شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: باید دلایل الزام عرضه سهام شرکت‌های شهرداری به بورس را بررسی کنیم

شرکت‌های شهرداری امکان عرضه در بورس را ندارند

ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: باید دلایل الزام عرضه سهام شرکت‌های شهرداری به بورس را بررسی کنیم و اگر در راستای اهداف این سازمان‌ها و شرکت‌ها نباشد و به نفع شهر و شهروندان نباشد، حتما مخالفت می‌کنیم.  امانی در گفت‌وگو با ایلنا درباره اینکه در مدیریت شهری دوره قبل مصوب شده بود سهام برخی از شرکت‌ها از جمله برج میلاد به بورس عرضه شود، آیا در این دوره با این رویکرد موافق هستید یا خیر گفت: شورای قبلی برای خیلی از شرکت‌ها و سازمان‌ها این الزام را کرده است اما هیچکدام تاکنون انجام نشده است و موفق هم نیست چرا که سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری خدمات رسان هستند و شهرداری باید به آنها یارانه بدهد. رفتن این شرکت‌ها به بورس جای سوال و تامل دارد. باید در این دوره بررسی کنیم و ببینیم واقعا فلسفه و انگیزه اینکه شورای قبلی الزام کرده است سهام برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری در بورس عرضه شود، فلسفه و انگیزه آن چه بوده است. آیا به نفع شهر و شهروندان است یا خیر و بعد درباره آن تصمیم‌گیری کنیم.  او ادامه داد: اما تاکنون هیچکدام از این شرکت‌ها موفق نبودند. مثلا همشهری، شهروند و برج میلاد را پیشنهاد دادند که سهامشان در بورس عرضه شود، کدام یک از اینها تاکنون توانستند این کار را بکنند؟ وضعیت مالی و درآمدی این شرکت‌ها به گونه‌ای است که به هیچ عنوان آمادگی عرضه در بورس را ندراد. ضمن اینکه با فلسفه تشکیل آنها مغایر است.  عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: همشهری با 3 هزار میلیارد تومان سرمایه در پرداخت حقوق ماهانه با مشکل روبرو است، چطور می‌خواهد در بورس عرضه شود؟ باید دلایل این الزام را بررسی کنیم و اگر در راستای اهداف این سازمان‌ها و شرکت‌ها نباشد و به نفع شهر و شهروندان نباشد، حتما مخالفت می‌کنیم.

اثر آلودگی هوا  برابر با اعتیاد به سیگار

سازمان بهداشت جهانی از بیماری‌های منتسب به آلودگی هوا به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت انسان‌ها نام برده که سالانه منجر به مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌شود. به گزارش مهر، در جدیدترین نسخه رهنمود جهانی کیفیت هوا که از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) منتشر شده، تاکید شده است که میزان بیماری‌زایی ناشی از آلودگی هوا به عنوان بزرگ‌ترین تهدید محیط زیستی برای زندگی سالم با خطرات عمده بهداشتی مانند رژیم غذایی ناسالم و اعتیاد به سیگار، برابر است. حسین شهید‌زاده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران با استناد به نسخه جدید رهنمود کیفیت هوا از سوی سازمان بهداشت جهانی گفت: این نسخه شامل توصیه‌هایی برای حفاظت از سلامت عمومی در برابر بیماری‌های منتسب به آلودگی هوا و در واقع، راهنمای سیاست‌گذاران و مقامات ملی و محلی در مدیریت ریسک آلودگی هوا و تدوین برنامه‌هایی است که به منظور کاهش آلاینده‌ها به مورد اجرا در می‌آیند. شهید‌زاده با اعلام اینکه استانداردهای آلودگی هوا، حد مجاز آلاینده‌ها را بر پایه استراتژی‌های اندازه‌گیری برای مسوولان اجرایی و نظارتی مشخص می‌کند، افزود: هدف از تهیه رهنمودهای کیفیت هوا، آگاهی عمومی در زمینه تبیین آثار و پیامدهای بلندمدت و کوتاه‌مدت آلاینده‌های هوا بر سلامت عمومی و کیفیت زندگی شهروندان از یک سو و کمک به کاهش آلودگی هوا و آثار و عوارض آن بر سلامتی شهروندان از سوی دیگر است. وی با اشاره به اینکه رهنمود کیفیت هوا برای آلاینده‌های اصلی هوا شامل ذرات معلق زیر ۲ و نیم میکرون، ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون، دی‌اکسید نیتروژن، دی‌اکسید کربن و منواکسید کربن ارایه شده است، اظهار کرد: این آلاینده‌ها به دلیل ارتباط با پیامدهای مهم بهداشتی انتخاب شده‌اند و شامل اهداف موقت یا پلکانی و هدف نهایی از طریق اعمال و اجرای سیاست‌ها و اقدامات موثر در کاهش آلودگی هوا هستند در دو سطح سهل‌گیرانه و سخت‌گیرانه و در بازه‌های زمانی واقعی قابل دست‌یابی‌اند. شهیدزاده با بیان اینکه در گزارش منتشر شده به شاخص‌های کیفی در مورد شیوه‌های مطلوب برای مدیریت انواع خاص ذرات معلق شامل کربن سیاه یا کربن عنصری، ذره بسیار ریز و ذرات ناشی از توفان‌های شن و گرد و غبار پرداخته شده اما با توجه به عدم وجود مطالعات کافی، در مورد مخاطرات آنها رهنمودی ارایه نشده است، تصریح کرد: کاهش قابل ملاحظه حدود مجاز ذرات معلق زیر ۲ و نیم میکرون و دی‌اکسید نیتروژن و ارایه رهنمود برای منو اکسید کربن، دی‌اکسید نیتروژن و اُزُن در این گزارش ارایه شده، ضمن اینکه در مورد میزان مجاز دی‌اکسید گوگرد نیز سهل‌گیری شده است. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه حدود مجاز و نقاط شکست برای تعیین شاخص آلاینده‌های هوا در کشورمان از سوی سازمان حفاظت محیط زیست تصویب شده و از ابتدای سال ۹۹ در شهر تهران ملاک عمل بوده و برای اندازه‌گیری آلاینده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: در این استانداردها، میزان مجاز آلاینده‌های ذرات معلق زیر ۲ و نیم میکرون، ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون و اُزُن در ایران به مراتب از حدود پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی که الزام‌آور نیستند، سهل‌گیرانه‌تر و اجرایی‌تر است، هر چند در مقایسه با استانداردهایی که قبل از آن در تهران اعمال می‌شدند، به مراتب سخت‌گیرانه محسوب می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران