شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محمدرضا رضایی ‌کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: ایران آمادگی ساخت سالانه بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه را دارد

آمادگی ایران برای ساخت سالانه ۵۰۰ هزار مسکن در سوریه

محمدرضا رضایی ‌کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: ایران آمادگی ساخت سالانه بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه را دارد و سوریه هم برای این همکاری با بخش خصوصی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌ است. رضایی ‌کوچی در گفت‌وگو با ایلنا درباره جزییات همکاری ایران و سوریه در پروژه‌های بازسازی به ویژه مسکن و شهرسازی اظهار کرد: در سفر اخیر هیات وزارت راه و شهرسازی به سوریه حضور داشتم و در آن سفر درباره نحوه مشارکت ایران در بازسازی سوریه مذاکراتی انجام شد. وی ادامه داد: عمده مذاکرات در راستای نوسازی و ساخت مسکن در سوریه بود. سوریه نیاز به بازسازی اساسی دارد و ایران هم آمادگی مشارکت در بازسازی مناطق جنگ‌‌زده را دارد و در همان مذاکرات سوریه برای ورود ایران به بازسازی مناطق مورد نظر و احداث واحدهای مسکونی اعلام آمادگی کرد. رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه این مذاکرات فرصتی برای حضور شرکت‌های بخش خصوصی ایران در بازار سوریه است، گفت: بخش خصوصی باید در بازار بازسازی سوریه فعال شود و دولت هم باید بستری برای حضور شرکت‌های ایرانی در این بازار فراهم کند.  رضایی‌ کوچی تاکید کرد: البته نباید ذهنیتی نادرست از حضور ایران در سوریه ایجاد شود. قرار نیست دولت ایران در بازسازی سوریه هزینه‌ای کند بلکه دولت به دنبال ایجاد فرصتی برای حضور شرکت‌های بخش خصوصی در بازار سوریه و صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور است، درواقع شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی می‌توانند از حضور در پروژه‌های ساخت مسکن و بازسازی این کشور درآمدزایی داشته باشند. وی ادامه داد: علاوه بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایران توان صادرات مصالح ساختمانی را هم به سوریه دارد و باید از این فرصت استفاده کنیم.  رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: ایران آمادگی ساخت سالانه بیش از 500 هزار واحد مسکونی در سوریه را دارد و سوریه هم برای این همکاری با بخش خصوصی ایرانی اعلام امادگی کرده‌ است.  رضایی کوچی با اشاره به ورود ترکیه به بازار خدمات فنی و مهندسی سوریه اظهار داشت: شرایط کاملا رقابتی است و ترکیه و سایر کشورها هم وارد بازار بازسازی سوریه شده اند و باید دید دیپلماسی اقتصادی ایران در این شرایط رقابتی چطور می‌تواند عمل کند. باید از این فرصت برای حضور پررنگ شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی استفاده کنیم.  وی با بیان اینکه در حال حاضر ارتباط ایران با سوریه در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی ضعیف است، گفت: در سال‌های گذشته نتوانستیم این فرصت را برای درآمدزایی بخش خصوصی در این بازار ایجاد کنیم و ردپایی از شرکت‌های بخش خصوصی ایران در بازار بازسازی سوریه دیده نمی‌شود که در این زمینه دیپلماسی اقتصادی باید فعال شود.

خسارت 675 میلیون دلاری سیل‌ در 3 دهه‌

پژمان تیموری، کارشناس منابع آب گفت: وقوع سیلاب در کشور در فاصله‌ سال‌های 68 تا 92 حدود 675 میلیون دلار خسارت به کشورمان وارد کرده است که این میزان خسارت هنگفت، به‌ خوبی ضرورت تدوین برنامه‌ مدیریت سیلاب در کشورمان را نشان می‌دهد. تیموری در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اینکه چه اقدامات ساخت و‌سازی باید برای استقرار سیستم مدیریت جامع سیلاب در هرمزگان پیاده‌سازی شود؟ متاسفانه سیل‌بندها و سدهای تغذیه‌‌ مصنوعی، بعضا به محض پرشدن در زمان سیلاب‌های اخیر و پس از ذخیره کردن مثلا چند میلیون مترمکعب آب، دچار شکست شدند و بنابراین در آن واحد حجم سیلاب رودخانه میناب در پایین‌دست سیل‌بندها افزایش یافت و در نهایت ورود سیلاب و رسوبات به مخزن سد میناب، به‌صورت تصاعدی افزایش یافت که سبب بروز خسارت‌های زیادی شد. متاسفانه عدم‌ وجود سیستم هشدار سیل در نقاط بالادست سد میناب که جزو الزامات اساسی سازوکاری برای مدیریت سیلاب است، سبب شد تا امکان تعبیه اقدامات پیشگیرانه برای پیش‌بینی و کاهش خسارت‌های سیلاب وجود نداشته باشد.  او افزود: با توجه به مشکلات یادشده، لازم است برنامه جامع مدیریت سیلاب برای استان هرمزگان به گونه‌ای تعبیه شود که همه اقدامات سازوکاری نظیر سیستم‌های پیش‌بینی وقوع سیلاب و نیز اقدامات سازه‌ای نظیر احداث سیل‌بندها و سدهای سیل‌گیر، برای کنترل و مهار سیلاب و بهره‌برداری از بارش‌های سیلابی در استان به بهترین نحو پیش‌بینی و لحاظ شود. شایان ذکر است که وقوع سیلاب در کشور در فاصله سال‌های 1392- 1368، حدود 675 میلیون دلار خسارت به کشورمان وارد کرده است که این میزان خسارت هنگفت، به‌خوبی ضرورت تدوین برنامه مدیریت سیلاب در کشورمان را نشان می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران