شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سومین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با موضوع نقش «کارآفرینان اجتماعی در حل مسائل کشور» برای رسیدن به رویداد بزرگ نوپیا عصر روز سه‌شنبه برگزار شد.

حلقه اتصال کارآفرینان و نوآوری اجتماعی در حل مسائل کشور

سومین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با موضوع نقش «کارآفرینان اجتماعی در حل مسائل کشور» برای رسیدن به رویداد بزرگ نوپیا عصر روز سه‌شنبه برگزار شد. کارآفرینان اجتماعی با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان این حوزه در بستر مجازی و همچنین تعدادی از صاحب‌نظران حوزه کارآفرینی و فعالان حوزه نوآوری اجتماعی، موضوع «کارآفرینان اجتماعی در حل مسائل کشور» را به بحث و تبادل‌نظر گذاشتند. این دورهمی با همت ستاد نوآوری‌های اجتماعی زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان‌الله تعالی علیه) برگزار شد. «سید سجاد اسم‌حسینی» دبیر دورهمی‌های رویداد ملی نوآوری اجتماعی (نوپیا)، در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت کارآفرینان اجتماعی و نقش آنها در حل مسائل کشور، گفت: اولین دورهمی رویداد ملی نوآوری اجتماعی با حضور اتمی‌ها همراه بود و همچنین دومین دورهمی با همراهی اندیشکده‌ها برگزار شد و در دورهمی امروز میزبان کارآفرینان اجتماعی و بررسی نقش آنها در حل مسائل کشور هستیم. دکتر «محسن دنیوی» دبیر نوپیا و مسوول مرکز نوآوری ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان‌الله تعالی علیه) با اشاره به اینکه بحث درباره کارآفرینی اجتماعی موضوع بسیار جذابی است، گفت: در ابتدای این دورهمی این سوال مطرح می‌شود که کارآفرینی اجتماعی چه تفاوتی با کارآفرینی مرسوم دارد؟ ابتدا باید گفت تابه‌حال مردم جامعه پیامدهای نوآوری‌های فناورانه را مشاهده کرده‌اند. این در حالی است که در نوآوری اجتماعی عموم مردم در هر طبقه اجتماعی می‌توانند حضور تأثیرگذار داشته باشند، به‌خصوص حالا که بحث کارآفرینی اجتماعی نیز مطرح می‌شود. دکتر «روح‌الله حمیدی مطلق» توسعه‌دهنده یوتکس نیز در این دورهمی اظهار داشت: مفهوم نوآوری اجتماعی تعاریف زیادی دارد. نوآوری اجتماعی معادل غیرانتفاعی‌ها نیست بنابراین بسیاری از کارهایی که در حوزه نوآوری اجتماعی انجام می‌شود، می‌تواند جنبه انتفاعی نیز داشته باشد؛ بنابراین، ما نوآوری اجتماعی را در برابر نوآوری فناورانه قرار نمی‌دهیم؛ نباید فکر کنیم که نوآوری اجتماعی حلال همه مشکلات است. حمیدی‌مطلق در ادامه اظهار داشت: یکسری مفاهیم جدید موازی با نوآوری‌های اجتماعی نیز وجود دارند که حتی با آن رقابت می‌کنند مثل نوآوری‌های «بازارساز» که در مواردی تأثیر بیشتری در بازار اقتصاد کشور دارند. مثلا اگر در سه دهک یا چهار دهک پایین جامعه، بتوانید سیم‌کارت را طوری ارزان کنیم که به‌راحتی خریداری کنند، شما توانستید ارتباطات را به دهک‌های پایین جامعه ببرید پس شما یک نوآوری بازار ساز ایجاد کرده‌اید.

 در شرکت مترو علاوه بر خدمات‌رسانی ، موضوعات اجتماعی را هم دنبال می‌کنیم

اولین نشست علمی - تخصصی آسیب‌شناسی مسائل مرتبط با سیستم حمل‌ونقل ریلی شهری به همت معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه صبح امروز چهارشنبه ۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه؛ در ابتدای این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده توسط معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره‌برداری متروی تهران ارایه و پیشنهاداتی مطرح شد. در ادامه جلسه دکتر صادقی جامعه‌شناس، دانشیار دانشگاه تهران دانشکده علوم اجتماعی، دکتر خاکساری دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر نیلچی‌زاده پژوهشگر و محقق، دکتر فیاض‌بخش پژوهشگر و محقق، دکتر روح‌افزا پژوهشگر و دکتر زینب جهان‌دار پژوهشگر حوزه آسیب‌های اجتماعی، نیز نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند. سپس نایب‌رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه نیز در پایان جلسه با اشاره به اینکه این جلسه برای اولین‌بار با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود گفت: امروز ما دچار مصائب و مشکلاتی در جامعه هستیم و مترو به عنوان نمایشگاه این مشکلات است. وی تصریح کرد: همانطور که وعده کرده بودیم مسائل و معضلات اجتماعی را با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان بررسی می‌کنیم تا در یک جمع‌بندی فکری و علمی با تفکرات مختلف صاحب‌نظرانی که اندیشه‌های متفاوتی دارند به نتایجی برسیم. وی افزود: جمع‌بندی و حاصل این گفت‌وگوها می‌تواند به برنامه‌های عملیاتی منتج شود که به بهترشدن حال شهر و شهروندان و مسافران مترو کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران