شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به کاهش ۶۵ درصدی درآمد شهرداری از محل ساخت و ساز به دلیل تعیین افزایش تا ۱۵۰ درصدی عوارض در مناطق گفت:

عوارض ۱۵۰ درصدی ساخت‌و‌ساز را در تهران متوقف کرد

حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به کاهش ۶۵ درصدی درآمد شهرداری از محل ساخت و ساز به دلیل تعیین افزایش تا ۱۵۰ درصدی عوارض در مناطق گفت: این ضوابط باعث شده شهرداران نتوانند هیچ قدمی بردارند. به گزارش مهر، این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه براساس بودجه محقق شهرداری ۵۰ درصد از درآمد شهرداری کم شده است، گفت: اگر ریشه‌یابی کنیم باید آیین نامه‌های شهرسازی بررسی شود، چون، ۶۵ درصد درآمد شهرداری از محل ساخت و ساز عوارض آن است این آیین نامه‌ها و ضوابط باعث شده شهرداران نتوانند هیچ قدمی برای انجام کار مردم بردارند. کاشانی گفت: شورای قبل عوارض شهر را تا ۱۵۰ درصد در برخی مناطق افزایش داده است و از کمیسیون شهرسازی درخواست کرد این مساله به فوریت پیگیری شود. وی از شورای شهر خواست به فوریت جلساتی را برای بازنگری بگذارد تا از سیستم نیوجرسی گذاشتن جلوگیری شود چون موجب مستاصل شدن مردم می‌شود. این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه حتماً باید با متخلف برخورد شود، درخواست کرد: در مراکز خدماتی که نیوجرسی گذاشتن باعث اختلال خدمتگزاری می‌شود و به فوریت باید این در اقدام بازنگری شود. کاشانی افزود: ملاقات‌های مردمی شهرداران بخشی‌اش به دلیل کرونا تعطیل شده است و خواهش می‌کنیم به فوریت این مساله حل شود. چون گفته می‌شود هیچ راهکاری در این باره تعریف نشده است.

عوارض در برخی از مناطق تهران کاهش می‌یابد

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران گفت: سیاست تیم جدید مدیریت شهری این است که درصدی از نرخ عوارض را در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد در برخی از نقاط تهران کاهش دهد. عبدالحمید امامی، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایلنا درباره رشد 2500 میلیاردی تحقق درآمدهای شهرداری تهران نسبت به سال گذشته گفت: معمولا درآمد شهرداری در نیمه دوم سال بیشتر است و تحقق درآمد بستگی به عملکرد مدیریت شهرداری دارد و اگر عملکرد مناسب باشد، طبیعتا به بودجه پیش بینی شده نزدیکتر می‌شود.  او با اشاره به اینکه ۵۰ درصد درآمدها تحقق پیدا کرده است، درباره مقایسه این ارقام نسبت به تحقق درآمدها در مقایسه با سال گذشته گفت: بودجه‌ها متفاوت است و عوامل متعددی بر رشد ارقام تاثیر می‌گذارد. برای مثال افزایش قیمت‌هایی که در عوارض اعمال می‌کنیم درآمدها را بالا می‌برد و از طرفی هزینه‌ها نیز بالا می‌رود.  معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران گفت: در ۵ ماهه نخست سال جاری تخصیص و پرداخت منابع ۱۰۰ درصد باهمدیگر تطبیق داشتند. ۸۹ درصد هزینه جاری بوده است و ۹۴ درصد نیز هزینه‌های عمرانی شهرداری بوده است. شهرداری در زمینه هزینه‌های جاری رویکرد صرفه جویانه را در پیش گرفته بود و در قسمت فعالیت‌های عمرانی سعی کردیم به تحقق ۱۰۰ درصدی برسیم.  او در واکنش به اینکه کارشناس‌ها معتقدند در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن درآمد شهرداری بیش از ۳۸ هزار میلیارد محقق نخواهد شد و تحقق بودجه مصوب شهرداری در سال ۱۴۰۰ تقریبا غیر ممکن است، گفت: درآمد شهرداری در نیمه دوم سال بیشتر است.  امامی درواکنش به اینکه اعضای شورای ششم پیشنهاداتی مبنی بر تعدیل نرخ عوارض را ارایه کرده‌اند که بر تحقق درآمدها اثرگذار است، اظهار کرد: بله می‌خواهند این اقدام را انجام دهند و حتما بر درآمدهای شهرداری تاثیر می‌گذارد. هر تیم مدیریتی سیاست‌های خاص خود را دارد و سیاست تیم جدید مدیریت شهری این است که درصدی از نرخ عوارض را در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد در برخی از نقاط تهران کاهش دهد، و باید این کاهش نرخ عوارض و جبران آن در بودجه را در جای دیگر ببینند. او ادامه داد: به‌طور طبیعی اگر راهکارهایی که داریم را فعال کنیم و نسبت به اجرای آن جدیت به خرج دهیم، تحقق بودجه عملی است اگرچه الان سیستم تغییراتی را اعمال می‌کند و درآمد ماه گذشته شهرداری خوب نبوده است.  معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران افزود: هنوز هم درآمدهای مناطق مناسب نیست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران