شماره امروز: ۵۴۷

| | |

علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس گفت: باید از ابزار نظارتی مجلس برای تعیین تکلیف برداشت 16 هزار میلیاردتومانی بانک مسکن از جیب مردم و نحوه هزینه کرد

حساب‌کشی از بانک مسکن

علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس گفت: باید از ابزار نظارتی مجلس برای تعیین تکلیف برداشت 16 هزار میلیاردتومانی بانک مسکن از جیب مردم و نحوه هزینه کرد اقساط بازگشتی مسکن مهر استفاده شود. قوه قضاییه هم باید حق مردم را احیا کند. سلیمی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به برداشت 16 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن از جیب مردم در قالب تخلف در ثبت سود تسهیلات ترازنامه اظهار کرد: به استناد قرارداد منعقد شده بین بانک مرکزی و بانک عامل مسکن، سود تسهیلات ساخت مسکن مهر از محل خط اعتباری و اقساط بازگشتی معادل 5.23 درصد تعیین شد اما بانک مسکن در ترازنامه منتهی به تابستان سال 96، در اقدام غیرقانونی و بر خلاف قرارداد با بانک مرکزی، سود این تسهیلات را معادل 12 درصد تعیین کرد و همین مساله زمینه بدهی 16 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مسکن شد.

سفر اتوبوسی گران شد

در ادامه گرانی‌های خدمات سفر، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران از افزایش کرایه روزانه اتوبوس‌ها، پس از موج سفرهای زمینی به ارمنستان خبر داد.امیرپویان رفیعی‌شاد درباره گرانی هزینه سفر در شرایطی که محدودیت‌های کرونا تقاضای سفر را نیز کاهش داده، اما قیمت خدمات در این بخش روزانه درحال تغییر است، به ایسنا گفت: در موضوع قیمت سفر، چند عامل را باید درنظر گرفت؛ نخست کرونا است که شاید گفته شود با وجود شیوع این ویروس در کشور مردم همچنان متقاضی سفر هستند، اما باید توجه کرد که تعداد پروازها در مقاصد گردشگری و مسیرهای خاص از زمان همه‌گیری، محدود و کم شده است، چون ملاحظاتی وجود دارد. وقتی عرضه و تقاضا هم‌خوانی نداشته باشد، طبیعی است که قیمت‌ها خود به خود افزایش پیدا کند.او اضافه کرد: البته نمی‌توان بدون بحث از کنار افزایش قیمت بلیت هواپیما گذشت؛ متاسفانه شرکت‌های هواپیمایی در دو سه مقطع افزایش نرخ داشتند و هر بار توپ را به زمین آژانس‌های مسافرتی انداختند، درحالی که آژانس فقط فروشنده خدمات دیگران است و نمی‌تواند تعیین‌کننده قیمت باشد و اتفاقا آژانس‌داران منتقد شیوه قیمت‌گذاری در حمل و نقل هستند. مثلا چرا در مسیرهای کوتاه شمالی قیمت بلیت یک‌طرفه تهران ـ گرگان به ۷۰۰ هزار تومان رسیده است؟ با توجه به درآمد مردم این قیمت توجیه‌پذیر نیست. معلوم است مردم با این شرایط ناراضی می‌شوند. او با بیان اینکه مردم درحال حاضر به تورهای ارزان و سفرهای زمینی بیشتر گرایش پیدا کرده‌اند، گفت: بعد از موجی که برای سفر به ارمنستان با انگیزه تزریق واکسن راه افتاد، اتوبوس‌هایی که تا مرز مسافر جابه‌جا می‌کردند، کرایه‌ها را ناگهان افزایش دادند، به‌طوری که از 2 میلیون تومان به 5 میلیون تومان کرایه روزانه رسیدند، حالا همین نرخ تثبیت شده و در حمل و نقل داخلی و تورها تاثیر گذاشته و قیمت آن را بالا برده است. هیچ نظارتی هم که وجود ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران