شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور معتقد است سقوط ناگهانی افراد در چاله‌ها که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود،

سقوط در چاله‌ها مرتبط  با فرونشست زمین نیست

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور معتقد است سقوط ناگهانی افراد در چاله‌ها که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، به دلیل فرونشست نیست و ایجاد این چاله‌های ناگهانی به دلیل آبشستگی و زیرسازی نامناسب است. به گزارش ایسنا، علیرضا شهیدی با اشاره به انتشار ویدئویی در فضای مجازی در خصوص سقوط ناگهانی افرادی در یک چاله، گفت: بیشتر این فیلم‌ها در اثر فروریزش‌های موضعی هستند که احتمالا به دلیل آبشستگی، زیرسازی نامناسب و در برخی موارد به‌طور کلی ریزش سقف چاه‌ها یا قنات‌های قدیمی اتفاق افتاده‌اند و اینها چندان با فرونشست (بنابر تعریف عام) مرتبط نیستند؛ چرا که تقریبا تمام فروچاله‌ها یا فروریزش‌های چند سال گذشته تهران مرتبط با حفاری، تونل‌سازی یا ریزش سقف قنات و موارد اینچنینی بوده و معمولا بعد از بارش شدید که آبشستگی زیرسطحی هم رخ می‌دهد، یا شکستگی لوله‌های آب این اتفاق‌ها بیشتر می‌شوند. وی با تاکید بر اینکه هر رخداد نامناسب طبیعی یا انسان‌ساز دارای آستانه‌های قابل تحمل است، اظهار کرد: در ارتباط با فرونشست زمین لزوما استاندارد جهانی یکپارچه‌ای برای تعیین آستانه‌ها وجود ندارد که براساس آن گستره دشت‌های درگیر یا میزان نرخ فرونشست را با آن مقایسه کرد. ولی آنچه مسلم است از حدود ۲۰ سال پیش فرکانس رخداد فرونشست و تعداد دشت‌های درگیر، نرخ فرونشست (در حد سانتی‌متر که از همه استانداردها ده‌ها برابر بالاتر است)، سطح دشت‌های درگیر افزایش چشمگیری داشت و در نهایت در سال‌های اخیر آثار مخاطره‌ آمیز آن در سطح زمین و آسیب به زیرساخت‌ها نیز آشکارتر شد. شهیدی خاطرنشان کرد: بر این اساس باید گفت که پدیده فرونشست از همه جنبه‌های آشکار و پنهان، آنقدر گسترش یافته که جای انکاری برای مخاطره‌آمیز بودن آن نمی‌گذارد. متاسفانه در برخی مناطق حتی برای واکنش و مدیریت هم بسیار دیر شده است.

رفع نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای تا ۲ سال آینده

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی گفت: سال گذشته در نقاط حادثه‌خیز اقدامات مناسبی انجام شد، این نوید را می‌دهم که تا ۲ سال آینده با کمک شهرداری‌ها هیچ نقطه حادثه‌خیزی در کشور نداشته باشیم. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه طی دو سال آینده با کمک شهرداری‌ها هیچ نقطه حادثه خیزی در کشور نخواهیم داشت، گفت: امروز راهداری کشور با ۳۰ هزار نفر جمعیت و هزاران راهدارخانه در سراسر کشور فعالیت می‌کند. به گزارش ایرنا، قاسمی روز دوشنبه در رزمایش طرح ترافیکی زمستان ۱۴۰۰ که با حضور سازمان‌های مسوول در حوزه ترافیک در دانشگاه علوم انتظامی امین برگزار شد، خاطرنشان کرد: سال گذشته در نقاط حادثه‌خیز اقدامات مناسبی انجام شد. وی تاکید کرد: امروز باتوجه به وضعیت کشور در حوادث غیر قابل پیش بینی، تلاش می‌کنیم با همکاری وزارت راه با سازمان ناجا به ساخت و اصلاح جاده‌ها بپردازیم. وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: چنانچه در سال‌های گذشته در مناطق حادثه خیز کارهایی انجام داده‌ایم بنا داریم تا ۲ سال آینده با کمک شهرداری‌ها و نیروی انتظامی هیچ نقطه حادثه خیزی در کشور نداشته باشیم.  وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود ضمن تبریک هفته بسیج به همه بسیجیان، یادآور شد: نیروی انتظامی امروز در همه ابعاد کشور مسوولیت دارد و به خوبی ایفای مسوولیت کرده است ضمن اینکه در مبارزه با اشرار و دفاع موثر از انقلاب اسلامی همواره در صحنه بوده و به همین دلیل شهدای عزیزی را نثار کرده است. وی افزود: نیروی انتظامی در سخت‌ترین شرایط بوده و هست و با عملکرد خوب ناجا، در سال گذشته شاهد کاهش تلفات جاده‌ای بودیم که همین امر حکایت از تلاش آنان دارد. قاسمی خاطرنشان کرد: امروز راهداری کشور با ۳۰ هزار نفر جمعیت و هزاران راهدارخانه در سراسر کشور در خدمت نیروی انتظامی است و به استقبال زمستان می‌رود زیرا مصمم هستیم کمک بزرگی به کاهش تصادفات کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران