شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی سازمان هواپیمایی: زائران حتما ویزا گرفته و در سامانه سماح ثبت نام کنند

| | |

در حالی که توافق تهران و بغداد برای لغو روادید در جریان سفر رسمی روز یکشنبه مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به ایران حاصل شده است، اما سازمان هواپیمایی کشوری گفته است

گروه راه و شهرسازی| 

در حالی که توافق تهران و بغداد برای لغو روادید در جریان سفر رسمی روز یکشنبه مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به ایران حاصل شده است، اما سازمان هواپیمایی کشوری گفته است که این توافق برای سفر اربعین سال جاری نیست و زائران عتبات عالیات در اربعین سال جاری حتما باید پس از ثبت نام در سامانه سماح اقدام به تهیه بلیت هواپیما بکنند. البته ثبت نام در سامانه یادشده نیز مستلزم داشتن ویزا از کشور عراق است. به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، لغو روادید میان ایران و عراق مربوط به بعد از اربعین سال جاری است. بنابراین مسافرانی که می‌خواهند در سامانه سماح ثبت نام کنند حتماً باید روادید کشور عراق را تهیه کنند.  محمد ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی اظهار کرد: دو شرط مهم دیگر برای اینکه افراد بتوانند در ایام اربعین به عتبات عالیات مشرف شوند این است که دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده باشند همچنین تست PCR منفی 72 ساعت قبل از پرواز را داشته باشند. ذیبخش در نشست آنلاین با خبرنگاران با اشاره به جزییات برگزاری سفرهای عتبات عالیات در ایام اربعین برای 60 هزار زائر اظهار کرد: برای انسجام و هماهنگی بیشتر بین ارگان‌های برگزارکننده این حمایش بزرگ حسینی مقرر شد که همه زائران که قصد مشرف شدن به عتبات عالیات در ایام اربعین را دارند حتما در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و به شرکت‌های هواپیمایی داخلی و عراقی اعلام کرده‌ایم که به هیچ مسافری خارج از لیست سماح در بازه 28 شهریور تا 10 مرداد بلیت نفروشند و شرط فروش بلیت در این ایام ثبت‌نام در سامانه مذکور است. سخنگوی سازمان هواپیمایی تاکید کرد: تنها افرادی که کمتر از 72 ساعت در کشور عراق سکونت دارند نیازی نیست تست مجدد PCR در کشور عراق داشته باشند همچنین افرادی هم که در ایران کمتر از 72 ساعت اقامت دارند نیازی نیست که در ایران تست PCR بگیرند.

     دریافت ویزا الزامی است

ذیبخش با اشاره به لغو روادید بین ایران و عراق گفت: بر اساس آخرین گزارش‌هایی که از وزارت امور خارجه داریم پس از مذاکرات روز گذشته درباره لغو روادید، قرار بر این است که لغو روادید برای بعد از سفرهای اربعین بین دو کشور برقرار شود و زائرینی که در ایام اربعین قصد سفر به عراق را دارند باید حتما روادید تهیه کنند. وی همچنین درباره تامین ناوگان هوایی برای جابه‌جایی 60 هزار زائر یادآور شد: تمام هماهنگی‌ها با شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی انجام شده است. پیش از این مبنا برای جابه‌جایی 30 هزار نفر بود اما در حال حاضر هماهنگی‌ها برای جابه‌جایی 60 هزار زائر است و مشکلی در زمینه تامین ناوگان هوایی نداریم. سخنگوی سازمان هواپیمایی با اشاره به نرخ بلیت هواپیما به مقاصد عراق در ایام اربعین خاطرنشان کرد: تمام تلاشمان این است که بلیت با قیمت مناسب عرضه شود تا زائران عتبات عالیات برای این سفر معنوی با هزینه مناسب به عتبات عالیات مشرف شوند. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: در خصوص قیمت بلیت هواپیما نیز همه تلاشمان را می‌کنیم که با قیمت مناسب مسافران بتوانند به عتبات عالیات مشرف شوند. البته توافق صورت گرفته قبلی بر مبنای ۳۰ هزار مسافر بود اما در حال رایزنی با شرکت‌های هواپیمایی هستیم تا بتوانیم قیمت مناسبی را عرضه کنیم و زائران عتبات عالیات بتوانند با قیمت مناسب به این سفر معنوی مشرف شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران