شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی که نشان می‌داد در بخشی از جاده هراز ریزش و رانش کوه اتفاق افتاده است،

ریزش کوه در جاده هراز  در روز 13 فروردین

در پی انتشار ویدئویی در فضای مجازی که نشان می‌داد در بخشی از جاده هراز ریزش و رانش کوه اتفاق افتاده است، معاون سازمان راهداری این گردوخاک را ناشی از فعالیت در معدنی در حوالی این منطقه دانست و گفت: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی در بر نداشت.

روز سیزدهم فروردین ویدئویی از سوی برخی شهروندان منتشر شد که نشان می‌داد در کیلومتر ۳۶ جاده هراز ریزش و رانش کوه صورت گرفته و پلیس و راهداری هم در این شرایط حضور نداشتند. در ویدئو ادعا می‌شد که مردم ساعت‌ها در این گرد و خاک اسیر شده بودند و نمی‌توانستند از این محدوده تردد کنند.

رضا اکبری، معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این باره در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این گرد و خاک ناشی از ریزش کوه در معدن بخش خصوصی بود که خوشبختانه دیروز عصر این مشکل حل شد و حادثه جانی هم در بر نداشت. این معدن در منطقه بلده شهرستان آمل بوده و به بخش خصوصی تعلق دارد و با توجه به اینکه در حریم جاده نیست مسوولیتی بابت آن نداشتیم.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اجرای عملیات کارگاهی در معدن مورد نظر قانونی بوده و شکایتی از این بخش خصوصی بابت ایجاد مزاحمت برای مردم و این محور ندارید؟ گفت: مسلما اداره کل راهداری استان مازندران از این بابت طرح دعوی و شکایت خود را مطرح خواهد کرد چرا که حتی اگر این معدن در حریم جاده نباشد و مسوولیت آن با دستگاه دیگری مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، در صورت اجرای عملیاتی که سبب از بین رفتن دید رانندگان در محور هراز شود، باید هماهنگی لازم با راهداری انجام می‌شد تا بتوانیم به گونه‌ای مدیریت کنیم که چنین حوادثی رخ ندهد.

اکبری اعلام کرد: در فیلمی که منتشر شده مشخص نیست اما معدن مورد نظر و محور هراز از هم فاصله دارند و بین آنها رودخانه وجود دارد اما این حادثه که هنوز مشخص نیست به دلیل انفجار در معدن رخ داده یا اجرای عملیات در این معدن سبب ریزش و رانش کوه شده است، آنقدر بزرگ بود که ساعت‌ها مردم در گردوخاک ناشی از این اتفاق گیر کرده بودند و نمی‌توانستند از این منطقه از جاده هراز عبور کنند.

نوروز 1401؛ تعداد مسافران هوایی ۲ برابر ریلی شد

امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی از استقبال ۲.۲ میلیون مسافر هوایی از پروازهای نوروزی و ۱.۲ میلیون مسافر از قطارهای نوروزی خبر داد.

غفاری در گفت‌وگو با مهر افزود: بر اساس آنچه سامانه جامع آماری وزارت راه و شهرسازی (سجا) وابسته به دفتر آمار اطلاعات و پایش برنامه‌های معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی، تعداد مسافران جاده‌ای با ناوگان حمل و نقل عمومی و تحت نظارت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شامل اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه که برای آنها صورت وضعیت صادر شده، ۵ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۲۸۳ نفر بوده است. تعداد سفرهای جاده‌ای با صورت وضعیت‌های صادر شده نیز ۵۳۴ هزار و ۳۲۹ فقره سفر بوده است.

غفاری گفت: در دوره سفرهای نوروزی امسال نسبت به سال گذشته اگرچه شاهد کاهش ۱۳ درصدی تعداد سفرها هستیم اما تعداد مسافران ۱۴ درصد رشد داشته است.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی تعداد مسافران نوروزی که با حمل و نقل ریلی جابه‌جا شدند را یک میلیون و ۲۲۰ هزار و ۵۴۶ نفر و تعداد سفرهای ریلی انجام شده را ۳۲۹۲ فقره سفر عنوان کرد.

وی ادامه داد: تعداد سفرهای ریلی نوروز امسال نسبت به نوروز سال گذشته کاهش ۸ درصدی ولی تعداد مسافران افزایش ۴۳ درصدی داشته است.

به گفته غفاری، ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۹۴۹ مسافر هوایی در مجموع پروازهای داخلی و بین‌المللی، اعزام و پذیرش در بازه زمانی مذکور داشته‌ایم و مجموعاً ۱۷ هزار و ۱۷۱ فروند نشست و برخاست هواپیماهای مسافری اعم از داخلی و بین‌المللی به ثبت رسیده است.

این مقام مسوول در وزارت راه تصریح کرد: تعداد سفرهای هوایی در بازه نوروز سال جاری تقریباً برابر با تعداد پروازهای داخلی و خارجی نوروز سال قبل بوده و رشد یا کاهشی نداشته است اما تعداد اعزام و پذیرش مسافران هوایی امسال ۵۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

معاون وزیر راه تعداد ورود و خروج مسافر دریایی در طول سفرهای دریایی را ۲ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۷۵۲ و ورود و خروج گردشگر دریایی را ۲ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۲۸۰ نفر عنوان و اظهار کرد: در مدت سفرهای نوروزی ۲۴ هزار و ۴۸۶ فروند ورود و خروج شناور مسافری و ۲۵ هزار و ۵۰۷ فروند ورود و خروج شناور تفریحی به ثبت رسیده است.

وی درباره تعداد تصادف فوتی یادآور شد: ۳۳۶ فقره تصادف منجر به فوت و ۴۱۴۱ فقره تصادف منجر به جرح طی سفرهای نوروزی جاده‌ای رخ داد که متأسفانه به جان باختن ۴۶۴ تن از هم‌وطنان‌مان به عنوان «تعداد متوفیات سرصحنه» انجامید.

در همین حال، معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان تهران از ترافیک روان در ورودی‌های تهران خبر داد و گفت: تردد در نوروز ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش داشته است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران