شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزارت راه و شهرسازی واگذاری ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن به سازندگان خارجی از جمله کوزو ترکیه را تکذیب کرد.

تکذیب واگذاری پروژه  مسکن دولتی به شرکت ترکیه‌ای

 وزارت راه و شهرسازی واگذاری ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن به سازندگان خارجی از جمله کوزو ترکیه را تکذیب کرد. پیش از این یک منبع آگاه به خبرگزاری فارس گفته بود که وزارت راه با شرکت ترکیه‌ای کوزو درباره مشارکت در ساخت و ساز مسکن دولتی در ازای دریافت «نفت» توافق کرده‌اند. به گزارش تسنیم، برنامه‌ریزی برای ساخت 4 میلیون واحدی مسکونی طی چهار سال (تا سال 1404) از سوی دولت و اعلام آغاز ساخت 2 میلیون واحد طی امسال و سال آینده باعث شده تا وزارت راه و شهرسازی به فکر ورود فناوری‌های نوین ساخت باشد و مذاکراتی را در این ‌رابطه با برخی شرکت‌های خارجی انجام دهد. رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته با بیان اینکه ساخت‌وساز مسکن در ایران در سطح 3 است، گفته بود: این در حالی است که ساخت‌وساز در دنیا در سطح 8 انجام می‌شود. از سوی دیگر انتشار برخی شایعات در خصوص واگذاری پروژه‌های نهضت ملی مسکن به شرکت‌های خارجی از جمله شرکت ترکیه‌ای واکنش‌هایی را از سوی انبوه‌سازان و سازندگان مسکن به دنبال داشت. آنها این اقدام را بر خلاف منافع کشور ارزیابی کرده و نسبت به نادیده گرفتن توان سازندگان داخلی اعتراض کردند. اما وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که تاکنون هیچ پروژه‌ای از نهضت ملی مسکن به سازندگان خارجی واگذار نشده است. اردیبهشت ماه امسال در قالب طرح ملی مسکن ساخت 3500 واحد در اصفهان به شرکت کوزو واگذار شد، این در حالی است که نیمه ماه جاری شرکت عمران بهارستان از آغاز عملیات بتن‌ریزی اولین پروژه نهضت ملی مسکن این شهر خبر داده و اعلام کرد: این پروژه مجموعا شامل احداث 3500 واحد مسکونی است که در فاز 4 این شهر جدید در حال احداث است!

بازگشت آلودگی هوا و افزایش دما 

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: با خروج سامانه بارشی از شمال شرق کشور از روز شنبه تا روز دوشنبه، بازگشت آلودگی هوا به شهرهای صنعتی، همراه با افزایش دما در اغلب نقاط کشور پیش‌بینی می‌شود.کبری رفیعی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سامانه پربارشی که سه روز در کشور فعال بود از کشور خارج می‌شود.رفیعی بیان کرد: برای روزهای یکشنبه و دوشنبه در بیشتر مناطق کشور، جوی آرام همراه با افزایش غلظت‌ آلاینده‌های جوی را پیش‌بینی می‌کنیم. تهران دو روز آلودگی هوا را تجربه خواهد کرد، ضمن اینکه دمای هوا به تدریج در بیشتر مناطق کشور افزایش خواهد داشت.‌به گفته کارشناس سازمان هواشناسی از روز سه‌شنبه سامانه بارشی جدیدی از سمت شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود و در نتیجه در شمال غرب کشور و سواحل دریای خزر شاهد بارندگی خواهیم بود.

تداوم کاهش سفرهای جاده‌ای  در هفته سوم آبان

سفرهای مردم در هفته گذشته هم نسبت به هفته قبل از آن روند کاهشی را تجربه کرد و در این میان مسافرت به استان‌های شمالی هم کمتر و به دیگر استان‌ها مانند بوشهر بیشتر شد. به گزارش ایسنا، در هفته گذشته و بر اساس تازه‌ترین آمارهای مرکز مدیریت راه‌های کشور درباره وضعیت تردد وسایل نقلیه مختلف در بازه زمانی ۱۴ تا ۲۰ آبان ماه، به صورت متوسط یک میلیون و ۸۳۱ هزار و ۸۹۰ وسیله نقلیه در هر روز در محورهای مواصلاتی کشور تردد کرده‌اند که نسبت به هفته قبل از آن سه درصد کاهش یافته است اما این اعداد و ارقام همچنان بیشتر از هفته مشابه در سال گذشته بوده و ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. از سوی دیگر بر اساس اطلاعات پلاک‌های ثبت شده در دوربین‌های پلاک خوان هفت میلیون و ۵۰۰ هزار پلاک خودرو در بازه زمانی مورد نظر در جاده‌های کشور مشاهده شدند که حدود ۷۰۰ هزار خودرو کمتر از هفته قبل از این بررسی بوده است.جالبتر اینکه خودروهای پلاک تهران و البرز برخلاف گذشته سهم‌شان کاهش یافته و کمتر از ۲۰ درصد از خودروها با پلاک غیر بومی متعلق به این دو استان بوده و پس از آنها، خودروهایی با پلاک اصفهان، فارس، مازندران و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.از سوی دیگر مجموع ورود و خروج وسایل نقلیه مختلف در هفته گذشته در استان‌های کشور متفاوت بوده است. چرا که ترددها در این بازه زمانی (۱۴ تا ۲۰ آبان ماه) در استان‌های بوشهر، کردستان و هرمزگان به ترتیب ۹ درصد، چهار درصد و سه درصد نسبت به هفته قبل از این بررسی افزایش داشته‌ و بیشترین رشد سفرها را تجربه کرده‌اند.این در حالی است که بیشتر استان‌های کشور کاهش سفر را در هفته‌ای که گذشت، داشتند. خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و خورستان با منفی ۱۰ درصد، منفی هشت درصد، منفی هشت درصد و منفی شش درصد بیشترین کاهش تردد را در مقایسه با هفته قبل از این بازه زمانی داشته‌اند.این کاهش سفرها در حالی به ثبت رسیده که همین اعداد و ارقام در قیاس با آمارهای هفته مشابه سال گذشته برای همه استان‌ها افزایشی بوده است. در این میان استان‌های گلستان، خراسان شمالی، یزد و خراسان رضوی به ترتیب با ۶۳ درصد، ۳۵ درصد، ۳۳ درصد و ۳۳ درصد افزایش بیشترین رشد را در میان استان‌های دیگر تجربه کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران