شماره امروز: ۵۴۷

| | |

میانگین شاخص کیفیت هوای تهران در نخستین روز آذرماه با ثبت شاخص ۱۶۵، آلوده‌ترین روز سال ۱۴۰۰ بود و کیفیت هوا در این روز برای دومین بار از ابتدای سال جاری در شرایط ناسالم برای همه شهروندان قرار گرفت.

ثبت آلوده‌ترین هوای سال  در پایتخت

میانگین شاخص کیفیت هوای تهران در نخستین روز آذرماه با ثبت شاخص ۱۶۵، آلوده‌ترین روز سال ۱۴۰۰ بود و کیفیت هوا در این روز برای دومین بار از ابتدای سال جاری در شرایط ناسالم برای همه شهروندان قرار گرفت. به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اولین روزی که شاخص کیفیت هوا از محدوده ناسالم فراتر رفت، ۱۸ تیرماه بود که شاخص ۱۶۲ برای آلاینده ازن ثبت شد. بر اساس این گزارش، در اولین روز آخرین ماه پاییز، شاخص کیفیت هوا برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲ و نیم میکرون در اکثر ایستگاه‌های شهر تهران در محدوده ناسالم قرار دارد که بروز این شرایط به دنبال تداوم شرایط پایدار جوی و کاهش محسوس سرعت باد از چند روز گذشته رخ داده و با وجود بارش باران صبح دیروز، شاخص کیفیت هوا تا حوالی ظهر در شرایط ناسالم قرار گرفت. به گزارش مهر، بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای تهران در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر دیروز عدد ۱۶۴ بود که در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار داشت. در ۱۹ ایستگاه هم شاخص آلودگی هوا شرایط قرمز را نشان داد که شامل محدوده‌هایی از مناطق ۴، ۸، ۷، ۶، ۱۳، ۱۴، ۲، ۱۰، ۱۱، ۱۸، ۲۱، ۱۵ ۲۰، ۱۹ بود که عددهایی بین ۱۵۴ (گلبرگ در منطقه ۸) و ۱۸۹ (شریف منطقه ۲) را نشان می‌دادند. همچنین سه ایستگاه نیز شاخص آلودگی ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان دادند و ایستگاه سوهانک با شاخص ۵۹ یکی از سالم‌ترین مناطق تهران به لحاظ شاخص آلودگی هوا بود. گفتنی است، شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا «پاک»، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا «قابل قبول (سالم) یا متوسط»، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا «ناسالم برای گروه‌های حساس»، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا «ناسالم برای همه گروه‌ها»، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا «بسیار ناسالم» و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا «خطرناک» است.

کلیات طرح فریز املاک پیرامون دانشگاه تهران لغو شد

علیرضا زاکانی، شهردار تهران اعلام کرد: طرح فریز شدن دانشگاه تهران لغو و به ما ابلاغ شده است و وزارت راه نیز موضوع را دنبال می‌کند، اما درباره طرح دانشگاه امیرکبیر هنوز اتفاق جدیدی رخ نداده است. به گزارش مهر، زاکانی دیروز در دومین جلسه‌شورای شهرداران مناطق ۲۲ گانه پایتخت اظهار کرد: در حوزه مالی کلان پروژه تعریف کردیم تا زنجیره‌ای واحد داشته باشیم تا با شکل دهی شرکت‌ها، کارگزاری‌ها، تامین سرمایه، صندوق سرمایه قابل معامله در بورس، صندوق زمین و ساختمان و بازار گردانی به موفقیت دست پیدا کنیم. زاکانی با اشاره به این مطلب که کارگروه بانک، بورس و تامین سرمایه خارجی در مدیریت شهری شکل گرفته است، گفت: ۳ جهت مشخص در حال دنبال است که در نهایت به ارتقا نظام مالی دست پیدا کنیم و در این زمینه ۴ کارگروه فعال و الگویی استخراج شده است تا بر اساس آن بتوانیم خریدهای خود را درست انجام دهیم و باید تضمینی برای اقدام‌های آتی مدیریت شهری و پروژه‌های مختلف در حال انجام فراهم شود که تمامی دوستان مکلف به کمک کردن هستند. شهردار تهران افزود: همکاران موضوعات را به تفصیل دسته‌بندی کنند تا پس از آن تکالیف برای معاونت‌ها شکل بگیرد و در این زمینه باید در هر منطقه جلسه برگزار شود و موضوعات با معاونت‌های ما تطبیق داده شود و وظیفه معاونت‌های ما است که در مناطق حضور پیدا و در این زمینه کمک کنند. زاکانی ادامه داد: ناظر به دانشگاه تهران طرح فریز شدن آن لغو و به ما ابلاغ شده است و وزارت راه نیز موضوع را دنبال می‌کند اما ناظر به طرح دانشگاه امیرکبیر هنوز اتفاقی جدیدی رخ نداده است. او بیان کرد: در حوزه مطالبات کل دوستان باید سیستم خود را بازنگری کنند تا راهگشایی شود به عنوان مثال در بازنگری انجام شده در منطقه ۳ پروژه‌ای در آمد و احصا شد که از بانک شهر ۹ هزار میلیارد تومان مطالبه دارد و باید تایید کنم ما در شهرداری تهران سالی ۱۳ هزار میلیارد تومان سود بانکی پرداخت می‌کنیم و این دست پروژه‌ها برای شهرداری در حال کنتور انداختن است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران