شماره امروز: ۵۴۷

رییس قوه قضاییه در نشست با شهردار و اعضای شورای شهر تهران مطرح کرد

| | |

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای رییس قوه قضاییه در نشست با شهردار و اعضای شورای شهر تهران خطاب به مدیران شهری گفت، از فرصت سوزی بپرهیزید.

گروه راه و شهرسازی|

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای رییس قوه قضاییه در نشست با شهردار و اعضای شورای شهر تهران خطاب به مدیران شهری گفت، از فرصت سوزی  بپرهیزید.

او همچنین با بیان اینکه جایگاه قوه قضاییه یا شورای شهر یا شهرداری یا هر نهاد و دستگاه دیگری باید مصون بماند، اظهار کرد: مصون ماندن آنها نیز در گروی «اهتمام نسبت به جلوگیری از رخنه شیطان‌صفتان»، «نظارت بر زیرمجموعه» و «اتخاذ تصمیمات پخته، تخصصی و پایدار» است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهردار پایتخت و مدیران شهری با اشاره به فلسفه تأسیس شوراهای اسلامی شهر و روستا و درج این مهم در قانون اساسی و قوانین موضوعه، اظهار کرد: استفاده حداکثری از توان، تخصص، تجربه و مشارکت مردم در پیشبرد امور زیستگاه‌شان و همچنین پیشبرد سریع برنامه‌های‌ اجتماعی‌، اقتصادی‌، عمرانی‌، بهداشتی‌، فرهنگی‌، آموزشی‌ و سایر امور رفاهی با مشارکت مردم و شهروندان، نقطه کانونی و اصلی ایجاد و شکل‌گیری شوراهای اسلامی شهر و روستاست.

رییس دستگاه قضا با برشمردن برخی شاخصه‌هایی که برای تحقق یک کلان‌شهر مطلوب وجود دارد، گفت: امنیت، آرامش، زیبایی، بهبود فضای زیستی، توسعه سرمایه‌های طبیعی و انسانی، ارتقای ابعاد زیست محیطی، سهولت در رفت وآمد و رفع نیازهای شهروندان از جمله شاخصه‌هایی است که وجود آنها برای تحقق یک کلان‌شهر مطلوب ضروری است؛ در این راستا باید ارزیابی دقیقی صورت گیرد که چه میزان از این شاخصه‌ها در کلان‌شهر تهران محقق شده است و به هر میزان که در این موارد ضعف و نقصان وجود دارد، باید برای خدمت به مردم در جهت رفع این ضعف‌ها و نقصان‌ها، تلاش و مجاهدت صورت گیرد.

    از فرصت‌سوزی بپرهیزید

رییس عدلیه خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مدیران شهری پایتخت این مهم را نیز یادآور شد که قدر فرصت موجود برای خدمت به مردم و شهروندان را بدانند و از فرصت‌سوزی‌ها که در مقاطعی گریبانگیر دستگاه‌های مختلف کشور شده است، بپرهیزند.  رییس قوه قضاییه با اشاره به موارد و موضوعات مطرح شده از جانب اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهردار و مدیران این کلان‌شهر از جمله ضرورت ایجاد و اصلاح قانون و اصلاح رویه‌ها در برخی از زمینه‌های مرتبط با مدیریت شهری و همچنین ارج نهادن به تصمیمات و مصوبات تخصصی شورای شهر و شهرداری در شؤون مختلف مدیریت کلان‌شهر تهران، اظهار کرد: با توجه به محدودیت زمانی و سایر محدودیت‌های موجود، ضرورت دارد برای رفع مسائل و مشکلات کلان‌شهر تهران و همدلی و هم‌افزایی با یکدیگر در جهت غلبه بر این مسائل و مشکلات در راستای خدمت‌رسانی مطلوب‌تر به شهروندان، به اولویت‌بندی مسائل و موضوعات مبادرت ورزیم و معیارهای این اولویت‌بندی را نیز تعیین کنیم.

«داشتن درک و تشخیص مشترک در قبال مسائل و چالش‌های مرتبط با اداره کلان‌شهر تهران» توصیه دیگر رییس قوه قضاییه خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری پایتخت بود؛ قاضی‌القضات در همین رابطه یادآور شد که چنانچه فهم و درک مشترکی درخصوص موضوعات و چالش‌های مرتبط با اداره شهر وجود نداشته باشد، پیشبرد امور جهت رفع چالش‌ها با اخلال مواجه می‌شود.

   اعلام آمادگی  برای ایجاد شورای حل اختلاف 

رییس عدلیه بر آمادگی دستگاه قضایی برای ایجاد شورای حل اختلاف مخصوص امور مربوط به مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: قوه قضاییه این آمادگی را دارد که بر حسب ضرورت، یک شورای حل اختلاف دیگری، جدای از شورای حل اختلاف موجود، با یک ترکیب خاص، متشکل از متخصصین و آشنایان به حوزه مدیریت شهری ایجاد کند.

رییس قوه قضاییه همچنین با اشاره به مقوله اهمیت توسعه پایدار شهر تهران، بیان کرد: ما در دستگاه قضایی این آمادگی را داریم که در راستای نیل به توسعه پایدار کلان‌شهر تهران، ضمن تشکیل کارگروه‌های مشترک با اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری پایتخت، نسبت به احصاء مسائل و مشکلات و اصلاح قانون و رویه‌های مرتبط با مدیریت شهری، اقدامات و ترتیبات لازم را اتخاذ کنیم.

  تاکید بر ضرورت  صیانت از مجموعه و نیروها

رییس عدلیه در همین زمینه، مشخصاً برخی از مراجع و مراکز قضایی از جمله «سازمان بازرسی»، «دیوان عدالت اداری»، «دادگستری و دادستانی تهران»، «معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم» و «سازمان ثبت اسناد» را مکلف کرد تا به منظور برگزاری نشست‌های مشترک با اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری پایتخت در راستای تشکیل کارگروه مرکزی احصاء مسائل و مشکلات و اصلاح قانون و رویه‌های مرتبط با مدیریت شهری، اقدامات مقتضی را به عمل آورند.

«ضرورت صیانت از مجموعه و نیروها»؛ توصیه مهمی بود که حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مدیران شهرداری پایتخت مطرح کرد؛ رییس عدلیه در همین زمینه گفت: چنانچه جایگاه قوه قضاییه یا شورای شهر یا شهرداری یا هر نهاد و دستگاه دیگری در افکار عمومی بشکند، امور و مسوولیت‌های دستگاه مربوطه به سختی پیش خواهد رفت و مردم آن طور که شایسته است همکاری نمی‌کنند؛ لذا این جایگاه‌ها باید مصون بمانند و مصون ماندن آنها نیز در گروی «اهتمام نسبت به جلوگیری از رخنه شیطان‌صفتان»، «نظارت بر زیرمجموعه» و «اتخاذ تصمیمات پخته، تخصصی و پایدار» است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت رسیدگی به تخلفات و جرایم و برخورد با مفاسد در بخش‌های مختلف، اظهار کرد: علاوه بر مقوله رسیدگی به تخلفات و جرایم و برخورد با مفاسد، موضوع مهم دیگر، جلوگیری و پیشگیری از پیدایش مفاسد و ایجاد لغزش‌ها در دستگاه‌ها و سازمان‌ها است.

  آثار زیان‌بار احساس وجود فساد  در دستگاه‌ها 

وی در همین راستا افزود: بعضی از مقاطع ملاحظه می‌شود که بیش از آنچه در یک دستگاه یا نهاد عیب و ایراد یا خدایی‌ناکرده لغزش باشد، در ذهن‌ مردم تلقی نسبت به وجود نقطه ضعف یا فساد در دستگاه یا نهاد مربوطه وجود دارد و این احساسِ به‌شدت نامطلوبی است و می‌تواند در پیشبرد امور و همکاری و تعامل مردم خلل ایجاد کند.

رییس عدلیه ادامه داد: در چنین شرایطی، فرد هنگام مراجعه به دستگاه مربوطه، در نخستین گام به این فکر می‌افتد که چگونه راه خلاف و اصطلاحاً پارتی را برای پیشبرد کارش بیابد؛ علی‌ایحال وقتی این احساس غلط در مردم ایجاد شود، به تدریج این تلقی به وجود می‌آید که غیر از راه خلاف، مسیر دیگری وجود ندارد؛ در این صورت خروجی کار پیشاپیش معلوم و مشخص است؛ لذا صیانت از زیرمجموعه و صیانت از خودمان به عنوان متولیان و مسوولان امر، و همچنین تبیین‌درست‌مسائل برای مردم‌مقوله‌ای بسیار حائز اهمیت است. قاضی‌القضات تصریح کرد: چنانچه یک مسوول انضباط اداری نداشته باشد و وقت‌شناس نباشد و به غیر از مسوولیت اصلی به کارهای متفرقه دیگری مشغول باشد، به تدریج و به مرور زیرمجموعه او نیز همین رویه را در پیش می‌گیرد و از همین نقطه است که ناکارآمدی و آسیب در مجموعه پدیدار می‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان سخنانش در جریان این نشست تاکید کرد: امروز مردم از نهادهای مختلف نظام و هر سه قوه و دستگاه‌های عمومی کشور این انتظار و توقع را دارند تا در راستای هم‌افزایی ظرفیت‌ها و بسیج امکانات عمل کنند و برای غلبه بر مشکلات، بیش از پیش همدلی و همفکری داشته باشند.

    رویه طولانی و مستمر  اعتراض به حکم ماده ۱۰۰

پیش از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران از آمادگی شورای اسلامی شهر تهران برای همکاری صمیمانه و نزدیک با دستگاه قضا در جهت پیشبرد هرچه بهتر امور قضایی خبر داد. وی افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا با همکاری قوه قضاییه می‌توانند به گونه‌ای عمل کنند که شکایاتی نظیر اعتراض به حکم ماده ۱۰۰ در دیوان عدالت اداری که امروز به شکایات جاری تبدیل شده‌اند، از برنامه‌های دستگاه قضایی حذف شود. چمران با اشاره به توقف و لغو بسیاری از احکام ماده ۱۰۰ در دادگاه یا دیوان عدالت اداری، گفت: در صورت وضع سازوکار و قانون جدید یا اصلاح قوانین موجود از طریق مجلس شورای اسلامی، هم مسیر بسیاری از تخلفات مسدود می‌شود و هم اینکه دیگر شاهد رویه طولانی و مستمر اعتراض به حکم ماده ۱۰۰ نخواهیم بود.

    قوه قضاییه به مساله حریم تهران ورود کند

علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز در این جلسه با اشاره به رویکرد جدید و اقدامات قاطعانه عدلیه در مقوله صیانت از حقوق عامه گفت: رویکرد جدید دستگاه قضا در مقوله صیانت از حقوق عامه، برای شهرداری تهران نویدبخش و به مثابه یک فرصت ویژه است.

وی ضمن تقدیر از ارایه تذکرات پیشگیرانه سازمان بازرسی کل کشور به شهرداری تهران، عنوان کرد: تلاش مدیریت شهری تهران بر آن است که زمینه‌های فساد را بخشکاند و در این باب، شهرداری تهران همکاری، کمک و صیانت مجموعه قضایی کشور را یک موهبت برای خود می‌داند.

زاکانی همچنین تقویت مرکز حقوقی شهرداری تهران را یکی از رویکردهای اصلی شهرداری پایتخت در مدت اخیر عنوان کرد. وی در ادامه، برخی موضوعات مهم در کلان‌شهر تهران نظیر آلودگی هوا، تخلفات مربوط به ساخت‌وساز و صیانت از حریم شهری را نیازمند ورود و اِعمال اراده دستگاه قضایی دانست.

شهردار تهران با اشاره به نقش و مسوولیت ۲۳ دستگاه در موضوع کاهش آلودگی هوای شهر تهران که متاسفانه در اغلب مواقع کار را به گردن یکدیگر می‌اندازند، گفت: تلاش ما این است که اقدامات دستگاه‌های متولی در موضوع کاهش آلودگی هوا را با تشکیل یک قرارگاه و از طریق تفاهم پیگیری کنیم اما در مواردی که دستگاهی حاضر به انجام وظیفه خود نیست، قطعا نیازمند ورود دستگاه قضایی هستیم.

پرویز سروری رییس شورای عالی استان‌ها نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت عظیم مجموعه ۱۲۶ هزار نفری شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها می‌توانند از این ظرفیت عظیم به شکل مفیدی استفاده کنند.

وی رویکرد کنونی قوه قضاییه را رویکردی امیدوارکننده دانست و گفت: امروز مردم به صورت توأمان هم احساس می‌کنند که قوه قضاییه خانه امنی برای رسیدگی به مطالبات آنهاست و هم مشاهده می‌کنند که عدلیه نسبت به عملکرد خود پاسخگوست.

رییس شورای عالی استان‌ها، اقدامات صورت‌گرفته در حوزه گمرک و سازمان اموال تملیکی و همچنین مبارزه با زمین‌خواران و کوه‌خواران را از جمله اقدامات امیدبخش دستگاه قضایی طی ماه‌های گذشته دانست. سروری در ادامه، خواستار ورود جدی و قاطعانه دستگاه قضایی به مسائل و مشکلات مربوط به اسناد قولنامه‌ای شد. وی همچنین خواستار تشکیل کارگروه‌های ویژه استانی متشکل از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و مسوولان قضایی جهت حل و فصل مسائل و مشکلات پیش از کشانده شدن آنها به مراجع و محاکم قضایی شد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران