شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طی حکمی از سوی رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، حسن احمدی نورری به سمت سرپرست شرکت بازآفرینی شهری ایران منصوب و از زحمات مهدی عبوری،

2 تغییر مدیریتی در حوزه مسکن 

طی حکمی از سوی رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، حسن احمدی نورری به سمت سرپرست شرکت بازآفرینی شهری ایران منصوب و از زحمات مهدی عبوری، مدیرعامل پیشین تقدیر شد. همچنین قاسمی، ابوالفضل نوروزی را به سمت مشاور وزیر در امور مسکن و شهرسازی منصوب کرد. به گزارش ایسنا، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی که از سوم شهریورماه ۱۴۰۰ با رای مجلس رسما سکان هدایت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده گرفت پس از حدود یک ماه، شامگاه شنبه اولین تغییر مدیریتی را در حوزه مسکن صورت داد. قاسمی طی حکمی حسن احمدی نوری را که تا پیش از این عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران بود به سمت سرپرست این شرکت منصوب کرد. قبلا مهدی عبوری، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بود که در این مراسم از زحمات او تقدیر شد. عبوری آذرماه ۱۳۹۸ از سوی محمد اسلامی، وزیر سابق راه و شهرسازی جایگزین محمد پژمان شده بود. تعیین سرپرست شرکت بازآفرینی در واقع اولین تغییر مدیران حوزه مسکن در وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم محسوب می‌شود. شرکت بازآفرینی که مسوولیت احیای بافت‌های فرسوده و ناکارآمد را بر عهده دارد از مجموعه‌هایی است که دولت رییسی در اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته به دلایلی همچون پایین بودن بازده سرمایه‌گذاری و رکود بازار مسکن، این شرکت به نیمی از اهداف خود مبنی بر نوسازی سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نیز نرسیده و بنا به گفته عبوری تا کنون ۴۰ درصد بافت‌ها نوسازی شده است. سال ۱۴۰۰ سقف تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران و کلان‌شهرها به ۳۰۰ میلیون تومان برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند رسیده است و ۱۲۰ میلیون تومان از این مبلغ با نرخ سود ۹ درصد، ۱۰۰ میلیون با نرخ ۱۸ درصد و ۸۰ میلیون تومان با سود ۱۶ درصد است. در سایر شهرها نیز سقف وام در حالت صنعتی‌سازی و فناورانه به سازندگان حرفه‌ای ۲۵۰ میلیون تومان است که سود ۸۰ میلیون تومان ۹ درصد، سود ۸۰ میلیون تومان دیگر ۱۸ درصد و بهره ۶۰ میلیون تومان ۱۶ درصد است. انباشت تقاضا با نوسانات اقتصادی، معجون تلخی را برای متقاضیان مسکن درست کرده است؛ تا جایی که برای کاستن از این تلخی به شهرهای اقماری پناه برده‌اند. بر اساس گزارش‌های میدانی، طی ماه‌های گذشته خرید و فروش مسکن در شهرهای اطراف تهران رونق گرفته و احتمالا باید منتظر باشیم تا حاشیه‌نشینی هم تشدید شود.

رگبار باران  در مازندران، گیلان و اردبیل

کبری رفیعی، کارشناس سازمان هواشناسی از کاهش سه تا هفت درجه‌ای دما در اردبیل و استان‌های ساحلی خزر خبر داد. رفیعی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: امروز در اردبیل و گیلان و در مناطقی از مازندران و گلستان بارش رگباری باران پیش بینی می‌شود. از روز سه‌شنبه تا جمعه در اردبیل و استان‌های ساحلی خزر روند کاهشی دما، بین ۳ تا ۷ درجه پیش‌بینی شده است. همچنین تا پایان هفته در آذربایجان‌ شرقی و غربی، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت خواهد بود. رفیعی افزود: دریای‌خزر از روز سه‌شنبه تا پایان هفته مواج و متلاطم است. وی توضیح داد: طی امروز در شرق کشور به ویژه زابل و کرمان، پدیده غالب وزش باد شدید است که در برخی از ساعت‌ها سرعت وزش باد افزایش خواهد یافت و احتمال خیزش گردوخاک برای این مناطق وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران