شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتحادیه مشاوران املاک:

| | |

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است گزارش‌های منتشره بانک مرکزی و مرکز آمار وضعیت بازار مسکن را متشنج کرده است.

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است گزارش‌های منتشره بانک مرکزی و مرکز آمار وضعیت بازار مسکن را متشنج کرده است.خسروی در گفت‌وگو با مهر درباره تأثیر گزارش بازار مسکن بانک مرکزی بر وضعیت فعلی این بازار گفت: از دولت یازدهم به بعد بانک مرکزی اقدام به انتشار گزارش وضعیت بازار مسکن در هر ماه کرده است. به نظر بنده داده‌های مرکز آمار ایران و بانک مرکزی اشتباه است.وی با تأکید بر اینکه گزارش‌های بازار مسکن بانک مرکزی، این بازار را متشنج می‌کند، افزود: بازار مسکن یک فرآیند آزاد دارد و به صورت اتوماتیک خود را کنترل می‌کند اما گزارش‌هایی که بانک مرکزی و مرکز آمار در این خصوص ارایه می‌دهند، این خودکنترلی را از بین برده و سبب متشنج شدن آن شده است.رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران تصریح کرد: به عنوان مثال در خرداد سال گذشته بانک مرکزی از افزایش ۴۸ درصدی متوسط قیمت مسکن در تهران خبر داده بود در حالی که برآورد ما از افزایش ۱۵ درصدی قیمت‌ها بود اما با جو‌سازی بانک مرکزی، رشد قیمت‌ها ناگهان به ۹۰ درصد رسید.

    تعیین سقف اجاره‌بها اشتباه بود

خسروی به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعیین سقف ۲۵ درصدی اجاره‌بها اشاره و تأکید کرد: این مصوبه سبب شد تا صاحب خانه‌هایی که تمایلی به افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها نداشته باشند، این اقدام را انجام دهند. حتی افزایش اجاره‌بها به ۶۵ درصد هم رسیده است.وی در خصوص شائبه تأثیر مشاوران املاک بر افزایش قیمت مسکن، ادامه داد: مشاوران املاک برنامه‌ریز و سیاست‌گذار بازار مسکن نیستند و باید وزارت راه و شهرسازی در این خصوص پاسخگو باشد اما مردم فکر می‌کنند مشاوران املاک قیمت را گران می‌کنند اما ما کاره‌ای نیستیم و صرفاً دلال هستیم.

    بنگاهی‌ها عامل گرانی مسکن نیستند

رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اظهار داشت: اگر از مشاور املاک بپرسید قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه فعالیت شما چه مقدار است، می‌گوید متری ۴۰ میلیون تومان. حال اگر از وی بخواهید ملک شما را متری ۸۰ میلیون تومان به فروش برساند، مشاور املاک زیر بار نمی‌رود.قلی خسروی بیان کرد: اما اگر از وی بخواهید آن ملک را متری ۳۸ میلیون تومان بفروشد، بلافاصله استقبال می‌کند چون می‌خواهد کمیسیون از خرید و فروش بگیرد.وی در خصوص طرح اخیر کمیسیون عمران مجلس مبنی بر ساماندهی مشاوران املاک، عنوان کرد: بنده با این طرح مشکلی ندارم اما سبب می‌شود تا به وضعیت کنونی بازار مسکن دامن زده شود. برخی نمایندگان مجلس تأکید می‌کنند مشاوران املاک قیمت مسکن را گران کرده است اما اینگونه نیست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران