شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سفرهای جاده‌ای در هفته گذشته و در شرایطی که ویروس کرونای اومیکرون وضعیت بدتری را نسبت به هفته قبل از آن برای کشور به وجود آورد

رکوردشکنی سفرهای جاده‌ای  در عصر امیکرون

سفرهای جاده‌ای در هفته گذشته و در شرایطی که ویروس کرونای اومیکرون وضعیت بدتری را نسبت به هفته قبل از آن برای کشور به وجود آورد، افزایش یافت و آمارها گویای هجوم مردم به جاده‌هاست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که طی هفته‌های گذشته هر روز شاهد بیشتر شدن تعداد شهرهای قرمز کرونایی و جولان ویروس امیکرون در کشور بودیم، سفرهای جاده‌ای مردم در هفته‌ای که گذشت بیشتر از هفته قبل از آن شد. بر اساس جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور درباره وضعیت تردد وسایل نقلیه مختلف در بازه زمانی ۲۲ تا ۲۸ بهمن ماه، به صورت متوسط یک میلیون و ۶۵۱ هزار و ۸۳۷ وسیله نقلیه در هر روز در محورهای مواصلاتی کشور تردد کردند که نسبت به هفته قبل از آن افزایش پنج درصدی و در قیاس با هفته مشابه سال گذشته رشد هشت درصدی را تجربه کرد. در بازه زمانی مذکور بیش از هشت میلیون و ۵۱۵ هزار وسیله نقلیه تردد کردند که البته این آمار نسبت به هفته قبل از این بررسی نیز با کاهش همراه بود و بر این اساس تعداد پلاک‌های یکتا در محورهای مواصلاتی به اندازه حدود ۴۰۰ هزار پلاک کمتر از هفته قبل از انتشار این گزارش بود. اما نگاهی به وضعیت ورود و خروج وسایل نقلیه مختلف و سفرهای جاده‌ای مردم نشان از افزایش ترددهای بین استانی دارد چرا که به عنوان مثال استان‌های آذربایجان شرقی با ۱۴ درصد، زنجان با ۱۱ درصد، گلستان با ۱۱ درصد و کهگیلویه و بویراحمد با ۹ درصد رشد، بیشترین افزایش ترددهای بین شهری را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند و همین آمار تنها در استان چهارمحال و بختیاری منفی یک درصد بود و در استان‌های مرکزی، اصفهان، هرمزگان و سمنان بدون تغییر بود و بقیه استان‌های کشور روند افزایشی سفر را نسبت هفته سوم بهمن ماه داشتند. البته ترددها در بازه زمانی ۲۲ تا ۲۸ بهمن ماه در مازندران، گیلان، کهکیلویه و بویر احمد و هرمزگان به ترتیب با ۲۵ درصد، ۲۵ درصد، ۲۴ درصد و ۲۱ درصد رشد، بیشترین افزایش سفرهای استانی را نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته تجربه کردند وترددهای برون شهری در استان‌های زنجان، اردبیل و اذربایجان شرقی ۲۰ درصد، ۱۴ درصد و ۱۱ درصد کاهش داشت.

وضعیت متفاوت بارش‌ها  در ایران و تهران

بررسی بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری در مقایسه با سال آبی گذشته نشان می‌دهد، بارش‌ها در استان‌ تهران ۳۵ درصد کاهش و در استان هرمزگان ۱۵۵۴ درصد افزایش یافته است. به گزارش تسنیم، بر اساس آمار از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه 1400) تا 28 بهمن ماه میران بارش‌ها در کشور نسبت به بارش‌های بلندمدت 13.5 درصد کاهش یافته است. جرئیات جدول اطلاعات پهنه‌ای بارش‌ها نشان می‌دهد، میزان بارش‌های سال آبی جاری در مقایسه با سال گذشته در کل کشور 31.9 درصد رشد داشته است که بیشترین بارش با 1554.9 درصد مربوط به استان هرمزگان بوده است. این استان طی سال آبی جاری 164.4 میلیمتر بارندگی داشته اشت. بارش‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی به ترتیب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 14.9 و 25 درصد افزایش یافته است. اما در استان اردبیل میزان بارش 11.3 درصد منفی شده است. در استان ایلام میزان بارش‌ها 43.2 درصد کاهش یافته است؛ به عبارت دیگر در این استان در سال جاری آبی میزان بارش‌ها 81.7 میلمیتر در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، در پایتخت در مقایسه با سال آبی گذشته 49.8 میلیمتر کمتر بوده است. در استان‌های شمالی گلستان، گیلان و مازندران به ترتیب بارش‌ها 59.2 درصد، 26.1 و 23.3 درصد افزایش یافته است. در سیستان و بلوچستان نیز میزان بارش‌ها 871.9 درصد افزایش یافته است. در این استان میزان بارش‌ها 41.9 درصد رشد را نشان می‌دهد. در خراسان‌های جنوبی، رضوی و شمالی نیز به ترتیب بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته 88.7 درصد، 45 و 9 صدم درصد افزایش یافته است.در خوزستان بارش‌ها نسبت به سال گذشته 22.9 درصد کاهش یافته است. در استان کرمان نیز بارش‌ها 202 درصد افزایش یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران