شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حالی که هفته گذشته احمد دنیا مالی، عضو شورای عالی مسکن از مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ساخت مسکن با قیمت هر متر ۳میلیون تومان خبر داده بود،

در حالی که هفته گذشته احمد دنیا مالی، عضو شورای عالی مسکن از مذاکره با شرکت‌های خارجی برای ساخت مسکن با قیمت هر متر ۳میلیون تومان خبر داده بود، دیروز وزیر راه گفت: فناوری ارزان‌سازی مسکن را وارد کشور می‌کنیم. به گزارش تسنیم، چند روز قبل دنیامالی با بیان اینکه قیمت پیشنهادی سازندگان داخلی برای نهضت ملی مسکن به‌ازای ساخت هر مترمربع 5 میلیون و 500 هزار تومان است، افزود: در مذاکره با خارجی‌ها به قیمت کمتر از 3 میلیون تومان رسیده‌ایم. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه هدف وزارت راه و شهرسازی از مذاکره با شرکت‌های خارجی فقط ورود فناوری‌های نوین ساخت‌وساز مسکن است، گفت: ما به‌دنبال ارزان‌سازی مسکن هستیم.

وی توضیح داد: قرار نیست هیچ کارگر، مهندس و مصالح ساختمانی چینی وارد کشور شود. قرار است فناوری‌‌های نوین ساخت مسکن در راستای ارزان‌سازی آن وارد شود. وزیر راه و شهرسازی همچنین با انتقاد شدید از عملکرد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و با تأکید بر اینکه «باید به‌سمت سیستم‌های نوین در بخش حمل‌ونقل و مسکن حرکت کنیم»، گفته بود: دربخش ساخت‌وساز مسکن کیفیت خوبی نداریم. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 27 هکتار زمین در بهترین منطقه تهران را در اختیار دارد، این مرکز امکانات پژوهشی خوبی دارد اما با این حال کیفیت ساخت‌وساز مسکن در کشور بسیار بد است.قاسمی توضیح داد: عمر ساختمان‌های کشور 15 تا 20 سال است و ما در بحث صنعتی‌سازی مسکن مسیر دو و سه را هم طی نکردیم اما دنیا از مسیر هشت عبور کرده است.وی با یادآوری «به‌خاطر مسوولیتم در وزارت نفت به کشورهای بزرگی از شرق و غرب دنیا سفر کرده‌ام»، گفت: در حوزه استفاده از فناوری‌های نوین مسکن عقب‌ماندگی زیادی داریم با اینکه هنوز جزییات ورود فناوری را اعلام نکرده‌ایم برخی می‌گویند «وزارت راه می‌خواهد چینی‌ها را برای ساخت‌وساز مسکن به ایران بیاورد»، ما فقط می‌خواهیم فناوری صنعتی‌سازی را به کشور وارد کنیم و قرار نیست هیچ نیروی کار خارجی (چینی) یا کشور دیگری وارد ایران شود.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زمان ساخت مسکن در کشور حداقل دو سال است، گفت: این درحالی است که در دنیا ساختمان‌های 12طبقه را در شش ماه می‌سازند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران