شماره امروز: ۵۴۷

آخرین گزارش دخل و خرج شهرداری طی 4 سال گذشته در پارلمان شهری پایتخت ارایه شد

| | |

در جریان سیصد و پنجاهمین جلسه شورای شهر تهران «آخرین وضعیت مالی درآمدها، بدهی‌ها و مطالبات شهرداری تهران» توسط عبدالحمید امامی، معاون مالی شهردار تهران قرائت شد.

گروه راه و شهرسازی|

 در جریان سیصد و پنجاهمین جلسه شورای شهر تهران «آخرین وضعیت مالی درآمدها، بدهی‌ها و مطالبات شهرداری تهران» توسط عبدالحمید امامی، معاون مالی شهردار تهران قرائت شد.  امامی با اشاره به عملکرد پایان دوره قبل و دوره جاری گفت: در ابتدای دوره بحث ۶۷ هزار میلیارد بدهی شهرداری مطرح شد که مبنای بسیاری از اقدامات بود.قسمت زیادی نیز به پیمانکاران مربوط می‌شد و مقدار زیادی نیز اسناد نادرست بود که درست محاسبه نشده بود. برای مثال کل پروژه‌ای که ۳۰ درصد آن انجام شده بود شهردار وقت برای اخذ بودجه ۱۰۰ درصد پروژه را به عنوان بدهی منظور کرده بود.  امانی گفت: ۳۴ هزار میلیارد رقم بدهی تا انتهای شهریور ۹۶ است. تسهیلات بانک‌ها ۱۹ هزار میلیارد بوده است که ۵۲ هزار میلیارد می‌شده و با پرداخت قسمتی از آن به ۵۰ هزار میلیارد رسیده است. اصل بدهی شهرداری همان بدهی‌های بانکی ۱۹ هزار میلیارد از مجموع دوره‌های قبل است. عینا ۵۰ هزار میلیارد به این دوره منتقل شده است.  معاون شهردار تهران گفت: در نتیجه هم‌اکنون بدهی شهرداری ۶۶ هزار میلیارد است. موارد دیگری از جمله بدهی به تامین اجتماعی و دارایی نیز وجود دارد. در مجموع ۹ هزار میلیارد پرداخت به بانک‌ها و طلبکاران داشتیم که در ازای آن ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد اوراق مشارکت دریافت کردیم. او ادامه داد: با توجه به اینکه پرداخت به پیمانکاران در گذشته به موقع انجام نمی‌شد باعث بی‌اعتمادی آنها و ارایه قیمت‌هایی بالاتر به دلیل بی‌اعتمادی به شهرداری شده بود. اکنون همه‌چیز معلوم است و مشخص شده است چه زمانی چه مبلغی دریافت می‌کنند. امامی افزود: ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد از مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی را با بدهی به بانک‌ها تهاتر کردیم. بدهی‌های دولت که به صورت کامل شناسایی شده ۳۰ هزار میلیارد است در حالی که برآورد ما در حدود ۶۰ هزار میلیارد از دولت طلبکار هستیم. معاون شهردار گفت: رسا تجارت یکی از موضوعات و چالش‌های اصلی اواخر دوره قبل بود. بیش از دو سال وقت گذاشتیم و آن را بررسی کردیم. رسا تجارت معادل ۲۵ هزار میلیارد تومان به قیمت روز به شهرداری بدهکار است. دو قرارداد ۲ هزار میلیارد تومانی و ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای رسا تجارت در نظر گرفته شده بود و شهرداری به آنها ۱۳ هزار میلیارد منابع داده بود. زمانی که ایرادات به رسا تجارت مشخص شد، در نیمه اول سال ۹۶ سه هزار میلیارد را باز گرداندند و حدود سه هزار میلیارد نیز هزینه شد و ۶ هزار میلیارد از پولی که به رسا تجارت ارایه شد باقی مانده بود. ما دوهزار میلیارد از آن را پس گرفتیم و اکنون ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان باقی مانده است که در مجموع از سال ۸۶ تاکنون رقم بدهی به ۲۵ هزار میلیارد رسیده است. در نتیجه ۲۵ هزار میلیارد بدهی مربوط به رسا تجارت است. امامی در مورد درآمدهای پایدار گفت: تلاش کردیم که این درآمدها افزایش یابد. درآمدهای پایدار ۲۸ درصد افزایش یافته است.مالیات بر ارزش افزوده یک درصد اضافه شد. بسیاری از پروژه‌های بزرگ ما دعوای حقوقی داشت که حل و فصل شده‌اند. معاون شهردار تهران اضافه کرد: در ازای فروش ملک‌ها از نظر مبلغ سه برابر ملک خریدیم که از نظر مساحت ۵۴ برابر شده است.

     پیش نیاز عبور پایتخت از خودرو محوری

در این حال، محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران در حاشیه جلسه دیروز این شورا، با بیان اینکه برای شهر تهران و مردم آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی اهمیت دارد که باید جدی‌تر پیگیری شود، گفت: تهران باید حداقل به ۹ هزار اتوبوس برقی و ۱۲ خط مترو برسد و حداقل ۵ هزار واگن داشته باشد تا از خودرو محوری عبور کنیم و به حمل و نقل عمومی برسیم.  رییس شورای شهر تهران همچنین در پاسخ به اینکه در شورای پنجم چند طرح و لایحه به تصویب رسید، گفت: در حدود ۳۱۶ جلسه صحن علنی برگزار شد، بیش از ۱۵۰ طرح ارایه و بیش از ۱۸۰ لایحه ارایه شد وکمتر از ۵۰ طرح و لایحه در کمیسیون‌ها رسیدگی شده است. در این دوره در حدود هزار تذکر نیز ارایه شده است. 

     الزام شهرداری به ثبت میراث طبیعی  پارک پردیسان 

در رویدادی دیگر، دیروز اعضای شورای شهر تهران به دو فوریت طرح الزام شهرداری تهران به ثبت میراث طبیعی و تنوع زیستی پارک پردیسان رای مثبت داده و در ادامه جزییات این طرح را به تصویب رساندند. در پارک پردیسان ۵۳۰ گونه گیاهی وجود دارد که ۴۴۳ گونه آن خودرو و ۸۷ گونه  آن کشت شده هستند که گونه‌های ارزشمندی هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران