شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خبر داد

| | |

علی نصیری، سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه میزان بستری و فوت ناشی از سویه امیکرون دو برابر شده است، گفت:

علی نصیری، سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه میزان بستری و فوت ناشی از سویه امیکرون دو برابر شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که پیک این سویه 10 اسفند خواهد بود و تصور باطل بی‌ضرر بودن امیکرون را باید کنار گذاشت. به گزارش فارس، وبینار تخصصی آگاه‌سازی و افزایش درک خطر سویه امیکرن در مرکز فرماندهی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد. در این وبینار که با حضور سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، وضعیت این اپیدمی، تفاوت آن با دیگر سویه‌های کرونا، ابعاد اجتماعی کووید با تمرکز بر امیکرن و اینفودمی مدیریت کووید مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نصیری با اشاره به وضعیت کنونی امیکرن در کشور و تهران، ضمن تشریح اقدامات شهرداری برای مقابله با این سویه گفت: طی یک هفته گذشته، میزان بستری و فوت ناشی از سویه امیکرون دو برابر شده است. تصوری وجود دارد مبنی بر اینکه امیکرون کمتر می‌کشد و خطر آن کمتر است.این حرف بر اساس بررسی نسبت فوتی‌های ناشی از امیکرن در مقایسه با فوتی‌های ناشی از سویه دلتا بیان شده و از این نظر درست است، چون نسبت کسانی که بر اثر ابتلا به سویه دلتا بستری می‌شوند به نسبت مبتلایان سویه دلتا کمتر است.وی بیان داشت: ولی چون شیوع امیکرون به مراتب بیشتر است این بستری و فوت در تعداد بالای ابتلا جبران می‌شود. به عبارتی اگر ما نسبت به سویه دلتا وضعیت بدتری را شاهد نباشیم، وضعیت بهتری هم نخواهیم داشت.وی افزود: از لحظه‌ای که یک اپیدمی آغاز می‌شود تا به قله یا پیک ابتلا برسیم، زمانی طول می‌کشد. دو هفته بعد از قله ابتلا به پیک بستری ناشی از آن اپیدمی و در نهایت دو هفته بعد از قله بستری برای رسیدن به قله مرگ و میر زمان لازم است.وی یادآور شد: در حال حاضر ما هنوز به نیمه اول پیک امیکرون هم نرسیده‌ایم. ظرف یک یا دو هفته دیگر این احتمال وجود دارد که به قله ابتلا برسیم، دو هفته بعد وضعیت بیماستان‌ها بحرانی خواهد شد و در نهایت این احتمال وجود دارد که اگر نتوانیم مدیریت کنیم، عید امسال به قله ناشی از ابتلا به امیکرون برسیم. وی با اشاره به اینکه تصور باطل بی‌ضرر بودن امیکرون را باید کنار گذاشت، گفت: نکته دیگر اینکه در مورد امیکرون آن چیزی که حرف آخر را می‌زند، دز سوم است. تزریق این دز باعث می‌شود که بستری‌ها به‌طور جدی کاهش پیدا کنند و جلوی ابتلا و مرگ را می‌گیرد و در صورت ابتلا، علائم خفیف‌تر می‌شود.

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه این وبینار خاطرنشان کرد: متاسفانه، پوشش واکسیناسیون نوبت سوم در کل کشور تا امروز کمتر از 30 درصد بوده است. تهران هم از این نظر خیلی تفاوت چشمگیری با کشور ندارد. این در حالی است که سویه جدید تفاوتی بین رده‌های سنی قائل نیست و نوزدان و کودکان و جوانان هم در معرض ابتلا قرار دارند. در نتیجه با توجه به عدم واکسیناسیون در افراد زیر 12 سال که تاکنون زیر 5 درصد صورت گرفته، خطر ابتلا بالاست به نحوی که 20 درصد بستری‌های ناشی از امیکرون را کودکان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت انجام واکسیناسیون در کودکان گفت: دوستانی که از ترس عوارض احتمالی از انجام واکسیناسیون برای کودکان خود پرهیز می‌کنند، باید بدانند کودکان خود را به سمت ابتلا و بستری شدن سوق می‌دهند. در نتیجه خیلی شفاف باید در جامعه اعلام شود که کودکان باید واکسینه شوند.وی با اشاره به وضعیت گسترش سویه امیکرون در کل کشور، افزود: اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که 250 شهر قرمز داریم. حدود 112 و حتی بیشتر شهر نارنجی و حدود 90 شهر زرد داریم که احتمالا طی این روزها نیز عدد آنها تغییر خواهد کرد.وی گفت: تاکنون 5 درصد فوتی زیر 18 سال داشته‌ایم که در سویه دلتا اصلا اینگونه نبود. همچنین پیش‌بینی می‌شود که پیک این سویه 10 اسفند خواهد بود. نصیری در ادامه با اشاره به اینکه استان البرز در سرانه تخت مشکلاتی دارد، در نتیجه بار بیماری به تهران منتقل می‌شود و باید بدانیم که با چه شرایطی مواجه خواهیم شد. وی با بیان اقدامات انجام گرفته گفت: طی دو هفته اخیر به عنوان مدیریت شهری، 4 جلسه اضطراری ستاد کرونای شهرداری تهران برگزار شده، چند اقدام را استمرار داده‌ایم و چند اقدام جدید را اضافه کرده‌ایم. 22 اتوبوس زندگی داریم و هنوز همه اتوبوس‌ها فعا‌لند و استقبال از آنها رو به افزایش است. از بین مراکز ثابت، 7 مرکز باقی مانده و 25 مرکز هم در اختیار وزارت بهداشت و دیگر سازمان‌ها قرار گرفته که فعال‌اند.وی یادآور شد: مردم بدانند که اگر در خانه مریض یا فرد ناتوان دارد که امکان مراجعه به مراکز را ندارد، در تماس با 137 می‌توانند به صورت رایگان از خدمات لازم برخوردار شوند. فعالسازی تیم‌های نظارتی مترو، ارتقای دستگاه‌های تهویه در مترو، استفاده از سامانه ایران من برای نظارت هوشمند بر افراد، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در فروشگاه‌های شهروند و میادین میوه و تره‌بار، پیگیری تزریق دز سوم واکسن به اقشار آسیب‌پذیر بخشی از اقداماتی است که به گفته سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران طی گسترش اپیدمی امیکرون تاکنون در شهر تهران اجرا شده و در حال اجراست.

 

   افزایش آمار  پذیرش فوتی‌های روزانه کرونا به ۴۵ نفر

در همین حال، سعید غضنفری، مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا(س) با تاکید بر لزوم خودداری از تردد غیر ضروری به بهشت زهرا در ایام اوج‌گیری کرونا ویروس، از افزایش آمار روزانه فوتی پذیرش شده در سازمان بهشت زهرا ناشی از ابتلا به کرونا به ۴۵ نفر خبر داد. غضنفری در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح روند صعودی جان‌باختگان کرونایی و آمار پذیرش در سازمان بهشت‌زهرا(س) گفت: در حال حاضر با یک هشدار جدی روبرو هستیم؛ لذا از شهروندان درخواست می‌کنم علاوه بر رعایت 

شیوه نامه‌های بهداشتی و تزریق واکسن از تردد غیر ضرور به سازمان بهشت زهرا خودداری کنند.وی افزود: روز گذشته همزمان با روز پدر رکورد دوسال گذشته تردد به بهشت زهرا شکسته شد و ورود بیش از ۲۰۰ هزار خودرو در یک روز به بهشت حضرت زهرا ثبت شد.وی ادامه داد: بیش از دو هفته است که آمار کاملا صعودی را در فوتی‌های ناشی از کرونا ویروس شاهد هستیم به شکلی که شمار فوتی‌های روزانه در این آرامستان هم‌اکنون به حدود ۲۰۰ نفر رسیده و با ادامه این روند شاهد افزایش بیشتر فوتی‌ها خواهیم بود از این تعداد ۴۵ فوتی ناشی از ابتلا به کرونا بوده است البته همچنان با آمار روزهای بحرانی پیک قبلی فاصله زیادی داریم اما این امر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تزریق واکسن را به روشنی نشان می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران