شماره امروز: ۵۴۷

از سوله‌سازی در مناطق جنوبی تا کوه‌خواری در مناطق شمالی پایتخت

| | |

مدیرکل حریم شهرداری تهران با اشاره به صدور مجوزهای غیرقانونی ساخت‌وساز در حریم توسط برخی دستگاه‌ها گفت:

مدیرکل حریم شهرداری تهران با اشاره به صدور مجوزهای غیرقانونی ساخت‌وساز در حریم توسط برخی دستگاه‌ها گفت: این در حالی است که صدور مجوز اصلا در حوزه اختیارات دستگاه نبوده است و قطعا باید با کسانی که چشم‌پوشی کردند و به مسوولیت قانونی خود عمل نکردند، برخورد قانونی شود. علیرضا صادقی، مدیرکل حریم شهرداری تهران او در پاسخ به اینکه چطور تخلف به این ابعاد گسترده صورت می‌گیرد و ملکی ساخته و بعد از آن اقدام به برخورد می‌شود، اظهار کرد: این تخلف یک روزه شکل نگرفته و به مرور زمان بوده است؛ دستگاه‌هایی که باید از این اقدام جلوگیری می‌کردند کوتاهی کرده‌اند. ما مجوزهای غیرقانونی داریم که دستگاهی به ساخت و سازهای واقع در حریم مجوز داده، درحالی که اصلا در حوزه اختیاراتش نبوده است. قطعا با کسانی که چشم پوشی 

کردند و به مسوولیت قانونی خود عمل نکرده‌اند باید برخورد قانونی شود؛ دادستانی نیز اعلام کرده که افراد متخلف را معرفی کنیم تا با آنها برخورد قانونی لازم انجام پذیرد. صادقی در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به اینکه در کدام مناطق حریم انگیزه ساخت و ساز بالا است، با اشاره به اینکه ۱۱ منطقه تهران در حریم قرار دارند، گفت: اکنون در مناطق جنوبی مانند مناطق ۱۸، ۱۹ و ۲۰ همچنان انگیزه برای ساخت و ساز غیرمجاز وجود دارد، چرا که این مناطق زمین‌های زیادی دارند و تغییر کاربری به اشکال مختلف انجام می‌شود، به عنوان مثال از زمین‌های زراعی برای سوله‌سازی استفاده می‌کنند، در حالی که در مناطق شمالی بیشتر کوه‌خواری اتفاق می‌افتد.  او ادامه داد: در منطقه ۱۸ علاوه بر مسائل مشابه مناطق جنوبی، یک عامل دیگر نیز وجود دارد و آن تداخلات مرزی است. برای مثال، وقتی می‌خواهیم به موضوع تخلفات حریم چهاردانگه ورود کنیم، تعارضات مدیریتی چندگانه مانع پیشگیری می‌شود و اینجاست که فرصت طلب‌ها از این اختلافات و تداخلات مرزی سوءاستفاده می‌کنند. 

صادقی درباره تاثیر تغییر کاربری‌ها بر وضعیت معیشتی مردم گفت: وضع معیشت در تغییر کاربری مناطق جنوبی بی‌تاثیر نیست، چرا که با تقسیم زمین‌ها، حاشیه نشینی زیاد می‌شود. در گذشته اگر زمینی را به مساحت هزار متر و دو هزار متر، خرد و برای کاربری‌های مختلف از آن استفاده می‌کردند، الان به گونه‌ای شده که زمین ۱۰۰ متری را نیز در اطراف مرتضی گرد تقسیم می‌کنند، چرا که مهاجرت به این منطقه افزایش یافته است. از طرفی گرانی مسکن در تهران، طبقات متوسط به پایین را به این مناطق کوچ داده است. 

    جلوگیری از ساخت  ۵ هزار و ۵۰۰ مورد بنای غیرمجاز 

وی افزود: سه عامل اصلی مشکلات حریم در منطقه ۱۸ و ۱۹ ابتدا مهاجرت و حاشیه نشینی، سپس تداخلات مرزی و تقسیمات کشوری و نهایتا هجوم افراد سودجو برای انجام تخلفات ساختمانی است.  مدیرکل حریم شهر تهران در پاسخ به اینکه در سال ۱۴۰۰ پرونده چه تعداد بنای غیرمجاز در حریم شهر تهران مورد رسیدگی قرار گرفت؟ اظهار داشت: از ساخت ۵ هزار و ۵۰۰ مورد بنای غیرمجاز جلوگیری شد که تعداد خیلی کمی از آنها مربوط به سوله‌های غیرمجاز و بیشتر اقدامات مربوط به جلوگیری و ممانعت از ساخت و ساز، تفکیک زمین، تصرف اراضی ملی و در نهایت آزادسازی آنها بود.  او درباره نقش حریم در درآمد روستاییان اظهار کرد: در حریم شهر تهران درآمد آنچنانی وجود ندارد و ما نیز نگاه درآمدی به حریم نداریم. کمک ما به روستاهای واقع در حریم فارغ از نگاه درآمدی است و حتی برای خدمات عمرانی، ترافیکی و خدمات جانبی از منابع درآمدی خود شهرداری به روستاهای واقع در حریم کمک می‌کنیم.  مدیرکل حریم شهر تهران درباره شهرک‌های صنعتی موجود در حریم که نظارت بر آنها به عهده اداره کل حریم شهر تهران نیست، اظهار کرد: در قانون، استثنایی قائل شدند که بر اساس آن تأسیس، مدیریت و نظارت بر شهرک‌های صنعتی به شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران زیرنظر سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران واگذار شده است و سازمان محیط زیست متولی اصلی مسائل زیست محیطی این شهرک‌ها است.  او در واکنش به اینکه شهرداری تهران نیز اداره محیط زیست دارد، اظهار کرد: درست است که اداره کل محیط زیست داریم، اما متولی مسائل مربوط به شهرک‌های صنعتی شهرداری نیست بلکه سازمان محیط زیست و شرکت شهرک‌های صنعتی در این حوزه مسوولیت دارند. اکنون از طریق سازمان محیط زیست در حال پیگیری هستیم که برخی از شهرک‌های صنعتی جابه‌جا و از محدوده حریم شهر خارج شوند. 

صادقی در واکنش به اینکه اعلام شده است که توسعه شهرک‌های صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران غیرمجاز است، اما اخیرا این قانون برداشته شده و شهرداری به عنوان حافظ منافع شهر می‌تواند به این موضوع ورود کند، اظهار کرد: متولی این موضوع، شهرداری تهران نیست، شهرداری با تأسیس شهرک صنعتی جدید در حریم تهران مخالف است. 

   کمترین فضای سبز حریم تهران مربوط  به منطقه یک است

مدیرکل حریم شهر تهران در پاسخ به این سوال که در کدام یک از مناطق یازده‌گانه حریم، فضای سبز از همه کمتر است، بیان کرد: کمترین فضای سبز حریم را منطقه یک و پس از آن منطقه ۲ دارد. در منطقه ۲ به دنبال احیای جنگل «کارا» توسط اداره کل منابع طبیعی هستیم، جنگلی که تقریبا فراموش شده است. در منطقه ۱۸ به دنبال احیای فضای سبز در خیابان سلامت هستیم. در منطقه ۱۵ و مسگرآباد، تبدیل بخشی از فضای حریم به پارک را پیگیری می‌کنیم. در منطقه ۱۳ و ۱۴ نیز برای پارک خجیر و سرخه حصار به دنبال این هستیم که یک تفاهمنامه با محیط زیست در زمینه جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در این عرصه‌ها امضا کنیم. برای مثال ساخت و ساز در شهرک زیتون، بیش از چند دهه است که ما را گرفتار کرده و شهرداری سال‌ها درگیر ساخت و ساز غیرمجاز در این شهرک است. در این راستا باید هر چه سریعتر با همراهی نهادهای ذی ربط موضوع شهرک زیتون تعیین تکلیف شده و پیوند حیات وحش و گردشگری در منطقه احیا شود. 

   سردرگمی در صیانت از حریم 

او درباره تهدید حریم شهر تهران با نگاه درآمدزایی نهادهای دولتی از حریم اظهار کرد: به دلیل افزایش جمعیت در اطراف تهران، نهادهای دولتی به ضرورت، گاهی مجبور به تأسیس بخشداری و فرمانداری جدید هستند که با این کار وسعت سرزمینی حریم را کوچک می‌کنند. مشکل اساسی ما در حریم این است که بخش‌هایی در حوزه شهرستان تهران نیستند و به دلیل تقسیمات کشوری، بخشداری و فرمانداری جداگانه دارند. در مناطق ۴، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۱۵ نیز اگر نهاد دولتی جدید تاسیس نمی‌شد ما با مشکلات ناشی از تقسیمات کشوری روبه رو نبودیم اما تأسیس این نهادها، تعارضی را برای ما در حوزه حریم ایجاد کرده است که صیانت از حریم را دچار سردرگمی و پیچیدگی کرده است. 

صادقی ادامه داد: وقتی شهرداری جدید در حریم، تأسیس می‌شود، این مجموعه برای نگهداری و بقا خود باید درآمد داشته باشد و طبیعی است که نگاه آنها دیگر نگهداشت نیست، بلکه یک نگاه درآمدی است. نمونه خیلی ملموس آن، روستای مرتضی گرد است که دارای دهیاری است و برای اداره این روستا، دهیاری نیاز به درآمد دارد. وقتی به دنبال درآمد باشند، مجوز ساخت و پایان کار می‌دهند و خروجی آن توسعه ساخت و ساز غیراصولی و غیرفنی در حریم است. در مرتضی گرد هم سرانه آموزشی، فضای سبز و... رعایت نشده است و مردم این روستای پرجمعیت با نازلترین سرانه‌های رفاهی _ شهری زندگی می‌کنند. 

او در واکنش به اینکه تخریب‌ها در حریم مربوط به ساختمان نهادهای دولتی یا اشخاص وابسته به دولت است و این مساله مطرح است که شهرداری تهران در مقابل این ساخت‌وسازها ایستادگی نمی‌کند، اظهار کرد: شهرداری تهران اقدامات قانونی مربوط به حوزه خود را انجام می‌دهد. بسیاری از نهادها و دستگاه‌ها اگر تخلفی کنند با آن برخورد می‌کنیم و از طریق دستگاه‌های قضایی حتی برای نهادهای نظامی نیز حکم قضایی می‌گیریم. 

صادقی با تأکید بر اینکه شهرداری به وظایف قانونی خود عمل می‌کند، اظهار کرد: اتفاقا به دلیل روابط خوب میان دولت، دستگاه قضایی و شهرداری تهران، اقدامات خوبی برای رفع تبعیض و بی‌عدالتی صورت گرفته است. به‌طور مثال ویلایی را در روستای «رندان» تخریب کردیم که مربوط به یکی از مسوولان سابق بوده است. شهرداری کاملاً با تبعیض و بی‌عدالتی مخالف است و به دنبال اجرای عدالت و رفع تبعیض است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران