شماره امروز: ۵۴۷

بخشی از سود وام دهک‌های پایین از محل صندوق ملی مسکن تامین می‌شود

| | |

طول دوران ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۳ سال و مدت بازپرداخت تسهیلات این پروژه ۱۷ سال تعیین شده

طول دوران ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۳ سال و مدت بازپرداخت تسهیلات این پروژه ۱۷ سال تعیین شده که اقساط وام ۴۵۰ میلیون تومانی ۷ میلیون تومان، وام ۴۰۰ میلیونی ۶.۳ میلیون و تسهیلات ۳۰۰ میلیونی ۴.۷ میلیون و وام ۲۵۰ میلیون تومانی 4 میلیون تومان اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، به‌طور معمول تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با لحاظ ۳ سال دوران ساخت که در طی مدت ساخت هیچ قسطی توسط متقاضیان پرداخت نمی‌شود و بازپرداخت ۱۷ ساله طراحی شده است. آنطور که محمدحسن علمداری، عضو هیات‌مدیره بانک مسکن اعلام کرده است، روش بازپرداخت اقساط ماهانه در ۱۷سال و ۳ سال بعد از ساخت و تحویل واحدهای مسکونی به متقاضیان به این نحو است که برای تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی بدون سود دوران ساخت ماهانه 7 میلیون تومان قسط توسط مشارکت‌کنندگان و دریافت‌کنندگان واحدها پرداخت می‌شود.  وی افزود: تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی با احتساب ۳ سال دوران ساخت و بازپرداخت ۱۷ ساله ۶ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان، تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی با احتساب ۳ سال دوران ساخت و بازپرداخت ۱۷ ساله ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. علمداری درباره بازپرداخت تسهیلات مسکن روستایی که ۲۵۰ میلیون تومان است، گفت: تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با لحاظ ۳ سال دوران ساخت و بازپرداخت ۱۷ ساله برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومان ۴ میلیون تومان است. روش‌های دیگر محاسبه همچون پلکانی که در سال‌های نخست رقم بازپرداخت را در استطاعت متقاضیان می‌کند نیز در دست بررسی است. به گفته وی، مقرر است تا وزارت راه و شهرسازی با تمهیداتی که در نظر گرفته است، نرخ سود اقشار کم‌درآمد و متوسط را از طریق یارانه‌ای که مابه‌التفاوت آن را صندوق ملی مسکن می‌پردازد تامین کند. علمداری با تاکید بر اینکه در دوران ساخت، هیچ یک از متقاضیان نیازی نیست که بازپرداخت اقساط تسهیلات را داشته باشند، افزود: افرادی که هم‌اکنون در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام می‌کنند نیازی به پرداخت اقساط ندارند و باید بعد از ساخته شدن واحدهای مسکونی خود که معمولا سه سال است، بازپرداخت اقساط را آغاز کنند. وی توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی برای اقشار کم‌درآمد و نیازمند حمایت، پیگیر است تا تمهیدات ویژه‌ای بیندیشد تا این افراد از پرداخت تسهیلات مستثنی شوند و شرایط بهتری برای آنها برای تامین مسکن، مهیا شود.

    برداشت از صندوق ملی مسکن

در شرایطی که مبلغ اقساط ماهیانه وام ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن ۷ میلیون تومان اعلام شده، معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید که بخشی از سود وام دهک‌های پایین از محل صندوق ملی مسکن تامین می‌شود و به همین نسبت مبلغ اقساط کاهش می‌یابد. نرخ سود تسهیلات اعطایی در طرح نهضت ملی مسکن مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است که بر همین اساس بانک مسکن اقدام به انتشار مبلغ اقساط ماهیانه این پروژه بر اساس نرخ ۱۸ درصد کرد. با استناد به این مساله اقساط وام ۴۵۰ میلیون تومانی ۷ میلیون تومان، وام ۴۰۰ میلیونی ۶.۳ میلیون و تسهیلات ۳۰۰ میلیونی ۴.۷ میلیون و وام ۲۵۰ میلیون تومانی چهار میلیون تومان اعلام شده که عمدتا خارج از توان اقشار پایین و حتی متوسط است. اما محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با تکذیب اقساط ۷ میلیون تومانی تسهیلات نهضت ملی مسکن، گفته است: نرخ سود تسهیلات اعطایی در مصوبه شورای پول و اعتبار در شرایط فعلی، ۱۸ درصد بوده که بخشی از سود آن برای دهک‌های پایین و اقشار کم درآمد جامعه در طرح نهضت ملی مسکن از محل صندوق ملی مسکن تامین می‌شود. وی با بیان اینکه تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن بر اساس توان پرداخت اقساط خانواده‌ها طراحی می‌شود گفت: سود ۱۸ درصد تنها برای گروه‌های غیرهدف در مسکن‌های حمایتی است و سایر افراد از محل صندوق ملی مسکن یارانه سود بانکی دریافت می‌کنند. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به خانه ملت گفت: صندوق ملی مسکن طبق قانون جهش تولید مسکن، به منظور کاهش اقساط پرداختی مردم به میزان استطاعت آنها تشکیل شده است. ضمن اینکه مردم برای دریافت وام‌های طرح نهضت ملی مسکن نیازی به خرید اوراق مسکن هم ندارند. روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، دیروز دوباره اعلام کرد که متقاضیان ساکن در شهر تهران صرفا مجاز به ثبت نام در شهرهای جدید هشتگرد، پرند، ایوانکی و همچنین پاکدشت و رباط کریم هستند و در صورت انتخاب شهرهای دیگر مثل بومهن، ثبت نام آنها پذیرفته نخواهد شد. البته فرم «ج» آنها قرمز نمی‌شود و احتمالا می‌توانند در مراحل بعدی نام‌نویسی کنند. در شرایط فعلی وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که اگر متقاضیان، شهرهای غیرمجاز را انتخاب کرده‌اند آن را اصلاح کنند یا تقاضای خود را حذف و مجددا نام‌نویسی کنند. در حال حاضر هنگام ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن، امکان انتخاب شهرهای غیرمجاز وجود دارد اما اگر کاربران، این شهرها را انتخاب کنند درخواست آنها رد خواهد شد. به‌طور مثال برخی از متقاضیان ساکن شهر تهران، شهر اسلامشهر یا شرق استان را انتخاب کرده‌اند که باید آن را تغییر دهند. بنابراین گزارش، از روز ۲۸ مهرماه ثبت‌نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در ۳۱ استان آغاز شده که تا ۱۵ دی‌ماه ادامه دارد. متقاضیان پس از ورود بر روی گزینه «ثبت نام نهضت ملی مسکن» کلیک کنند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه‌ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا سه شرط اصلی خواهد بود. قبلا برای مردان شرط تأهل وجود داشت که اخیرا به مردان بالای ۱۸ سال به شرط تاهل در زمان تحویل واحد، اجازه ثبت نام داده شده است. خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال نیز می‌توانند ثبت نام کنند. همچنین درباره نداشتن مالکیت، برخی گروه‌های درآمدی در بعضی مناطق بر اساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران