شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، تا پنج روز آینده هوای استان، صاف و در مناطق پرتردد شهری آلوده پیش‌بینی می‌شود.

تداوم آلودگی هوای تهران طی ۵ روز آینده

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، تا پنج روز آینده هوای استان، صاف و در مناطق پرتردد شهری آلوده پیش‌بینی می‌شود. به گزارش ایسنا بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی طی پنج روز آینده آسمان استان تهران صاف تا نیمه‌ابری، گاهی همراه با وزش باد ملایم پیش‌بینی می‌شود. به دلیل پایداری نسبی جو در مناطق پرتردد شهری افزایش آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است. آسمان تهران امروز (۸ دی ماه) کمی ابری تا نیمه ابری و غبارآلود با بیشترین و کمترین دمای ۹ و صفر درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. آسمان پایتخت روز جمعه (۹ دی ماه) صاف تا قسمتی ابری و غبارآلود خواهد بود و دمای هوا در گرم‌ترین و سردترین زمان به ۱۱ و ۱ درجه سانتیگراد می‌رسد.

احتمال وجود گسل در تمام نقاط تهران

علی نصیری، سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از شناسایی ۱۰۰۰ برج و 33 هزار ساختمان ناایمن در تهران خبر داد. به گزارش ایسنا، نصیری در وبینار تخصصی «اهم اقدامات کاهش خطر در شهرتهران » که پیش از ظهر دیروز در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، با بیان اینکه کلان‌شهر تهران هم دارای پیچیدگی‌های شهرسازی و هم از نظر بار لرزه‌ای، مشکلاتی دارد، گفت: در تهران از هر گسل که فاصله می‌گیریم به یک گسل دیگر نزدیک می‌شویم. ما اگر می‌گوییم گسل شمال تهران و گسل شهر ری نباید تصور کنیم که در مناطق مرکزی تهران گسلی وجود ندارد. در این مناطق احداثات شهری اجازه مطالعه دقیق روی پوسته زمین را نداده و ما حدس می‌زنیم که در تمام مناطق تهران گسل‌های قابل توجهی داشته باشیم. خیلی از استادان نیز معتقدند که ما در پردیسان هم گسل اصلی داریم که البته مطالعات آن فعلا ناقص است. به همین دلیل نیز باید برای زلزله آماده باشیم. نصیری با بیان اینکه ما حوادث طبیعی داریم، اما بحران طبیعی نداریم، گفت: بحران‌ها همگی انسان ساز است. زلزله ۷ ریشتری در جایی که رخ می‌دهد، اگر مردم آگاه باشند، ساخت و سازها اصولی باشد، زیرساخت‌ها آماده باشد و... زلزله می‌آید و نهایتا یکی دو نفر آن هم در پی استرس فوت می‌کنند. اما در جایی دیگر همان زلزله با همان شدت رخ می‌دهد و می‌بینیم ۲۰ تا ۳۰ هزار کشته داریم. این نشان می‌دهد که اگر مخاطره‌ای تبدیل به بحران می‌شود قطعا نقش انسان در آن وجود دارد.

   در مورد زلزله  محکوم به قضا و قدر الهی نیستیم

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به تغییرات رخ داده در میزان آمادگی در برابر زلزله از زمان وقوع زلزله بم تا زلزله کرمانشاه گفت: این تغییرات ناشی از اصلاح آیین‌نامه‌های ایمنی و ساخت و ساز و... بود. ما محکوم به قضا و قدر الهی نیستیم. باید از رویکرد تقدیرگرایی با این تصور که «فکر کنیم بلایا کار خدا یا تنبیه خداست و همه چی کار خداست و بلای طبیعی اراده الهی است» فاصله بگیریم، البته اینکه ما در برابر این موارد منفعل عمل کنیم‌ بستگی به اختیار خودمان دارد، نه به جبر طبیعت و قضای الهی. وی با اشاره به اقداماتی که طی دو سه ماه اخیر در حوزه مدیریت بحران کشور در حال رخ دادن است، گفت: این اقدامات نوید بخش آینده بهتر برای کشور است. فارغ از نگاه سیاسی و با نگاه فنی می‌گویم که برای اولین‌بار در کشور شورای عالی مدیریت بحران کشور به ریاست رییس‌جمهور و قبل از حادثه تشکیل شد. در ۱۶ سال گذشته ۱۱ یا ۱۲ بار این جلسه تشکیل شد که اغلب به ریاست معاون اول بوده و یکی دوبار هم به ریاست رییس‌جمهور بوده و اغلب همیشه بعد از حادثه تشکیل شده است.  نصیری افزود: به عنوان کارشناس بحران در این جلسه دیدم ادبیات رییس‌جمهور را متوجه می‌شوم. این جلسه مصوبات خیلی خوبی داشت و ستاد ملی به ریاست وزیر کشور تشکیل شد و ستاد مدیرت بحران شهر تهران نیز تشکیل شد. وی با اشاره به توجه وزیر کشور به موضوع مدیریت بحران شهر تهران اظهارکرد: وزیر کشور هشت ساعت و نیم بازدید کردند و جلسه‌ای چهار ساعته را در این خصوص اداره کردند. وزیر کشور جانشینی خودشان در ستاد مدیریت بحران تهران را به شهردار تهران تفویض کردند و ان‌شاءالله اقدامات بزرگی انجام خواهیم داد. سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه دوستان در گذشته در راه‌اندازی سامانه تخمین خسارات و لرزه نگار، شتاب نگارها و ... اقدامات خوبی انجام دادند، افزود: ما در کنار تکمیل اینها دنبال این هستیم که رویکرد مدیریت ریسک را هم حاکم کنیم. مدیریت ریسک در تهران چندپاره بود و یکپارچه نبود. ما درتلاشیم به عنوان یک نهاد سیاست‌گذار و نه تصدی‌گر در جایگاه ناظر عالیه فعالیت کنیم. نصیری با بیان اینکه کارهای خوبی که آتش‌نشانی درحوزه ابنیه پرخطر انجام شده است، گفت: البته رویکرد آتش‌نشانی سازه‌ای نیست، ان‌شاءالله با افزودن عزیزان نظام مهندسی به تیم آتش‌نشانی این تیم‌ها را تقویت کنیم. وی افزود: ما تعداد قابل توجهی گود پرخطر در تهران داریم که خوشبختانه شهردار تهران نگاه راهبردی به این موضوع دارند و شخصا وقت می‌گذارند. در مورد ابنیه نا ایمن نیز ۱۰۰۰ برح ناایمن در تهران داریم که ۱۷۰ مورد آن خطرناک و در محدوده گسل‌هاست. ۳۳ هزارتا ساختمان نا ایمن را آتش‌نشانی شناسایی کرده که ۲۰۰ مورد آن بسیار خطرناک است. باید برای اینها فکری بشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران