شماره امروز: ۵۴۷

پس از اما و اگرهای فراوان و با 18 رای موافق

| | |

سرانجام دیروز علیرضا زاکانی با کسب 18 رای از 21 عضو شورای شهر تهران به‌طور رسمی به عنوان شهردار جدید پایتخت انتخاب شد.

گروه راه و شهرسازی|

سرانجام دیروز علیرضا زاکانی با کسب 18 رای از 21 عضو شورای شهر تهران به‌طور رسمی به عنوان شهردار جدید پایتخت انتخاب شد. همچنین علیرضا جاوید که کارمند شهرداری است به عنوان سرپرست شهرداری تهران 21 رای اعضای شورای شهر را از آن خود کرد.

به گزارش «تعادل»، شامگاه چهارشنبه گذشته، اعضای شورای شهر تهران در یک جلسه غیر رسمی، صلاحیت دو کاندیدای نهایی خود یعنی علیرضا زاکانی و مازیار حسینی را بررسی کردند و در نهایت با 12 رای زاکانی را به عنوان شهردار جدید تهران برگزیدند و عملا از میان دو گزینه سیاسی و کارشناسی، به گزینه سیاسی رای دادند. این خبر اما بلافاصله از سوی مهدی چمران، رییس شورای شهر رد شد. روز شنبه نیز چمران در حاشیه نخستین نشست علنی شورای شهر ششم پایتخت اعلام کرد که رای‌گیری چهارشنبه استمزاجی بوده و رسمیت نداشته است. دیروز اما در دومین جلسه شورای شهر ششم، آنگونه که چمران اعلام کرد، به دلیل عدم تمایل حناچی به ادامه کار تا زمان استقرار شهردار جدید، شورای شهر با سرپرستی علیرضا جاوید موافقت کرد. پس از آن، زاکانی در غیاب رقیب نهایی خود پشت تریبون قرار گرفت و برنامه‌های خود را تشریح و به سئوالات اعضای شورای شهر پاسخ گفت. در نهایت 18 نفر از اعضای شورای شهر نیز به تصدی او در پست شهرداری تهران رای مثبت دادند. اما از آنجا که استقرار زاکانی در جایگاه شهرداری تهران مستلزم موافقت مجلس با استعفای او از نمایندگی مردم قم در مجلس است و این کار دستکم یک هفته زمان می‌برد، علیرضا جاوید پیش از گزینش نهایی زاکانی به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد. البته انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران به دلیل عدم تطابق رشته تحصیلی او آیین نامه مربوط به استخدام شهرداران با نقض مقررات نیز همراه بود، اما قرار است، مدیریت شهری برای تغییر آیین نامه مربوطه و گنجاندن رشته پزشکی در آن، شرایط قانونی ورود زاکانی به بهشت را فراهم آورند. 

     ضدفساد بودن کافی نیست

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران خطاب به زاکانی گفت: شما نشان دادید ضد فساد و رانت هستید و این افتخار ما است اما این کافی نیست، مهم کار سنگین اجرایی است که از فردای انتخاب بر عهده می‌گیرید.

امانی پس از استماع سخنان علیرضا زاکانی، کاندیدای سمت شهرداری تهران گفت: چون اولین‌بار است که از این میکروفن با اراده مردم تهران استفاده می‌کنم و این قدرت را در اختیار من گذاشتند که بتوانم در صحن علنی صحت کنم، از خدا می‌خواهم این میکروفن جز برای رضایت خدا و منافع مردم باز نشود.او گفت: بعد از انقلاب همیشه از بیرون به شهرداری آمدند و ایرادی ندارد و شما نیز وارد شهرداری تهران خواهید شد. اما الان شهرداری تهران به بلوغی رسیده است که می‌گوید من می‌توانم که مدیران را از بدنه خود عرضه کنم.امانی گفت: بدنه شهرداری تهران نگران هستند، آقای علوی در صحبت‌های خود گفتند که ما می‌ایستیم در مقابل مدیران اتوبوسی، ما هم با شما هم پیمانیم اما از آقای زاکانی می‌خواهیم اینجا موضع خود را پشت این تریبون نسبت به این موضوع روشن کنند.به پرسنل شهرداری در زمان انتخابات قول دادیم و گفتیم به شما اعتماد داریم، لذا خواهش می‌کنم موضع خود را در این زمینه روشن کنید و به بدنه شهرداری آرامش دهید که آنها نگران نباشند.عضو شورای شهر تهران گفت: شما نشان دادید ضد فساد و رانت هستید و این افتخار ما است اما این کافی نیست، مهم کار سنگین اجرایی است که از فردای انتخاب بر عهده می‌گیرید.

     کسی دنبال بازی سیاسی نباشد

حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران خطاب به زاکانی گفت: امروز یک اطمینان خاطر به همکاران ما در شهرداری باید داده شود که اینجا فضای تخصصی است و از تخصص‌هایی که به نفع مردم است، استفاده می‌کنید.حبیب کاشانی پس از استماع برنامه‌های علیرضا زاکانی گفت: از بودجه پیش بینی شده شهرداری ۵۵ درصد محقق نشده است. برای این قسمت باید فکر ویژه‌ای انجام دهید که هم کسری بودجه و هم درآمدهایی که برای شهر تهران متصور است به سرانجام برسد.او با اشاره به مساله حمل و نقل عمومی گفت: مردم از یک طرف معیشت‌شان دچار مشکل است و از طرفی باید در شرایط کرونایی از مترو و اتوبوس استفاده کنند. برای هر کیلومتر مترو هزار تا هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه است و باید به این مساله توجه شود.کاشانی گفت: آقای امانی هم به درستی اشاره کردند و شاید خیلی از مسائل فضاسازی رسانه‌ای باشد، شما را آدم دیندار و پاکدستی می‌دانم و یقینا خیلی از مسائل فضاسازی رسانه‌ای است و این نگرانی را به بخش داخلی شهرداری منتقل کردند و آن چیزهایی که در فضای مجازی مطرح کردند را در شما سراغ نداریم.عضو شورای شهر تهران گفت: امروز یک اطمینان خاطر به همکاران ما در شهرداری داده شود که اینجا فضای تخصصی است و از تخصص‌هایی که به نفع مردم است و تفکرهای سیاسی بر آن حاکم نشده استفاده می‌کنید.کاشانی تاکید کرد که این آرامش را به بدنه شهرداری منتقل کنید و از همه تخصص‌ها استفاده کنید به شرط اینکه کسی دنبال بازی سیاسی نباشد.

     زاکانی: شرایط احراز شهردار تهران را  دارم

علیرضا زاکانی، شهردار منتخب تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با ۴۲ سال عقبه فعالیت شرایط احراز شهرداری تهران را دارم گفت: هفته آینده درباره استعفایم از مجلس تصمیم‌گیری می‌شود.شهردار منتخب تهران، پس ارایه برنامه‌هایش و پاسخ به سوالات اعضای شورای شهر در خصوص شرایط تحصیلی‌اش و عدم تطابق آن با جایگاه شهردار تهران گفت: براساس آیین نامه سال ۹۷ شرایط احراز شهردار تغییر کرده و بخشی از آن دارای نقص است.وی با بیان اینکه بخشی از تخصص‌ها من جمله حوزه پزشکی در این آیین نامه نیامده است. گفت: من ۴۲ سال عقبه کار اجرایی دارم که یک وجه آن تخصصی است.زاکانی گفت: وجه دیگر آن این است که فرد مدیر اجرایی و عالی دارد که از نظر کالبدی شهری که نیاز به فرهنگ و اجتماعی دارد و مدیر اجرایی باید فهم بالایی درباره شهر به عنوان دولت کوچک را داشته باشد و بتواند تدبیر کند و رشد همگون و غیر کاریکاتوری را فراهم کند.وی درباره استعفایش گفت: چهارشنبه بعد از اینکه رای استمزاجی اعضا اعلام شد، استعفایم را تقدیم رییس مجلس کردم و طبق آیین نامه داخلی باید هفته اول بعد از استعفا در تریبون مجلس قرائت شود و به بحث نمایندگان گذاشته شود و علی القاعده امروز (یکشنبه) باید اعلام وصول شود، تا الزام آن مشخص شود.

زاکانی همچنین گفت: بدهی‌های شهرداری تهران حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان است که در مقابل آن ۵۷ هزار میلیارد تومان نیز مطالبات دارد.شهردار منتخب تهران با بیان اینکه باید با توجه به شهر آن را خوب اداره کنیم و بتوانیم با تقسیم بدهی‌ها، سالانه بخش زیادی از آن را پرداخت کنیم، افزود: بخش زیادی از این بدهی‌ها از مطالبات شهرداری از سایر دستگاه‌ها و دولت باید پرداخت شود.زاکانی گفت: بخش دیگری از این بدهی‌ها مبتنی بر ایجاد رونق در ساخت و ساز و شرایطی که بتوانیم از طریق آن تامین مالی کنیم پرداخت خواهد شد و بخشی دیگر مربوط به مطالبات شهرداری از دولت و بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی مانند تکلیف دستگاه‌های اجرایی پرداخت خواهد شد.

     تکلیف دولت در برابر مترو 

او ادامه داد: دولت مکلف است ۵۰ درصد هزینه‌های مربوط به توسعه زیرساختی در حوزه مترو را پرداخت کند و یک سوم مبلغ بلیت و ۸۲.۵ درصد تامین مالی برای اتوبوس داشته باشد.شهردار تهران گفت: این موارد مدت‌ها است که اتفاق نیفتاده و باید این معوقات و مطالبات را پیگیری و این وضعیت را جبران کنیم.زاکانی خاطرنشان کرد: بخش دیگر نیز به اوراق مشارکت برمی‌گردد؛ امروز اوراق مشارکت به نام شهرداری گرفته شده اما تنها ماه به ماه شهرداری پول پرداخت می‌کند اما بهره‌ای از آن مشارکت اولیه ندارد مانند آنچه که در بانک آینده رقم خورده است.او افزود: بخش دیگر مربوط به پروژه‌های ناتمامی است که ظرفیتی است که می‌تواند در این امر به ما کمک کند. شهردار منتخب تهران با بیان اینکه اداره شهر دشوار اما شدنی است، اضافه کرد: با به میدان آوردن مردم و ظرفیت‌هایی که مردم در قبال حضورشان در جامعه ایجاد می‌کنند و با ایجاد تفاهم در حاکمیت و حکومت گره این کلاف سردرگم موجود در تهران باز می‌شود و آینده‌ای بسیار روشن برای تهران پیش بینی می‌کنیم.او درباره تعامل شهرداری با دولت و مجلس توضیح داد: تعامل با دولت و مجلس فرصتی طلایی است که در این دوره فراهم شده و این ظرفیت اجرایی- تقنینی، امکانی را برای شهرداری فراهم می‌کند که با کسب مجوزهای لازم برای اداره درست شهر از دولت و تصویب قوانین مناسب در مجلس، به جهش شهر کمک کند. این ارتباط و تعامل در این دوره وجود دارد و روسای قوا برای کمک به شورای شهر و شهرداری و جبران کاستی‌های گذشته تاکید دارند.

     اتصال صیاد به آزادگان

او با بیان اینکه جدای از مگاپروژه‌های فرهنگی و اجتماعی، مگاپروژه‌هایی هستند که ناظر به کالبد شهر هستند، افزود: یکی از این پروژه‌ها تونل زیرگذر انتهای صیاد به آزادگان است که مطالعات و تحقیقات اولیه آن انجام شده و افرادی نیز برای سرمایه‌گذاری در این پروژه اعلام آمادگی کردند.شهردار منتخب گفت: همچنین پروژه L.R.T از شرق تهران تا وردآورد تعریف شده که در طراحی آن دوبانده کردن بخشی از صیاد تا شیخ فضل‌الله نیز مطرح است. برای اجرا نیز سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام خواهد شد و ما از آنها خرید خدمات می‌کنیم.زاکانی عنوان کرد: هر یک کیلومتر مترویی که احداث می‌شود هزار و ۱۰۰ میلیارد هزینه دارد و وقتی روی زمین می‌رسد به ۷۰ میلیارد تومان می‌رسد اما اگر بخش خصوصی سرمایه‌گذاری و هزینه کند و شهرداری از آن خرید خدمات کند، از پس هزینه‌های این پروژه‌ها برخواهد آمد. مگا پروژه‌های اینچنینی تعریف شده که با اولویت در شهر دنبال خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران