط اتفاق جدیدی که حادث شده کمک به احقاق حق افراد است تا فرد در هنگام مراجعه به محاکم این مبالغ مسدودی در حساب صادرکننده چک موجود باشد تا با حکم دادگاه برداشت شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران