شماره امروز: ۵۴۷

| | |

صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه پاییز امسال نیم تا یک درجه گرمتر از حالت عادی است، گفت:

صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه پاییز امسال نیم تا یک درجه گرمتر از حالت عادی است، گفت: بر اساس تغییرات اقلیمی در ایران، فراوانی و شدت وقوع پدیده‌های حدی مثل امواج گرمایی، سیل، تگرگ و بارندگی‌های شدید و ... در کشور رو به افزایش است. ضیاییان در گفت‌وگو با ایرنا درباره چرایی علت سیلاب‌های تابستانی در کشور و ادامه آن در هفته‌های آینده، افزود: این‌بارش‌ها غیر معمولی نیست و در سواحل دریای خزر بارش‌های تابستانی هرساله وجود دارد؛ همچنین در خطه جنوب بارش موسمی هر ساله قابل پیش بینی است. پدیده حدی، به این معناست که هر پدیده‌ طبیعی ممکن است به شکل حداکثری مانند گرمای بسیار زیاد، بارش‌های مداوم، تبخیر شدید و حتی وزش بادهای شدید و توفان اتفاق بیفتد.  وی گفت: عمدتا بارش‌های تابستانی از «ابرهای همرفتی» شکل می‌گیرد و خاصیت ابرهای همرفتی رگبار باران با شدت زیاد است که در محدوده جغرافیایی محدود و کوچک رخ می‌دهد و اثر آن در کاهش خشکسالی نیز محدود است.  ضیاییان اضافه کرد: در روزهای آینده برای نوار شمالی کشور و در بخش‌هایی از جنوب کرمان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد بارش رگباری خواهیم داشت. در هرمزگان و غرب کشور هم بارش‌های رگباری ادامه دارد.  رییس مرکز ملی پیش بینی ادامه داد: بر اساس تغییرات اقلیمی که برای کشور ما رخ داده است اکنون و در آینده «پدیده‌های حدی» مثل سیل، رعد و برق، رگبار ناگهانی، گرما و سرمای شدید افزایش خواهد داشت و تعداد و شدت وقوع آن افزایش خواهد یافت.  رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: امسال در فصل بارش (زمستان)، بارش مناسب نداشتیم و بر این اساس برای کل سال زراعی کاهش بارندگی ثبت شده است. وی گفت: نقشه‌ها درحال حاضر نشان می‌دهد در پاییز امسال با احتمال ۶۰ تا ۷۰ درصد، کم بارشی در حدود 30 درصدی نسبت به بلندمدت خواهیم داشت؛ یعنی احتمال دارد ۲۰ تا ۳۰ درصد بارش‌های پاییزی امسال نسبت به بلندمدت کاسته شود. انتظار داریم بارندگی‌های پاییزی دیرهنگام شروع شود و پاییز امسال نیم تا یک درجه گرمتر از نرمال باشد. شایان ذکر است بارش‌های سیل آسا در زمره پیش بینی‌های فصلی و ماهانه جای ندارد و پیش بینی آنها چند روز قبل از وقوع قابل پیش بینی است. بر اساس این گزارش، تازه‌ترین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی بیانگر آن است که از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه۱۳۹۹) تا هفتم تیرماه ۱۲۹.۹ میلی‌متر بارش رخ داده و این درحالی است که در دوره بلندمدت ۲۲۴.۳ میلیمتر بارندگی اتفاق افتاده و این موضوع کاهشی به میزان ۴۲.۱ درصد را نشان می‌دهد. این میزان کاهش بارش اثر منفی خود را بر روی موجودی مخازن سدها گذاشته و سبب کاهش بیش از ۴۹ درصدی آب موجود در مخازن سدها شده که همین امر تامین آب را با چالش‌های جدی همراه کرده است. براساس گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی، از ابتدای تیرماه تا هفتم این ماه، فقط یک دهم میلی‌متر بارندگی روی داده که در مقایسه با دوره بلندمدت که ۰.۹ میلیمتر بوده، کاهشی ۸۶.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

    باد شدید و رگبار باران در ۲۴ استان کشور

بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور فردا ۱۶ مرداد، به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر مناطقی از ۲۴ استان کشور با رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید مواجه خواهند شد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور در مناطقی از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و ارتفاعات غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، استان فارس، ارتفاعات استان‌های بوشهر، کرمان، هرمزگان و استان مرکزی، دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، سمنان و تهران؛ به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.در مناطق مستعد احتمال ریزش گرد و خاک نیز وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران