شماره امروز: ۵۴۷

در دیدار رییس‌جمهور با شهردار و معاونان شهرداری تهران چه گذشت؟

| | |

صبح پنجشنبه شهردار تهران و معاونانش به دیدار رییس دولت سیزدهم رفتند. آن‌گونه که امین توکلی‌زاده معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران و از مدیران سابق آستان قدس اعلام کرده است،

گروه راه و شهرسازی|

صبح پنجشنبه شهردار تهران و معاونانش به دیدار رییس دولت سیزدهم رفتند. آن‌گونه که امین توکلی‌زاده معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران و از مدیران سابق آستان قدس اعلام کرده است، ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور در این جلسه، علیرضا زاکانی، شهردار تهران را مامور بررسی مشکلات کلان‌شهرها و مطرح کردن آن در هیات دولت کرده است. اگر چه به گفته توکلی زاده، این ماموریت خبری خوش برای کلان‌شهرها به شمار می‌رود، اما دستکم دو اشکال قابل توجه دارد. اول اینکه با این ماموریت، تمرکز شهردار پایتخت از رتق و فتق امور بزرگ‌ترین کلان‌شهر کشور که دارای معضلات بزرگ و پردامنه‌ای همچون آلودگی هوا، ترافیک و ...است، گرفته می‌شود. دوم اینکه برای اطلاع‌رسانی معضلات و مشکلات کلان‌شهرهای کشور به هیات دولت و مجلس، دو مسیر رسمی دیگر وجود دارد. مسیر اول، وزیر و وزارت کشور و مسیر دوم نیز شورای عالی استان ها- متشکل از نمایندگان شورای‌های اسلامی شهر سراسر کشور است. البته در کنار این دو مسیر رسمی، شخص رییس‌جمهور و هیات دولت – علی رغم انتقادهای متعدد موجود- در روزهای پایانی هر هفته سفرهای استانی را در دستور کار خود دارد و تاکنون 10 سفر استانی طی سه ماهه گذشته از سوی هیات دولت انجام شده است. 

    بهانه مناسب برای اختلاف‌افکنان!

در این حال، ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در توییتی به برگزاری جلسه مدیران شهرداری با رییس‌جمهور واکنش نشان داد و به‌طور ضمنی گلایه کرد. امانی در صفحه شخصی خود نوشت: «عدم حضور رییس و اعضای شورای ششم در جلسه، هر چند بهانه مناسبی برای اختلاف افکنان مدیریت شهری شد، اما نتایج عملی این جلسات است که اهمیت آن را مشخص می‌کند، تفکیک مفهومی تهران و قبول بار مسوولیت «پایتخت» و «منطقه شهری تهران» کف خواسته ما از دولت سیزدهم است. #شورای_شهر #اقدام_دولت»

    فرد سالم در شهر سالم

آنگونه که پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر ریاست‌جمهوری گزارش کرده است، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رییسی صبح پنجشنبه در دیدار شهردار و معاونین شهرداری تهران ضمن قدردانی از عزمی که در این دوره شهرداری برای خدمت‌رسانی به مردم وجود دارد، گفت: سلامت فردی و اجتماعی در گرو شهر و جامعه سالم است و نقش شهر سالم در رشد افراد، خانواده، ارتباطات سالم و حتی اقتصاد مهم است.

رییس‌جمهور با ابراز ناخرسندی از وجود فقر، تبعیض و ناعدالتی در شهری مانند تهران، گفت: باید کاری کرد که تبعیض و ناعدالتی از جامعه بیرون رود و با تحقق عدالت اجتماعی شرایط برای نشاط اجتماعی مهیا شود.

دکتر رییسی با تأکید بر اینکه جامعه نیازمند آرامش و نشاط اجتماعی است، گفت: در شهری همانند تهران که شاهد لایه‌های ظاهری و پنهان زندگی مردم هستیم، باید ظاهر و باطن شهر براساس سبک زندگی سالم باشد تا شهروندان نشاط اجتماعی داشته باشند. آیت‌الله رییسی با اشاره به از بین رفتن اصول معماری اسلامی و ایرانی در طراحی شهری شهرهای بزرگ کشور، اظهار کرد: ما در معماری ایرانی – اسلامی اصول و مبانی بسیار خوبی داریم، اما متأسفانه سال‌هاست کمتر از این معماری استفاده می‌شود.

رییس‌جمهور با اشاره به معماری اصیل شهرری، گفت: در این منطقه شاهد وجود حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و در کنار آن مدرسه و بازار هستیم و این نشان می‌دهد در معماری ایرانی - اسلامی به معنویت، خرید و تجارت، تفریح و نشاط اجتماعی در کنار هم توجه شده است. دکتر رییسی با تأکید بر اینکه فضای سبز برای ساختن روح و روان انسان‌ها اهمیت دارد، گفت: متأسفانه به دلیل اینکه جریان سودجویی در کشور برای انتفاع، مسکن را تبدیل به کالا کرده، شاهد نابسامانی و سوداگری در این حوزه هستیم و باید این وضع نابسامان تغییر پیدا کند.

رییس‌جمهور فعالیت شوراهای محلی را مهم توصیف کرد و گفت: محله‌محوری، اهمیت دادن به نقش مردم و محور قرار دادن مسجد، مدرسه و خانواده در محله، به حل مشکلات اجتماعی کمک می‌کند و حتی با اداره محلات توسط مردم می‌توان در توزیع عادلانه اقتصادی و شناخت فقرا و ناهنجاری‌ها نیز تصمیمات درستی گرفت.

آیت‌الله رییسی بر فعال کردن محلات و کارکردهای اجتماعی شوراهای محلات تأکید کرد و گفت: تعریفی از رابطه دولت با شهرداری در قوانین وجود دارد، اما این رابطه باید بازتعریف شود و ارتقا پیدا کند. رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه شهرداری تهران، نماد شهرداری‌های کشور است، خاطرنشان کرد: در زمینه خدمات شهری طرحی تدوین شود که تعریف صحیح و هماهنگی از وظایف دستگاه‌ها نسبت به شهرداری ارایه کند. او درباره نقش هوشمندسازی خدمات در شهرداری تهران، گفت: هوشمندسازی و استفاده بهینه از خدمات الکترونیک می‌تواند در رفع مشکلات مردم به ویژه ترافیک کمک کند.

آیت‌الله رییسی با تأکید بر اینکه باید از شهروندان تهرانی در مقابل خطرات ناشی از گسل‌ها و ناایمن بودن برخی ساختمان‌ها صیانت شود، گفت: باید از طریق نظام مهندسی، نظارت بر ساخت و سازهای شهر تهران با دقت بیشتری صورت گیرد.

رییس‌جمهور گفت: باید نظام‌ مهندسی و شهرداری‌ به وظایف قانونی خود در مورد ساخت و سازها عمل کنند. وجود ساختمان‌های ناایمن همچون پلاسکو در تهران یکی از نگرانی‌های دولت است و دولت آمادگی دارد برای رفع مشکلات مردم تهران، با شهرداری تهران به صورت حداکثری همکاری کند.

   خبر خوش برای کلان‌شهرها

امین توکلی‌زاده معاون امور اجتماعی- فرهنگی شهرداری تهران در گفت‌وگو با فارس در تشریح جزییات جلسه رییسی و زاکانی اما گفت: آیت‌الله رییسی در این جلسه زمان زیادی را برای آگاهی از چالش‌های پیش‌روی شهر تهران اختصاص داده و از شهردار تهران که جمع منسجمی را برای اداره این کلان‌شهر همراه خود کرده است، تقدیر کرد.

توکلی‌زاده گفت: صیانت از باغات و توسعه فضای سبز در تهران مورد توجه رییس‌جمهور است و آیت‌الله رییسی در این جلسه تاکید کرد که نباید بگذاریم، سوداگری حوزه زمین و مسکن اولویت‌های شهر را از بین ببرد.

معاون‌شهردار تهران با اشاره به اینکه رییس‌جمهور درباره مساله مهم روابط دولت و شهرداری تهران به رییس دفتر خود دستور داد تا جلساتی را برای تغییر ریل در این زمینه داشته باشند، از خبر خوب رییس‌جمهور برای حل معضلات کلان‌شهرها خبرداد و گفت: آیت‌الله رییسی شهردار تهران را مامور بررسی مشکلات کلان‌شهرها و مطرح کردن آن در هیات دولت کرده و بر ایجاد مدیریت یکپارچه شهری تاکید کرد.

    قول بازگرداندن حقوق معوقه شهرداری تهران 

وی محقق شدن حقوق معوقه شهرداری تهران از دولت، هوشمندسازی شهر به منظور افزایش سطح امنیت و آسایش شهروندی، آمادگی شهر در مقابل مخاطرات و حوادث را از دیگر موضوعات مورد توجه رییس دولت سیزدهم برشمرد و گفت: آیت‌الله رییسی بر توجه به آسیب‌های اجتماعی زیر پوست شهر و برطرف شدن آن تاکید کرده و مساله کودکان کار را در اولویت رسیدگی خواند.

توکلی‌زاده افزود: این موضوع یکی از ماموریت‌های قرارگاه اجتماعی شهرداری تهران است که با همراهی وزیر کشور، استانداری، شهرداری و بهزیستی قابل پیگیری و برطرف شدن است.

   توجه ویژه دولت به رفع ترافیک 

سید مجتبی شفیعی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز درباره جزییات جلسه شهردار تهران، معاونین شهرداری با آیت‌الله ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور اظهار کرد: مباحث امیدوار‌کننده‌ای در زمینه رفع مشکلات شهری مطرح شد.

وی با اشاره به توجه دولت به رفع مشکل شهروندان در حوزه ترافیک افزود: به صورت کلان مباحث مختلف در حوزه حمل و نقل و ترافیک در ۵ محور در این جلسه مطرح شد و با این رویکرد تعامل جدی در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری تهران با دولت را شاهد خواهیم بود.

معاون شهردار تهران با اشاره به رویکرد آیت‌الله رییسی در حمایت از حل مسائل و مشکلات شهر تهران گفت: رییس‌جمهور تاکید داشتند که رفع مشکلات شهری هرچه بهتر جهت خدمت رسانی بیشتر به شهروندان انجام گیرد همچنین یکی از محورهای مورد تاکید رییس‌جمهور مساله هوشمندسازی همه‌جانبه خدمات شهری به ویژه حمل و نقل عمومی بود تا در این راستا هم کیفیت خدمات افزایش یابد و هم هزینه‌ها کمتر شود. 

 شفیعی با بیان اینکه به زودی شاهد حمایت هرچه بیشتر دولت در حوزه‌های مختلف شهری به ویژه حمل و نقل خواهیم بود، یادآور شد: امروز گام جدیدی در مسیر تعامل دولت و شهرداری برای حل مشکلات شهر و عقب ماندگی‌های گذشته آغاز شد.

وی اظهار کرد: ما نیز در این جلسه مباحثی را مطرح کردیم که رییس‌جمهور با رویی گشاده پذیرفتند تا از طریق دفتر ایشان موضوعات پیگیری شود و کمیته مربوطه در این راستا تشکیل و اقدامات جهت اجرایی شدن برنامه‌ها صورت بپذیرد.

وی گفت: همچنین برخی از مطالبات شهرداری از دولت طی سال‌های گذشته به ویژه در ۸ سال اخیر پرداخت نشده و دولت گذشته به تکالیف قانونی خود عمل نکرده است که آیت‌الله رییسی در این جلسه اعلام کردند که دولت باید همه تکالیف قانونی خود را اجرایی کند.

معاون شهردار تهران گفت: هزینه‌های توسعه حمل و نقل عمومی حدود ۵۰ درصد آن بر عهده دولت است همچنین باید سهم شهرداری‌ها در مورد جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت شود و این مسائل را در جلسه مطرح کردیم و رییس‌جمهور نیز اعلام کردند که حمایت‌های لازم از توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل انجام گیرد و سهم شهرداری‌ها از جرایم راهنمایی و رانندگی وصول شود.

شفیعی خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه در زمینه دغدغه مقام معظم رهبری در مورد ترافیک صحبت شد و آیت‌الله رییسی نیز تاکید داشتند که باید رفع مشکل ترافیک پایتخت در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران