شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حمیدرضا صارمی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: ۵۰ درصد جمعیت تهران زیر خط فقر مسکن زندگی می‌کنند

۵۰  درصد تهرانی‌ها  زیر خط فقر مسکن هستند

حمیدرضا صارمی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: ۵۰ درصد جمعیت تهران زیر خط فقر مسکن زندگی می‌کنند و افرادی که زیر این خط فقر هستند، توانایی ساخت را ندارند. صارمی در گفت‌وگو با ایلنا درباره افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ عوارض در سال آتی گفت: در حدود ۶۰ درصد از پهنه‌های تهران تقریبا افزایش عوارض نداریم، چرا باید همه ساخت و سازها در نقاط شمالی تهران باشد؟

او ادامه داد: اگر می‌خواستیم در سیاست‌هایمان افزایش نرخ عوارض به نسبت سال‌های گذشته کمتر باشد، اما از یک سو به دنبال واقعی کردن موضوع بودیم یعنی اگر یک توقف می‌دادیم ممکن بود در طولانی مدت این اتفاق رخ ندهد و از طرفی میل به ساخت و ساز را در مناطق بالا دست تا جایی که امکان دارد کمتر کنیم و میل به ساخت و ساز را در مناطق میانی و جنوبی شهر بیشتر کنیم. صارمی ضمن محاسبه قیمت عوارض ساختمانی در هر متر مربع گفت: در حال حاضر متوسط یک متر مربع عوارض ساختمانی ۳۰۰ هزار تومان است. درصدی که افزایش پیدا می‌کند، تقریبا معادل ۳۳۰ هزار تومان خواهد شد که عدد محسوسی نیست و در ساخت و ساز اثر ندارد. معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران تاکید کرد: به همین دلیل اگر به ارزش وزنی این درصد نگاه کنید، بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در هر متر مربع به قیمت عوارض اضافه شده است. او در پاسخ به اینکه در بافت فرسوده عوارض صفر در نظر گرفته می‌شود، اما در آنجا نیز شاهد ساخت و ساز نیستیم، اظهار کرد: در بافت فرسوده به دلیل عرض معابر و محدودیت ساخت طبقات، افراد تمایل به ساخت و ساز ندارند، چرا که سه طبقه توجیه اقتصادی ندارد. در تهران کمتر از ۵ طبقه اساسا ساخت و ساز توجیه اقتصادی ندارد. صارمی با بیان اینکه کسی برای پرونده سه یا چهار طبقه به شهرداری تهران مراجعه نمی‌کند، افزود: چرا که با محاسبه ارزش زمین و ارزش ساخت و ساز با آنچه که ساخته می‌شود تقریبا ۲۰ درصد ضرر می‌کند. صرفه اقتصادی ساخت و ساز در تهران از ۵ طبقه به بالا است. معاون شهردار تهران گفت: عوارض در بافت فرسوده رایگان است و کسی که می‌خواهد در این محدوده ساخت و ساز کند عمدتا توان ساخت ندارد. ۵۰ درصد جمعیت تهران زیر خط فقر مسکن زندگی می‌کنند و افرادی که زیر این خط فقر هستند توانایی ساخت را ندارند. او ادامه داد: بین منابع بانکی و قیمت ساخت نیز تفاوت معناداری وجود دارد. ارزشی که بانک برای وام مسکن پرداخت می‌کند با قیمتی که در ساخت وجود دارد یک تفاوت معناداری دارد و فرد مجبور است که با مشارکت این کار را انجام دهد. حال اگر بخواهد سه طبقه را مشارکتی بدهد، چقدر سازنده سود می‌کند و چقدر مالک؟ تقریبا به هیچکدام چیزی نمی‌رسد. در ۵ طبقه دو طبقه سازنده می‌برد و سه طبقه مالک و رضایت وجود دارد. صارمی گفت: در مطالعاتی که انجام دادیم، ارایه همه مشوق‌ها در رونق ساخت ۳۰ درصد اثر دارد و طبقه اضافه ۷۰ درصد در رونق ساخت و ساز در بافت فرسوده اثر دارد.

افزایش تسهیلات نوسازی بافت فرسوده پایتخت

کاوه حاجی‌علی‌اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، اعلام کرد: تسهیلات نوسازی بافت فرسوده شهر تهران به ۴۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش مهر، علی اکبری گفت: به‌دنبال انعقاد قرارداد عاملیت بین وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن و با توجه به رویکرد افزایش نوسازی در بافت‌های فرسوده شهری و ایجاد مشوق‌ها و امتیازات ویژه برای این محدوده‌ها، سقف تسهیلات ساخت در این محدوده‌ها برای شهر تهران به ۴۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحدی که ساخته می‌شود (۳۰۰ میلیون تومان با بهره ۹.۵ درصد و ۱۵۰ میلیون تومان با بهره ۱۸ درصد) افزایش یافت. او افزود: دوره زمانی پیش‌بینی‌شده برای این تسهیلات (دوره ساخت) حداکثر ۳۶ ماه است و پس از این دوره، ۳۰۰ میلیون تومان از تسهیلات باید با بانک تسویه شود، اما ۱۵۰ میلیون تومان از قابلیت تبدیل به فروش اقساطی برخوردار است. همچنین این تسهیلات به‌صورت مرحله‌ای، در ۴ مرحله و متناسب با پیشرفت ساخت پرداخت می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران