شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه از دو سال پیش نظارت بر ضوابط ایمنی ساختمان‌های کمتر از ۶ طبقه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر واگذار شده است

علت واگذاری ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها به دفاتر الکترونیک شهر

مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه از دو سال پیش نظارت بر ضوابط ایمنی ساختمان‌های کمتر از ۶ طبقه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر واگذار شده است توضیحاتی در خصوص بخشنامه شهرداری تهران درباره واگذاری ایمنی ساختمان‌ها به دفاتر الکترونیک شهر ارایه کرد. داوری در  گفت‌وگو با ایلنا درباره واگذاری ایمنی ساختمان‌ها به دفاتر الکترونیک شهر گفت: بخشنامه شهرداری تهران نظارت آتش‌نشانی بر مساله را حذف نکرده بلکه بر این موضوع تاکید دارد که آتش نشانی در هر صورت باید بر این فرآیند نظارت داشته باشد.  وی ادامه داد: اما اجرای فرآیند برای اینکه در صدور پروانه تسریع شود به دفاتر خدمات الکترونیک واگذار شده است که البته بعدا ابلاغ کردند که چگونگی آن باید تعیین شود تا مطمئن شویم که مسیر به درستی طی می‌شود. ما سلسله جلسات مفصلی را در این خصوص با معاونت شهرسازی شهردار و کارشناسان این معاونت داشتیم که نظارت بر چه ساختمان‌هایی می‌تواند در دفاتر اتفاق بیفتد و چه ساختمان‌هایی به واسطه پیچیدگی‌هایی که دارد باید از سوی آتش نشانی نظارت مستقیم بر آنها صورت بگیرد. در خصوص همه این موضوعات با جزییات کامل در جلسات مفصلی با حضور معاونان شهرداری و کارشناسان آنها برررسی شده است.  مدیرعامل سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمی‌توانیم قضاوتی در این خصوص داشته باشیم که آیا اجرای این کار خوب است یا بد چراکه هنوز آزمایشی در این خصوص صورت نگرفته است اما در حال تلاش هستیم که تاجایی که امکان دارد این فرآیند به خوبی پیش برود و نتیجه آن بعد از اجرا مشخص خواهد شد.  داوری تصریح کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران آنچه به عنوان مسوولیت اجتماعی نه صرفا مسوولیت قانونی خود دنبال می‌کند این است که ما موظف هستیم که مراقب باشیم تا ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند ساختمان‌های ایمنی در شهر هستند و باری بر مشکلاتی که در حال حاضر داریم اضافه نمی‌کنند. اما من نمی‌توانم نظر قطعی در این خصوص بدهم و همانطور که گفتم تلاش می‌کنیم تا این کار با نتایج بهتر و نظارت بیشتر اتفاق بیفتد. فرآیندها بین ما و معاونت شهرسازی تمام شده و منتظر ابلاغ نهایی هستیم.  وی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که در دفاتر خدمات الکترونیک مسوول نظارت بر ایمنی ساختمان هستند آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند، گفت: ما در این خصوص آموزش‌های مفصلی ارایه داده‌ایم اما این آموزش‌هایی که ارایه شده است برای این سطحی که در حال حاضر در نظر گرفته شده است کفایت نمی‌کند چراکه ساختمان‌ها هر چقدر ارتفاع و وسعت‌شان بیشتر می‌شود و نوع کاربری و جمعیتی که از این ساختمان‌ها استفاده می‌کنند بیشتر می‌شود شاخص‌هایشان تغییر کرده و پیچیدگی ضوابط ایمنی این ساختمان‌ها نیز تغییر می‌کند. یعنی قطعا دفاتر خدمات الکترونیک، مهندسان ناظر و همکاران ما در شهرسازی‌های مناطق نیاز به آموزش‌های گسترده‌تر و پیشرفته‌تری دارند تا بتوانند این فرآیند را انجام دهند. برای همه این موارد نیز برنامه‌ریزی شده است.  او تاکید کرد: آن چیزی هم که در حال حاضر از سوی شهرداری ابلاغ شده است در بخش تایید ایمنی نقشه‌های معماری و در فاز اول صدور پروانه است یعنی در نهایت در مراحل پایان کار کارشناسان سازمان آتش نشانی از ساختمان بازدید می‌کنند و تاییدیه را صادر می‌کنند و این موضوع همچنان به قوت خود باقی است.

همکاری تهران و دوحه در برگزاری جام جهانی فوتبال

سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر با علیرضا زاکانی، شهردار تهران دیدار و درباره موضوعاتی چون درباره اقدام‌های مشترک در زمینه برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، در این جلسه درباره موضوعاتی از جمله کشاورزی، توسعه حمل و نقل عمومی، اعزام هیات‌های فنی به دو کشور ایران و قطر، توسعه و ایجاد دهکده گردشگری، سرمایه‌گذاری با تضمین برگشت سرمایه و استمرار پیوستگی بین دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر شد. در این جلسه، همچنین درباره اقدام‌های مشترک در زمینه برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و همکاری تهران و دوحه گفت‌وگو شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران