شماره امروز: ۵۴۷

طول شبکه بزرگراهی کشور به ۱۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر افزایش یافت

| | |

روز پنجشنبه به دستور رییس‌جمهور ۳۲۱ کیلومتر مسیر بزرگراهی جدید زیر بار ترافیک رفت که با افتتاح این طرح‌ها علاوه بر رشد ۶۰ درصدی ساخت بزرگراه‌ها در طول ۸ سال، طول شبکه بزرگراهی کشور به ۱۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر افزایش یافت.

روز پنجشنبه به دستور رییس‌جمهور ۳۲۱ کیلومتر مسیر بزرگراهی جدید زیر بار ترافیک رفت که با افتتاح این طرح‌ها علاوه بر رشد ۶۰ درصدی ساخت بزرگراه‌ها در طول ۸ سال، طول شبکه بزرگراهی کشور به ۱۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر افزایش یافت. به گزارش ایرنا، هشتاد و یکمین برنامه افتتاح طرح‌های ملی پنجشنبه‌ها با عنوان «تدبیر و امید برای جهش تولید» به بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان در سراسر کشور با ارزش سرمایه‌گذاری ۲۱ هزار میلیارد تومان اختصاص داشت . حسن روحانی امروز از طریق ویدیو کنفرانس ۳۷ پروژه بزرگراهی، بندری و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سالن‌های چند منظوره ورزشی ۶ هزار نفره در شهرهای ساری و شیراز و ۲۶۲ فضای ورزشی دیگر در سطح کشور را افتتاح کرد.  در ابتدای دولت تدبیر و امید طول شبکه بزرگراهی کشور ۱۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بود که با همت و تلاش دولتمردان در تاریخ احداث بزرگراه‌های کشور ۶۰ درصد در ساخت رشد داشتیم.   این طرح‌ها که اشتغالزایی هزار و ۴۲۲ نفر را به همراه دارد شامل بهره‌برداری از ۳۲۱ کیلومتر پروژه بزرگراهی و باند دوم راه اصلی در کشور، افتتاح هشت طرح در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور و ۱۶ پروژه بندری است. افتتاح سه پست اسکله نفتی، انواع سامانه‌های اعلام حریق و سامانه مرجع دریایی در استان‌های مازندران و بوشهر از جمله ۱۶ پروژه بندری هستند که امروز با حضور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

    افتتاح بزرگراه‌ها در ۱۷ استان

با هدف بهبود شبکه حمل و نقل جاده‌ای کشور و توسعه کریدورهای بزرگراهی برای ایجاد ارتباط بین شمال- جنوب و شرق- غرب کشور، ۳۲۱ کیلومتر راه و بزرگراه در استان‌های مختلف کشور با دستور رییس‌جمهور افتتاح شد.

این طرح‌ها شامل ۲۰ کیلومتر بزرگراه در استان آذربایجان غربی، ۲۸ کیلومتر بزرگراه در بوشهر، ۳۵ کیلومتر بزرگراه در چهارمحال و بختیاری، ۲۵ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در استان خراسان جنوبی و ۱۱ کیلومتر راه اصلی در خراسان رضوی است.

همچنین ۱۳ کیلومتر بزرگراه در خراسان شمالی، ۱۴ کیلومتر بزرگراه در خوزستان، ۱۰ کیلومتر راه اصلی در سمنان، ۴۳ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در سیستان و بلوچستان و ۱۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در استان فارس زیر بار ترافیک رفت. در این برنامه ۲۴ کیلومتر راه اصلی در کرمان، ۱۲.۵ کیلومتر بزرگراه در گلستان، ۵ کیلومتر راه اصلی در گیلان، ۲۸.۵ کیلومتر بزرگراه در لرستان، ۲۰ کیلومتر بزرگراه در استان مرکزی، ۱۰ کیلومتر بزرگراه در هرمزگان و ۱۷ کیلومتر بزرگراه در استان یزد افتتاح شد که ارزش روز این طرح‌ها ۳۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

     ریل‌گذاری برای دولت آینده

 رییس‌جمهوری در هشتاد و یکمین پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» گفت: در دولت تدبیر و امید بزرگراه‌های کشور از ۱۲ هزار کیلومتر به ۲۰ هزار کیلومتر افزایش یافت، ۶ هزار کیلومتر بزرگراه نیز در دست اجرا است که با تکمیل آن بزرگراه‌های کشور تقریبا ۲ برابر می‌شود.

روحانی در این آیین افزود: این اقدامات انجام شده در حوزه مهم و زیر ساختی، ریل‌گذاری برای دولت آینده است. 

وی با یادآوری اینکه یکی از افتخارات این دولت از آغاز تقویت حمل و نقل در کشور بوده است؛ تصریح کرد: حمل و نقل یکی از مسائل مهم و اساسی و به عنوان یکی از ارکان پیشرفت کشور و زندگی مردم برای جابه‌جایی مسافر و بار در حوزه داخلی و خارجی بسیار حائز اهمیت است.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: در زمینه حمل و نقل هم در زمینه جاده‌ای و هم ریلی، هوایی، دریایی و بندری و به ویژه ترانزیت کارهای بسیار عظیم و بزرگی انجام شده است.

وی گفت: افتخار می‌کنیم که در شرایط بسیار سخت تحریم، جنگ اقتصادی و کرونا مسیر جهش و حمایت از تولید و مانع زدایی ادامه یافت.

    افزوده شدن ۶۰ درصد 

به طول بزرگراه‌های کشور

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان در سراسر کشور گفت: در هشت سال گذشته، حدود ۶۰ درصد به طول بزرگراه‌های کشور افزوده شد. اسلامی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم، حدود ۱۱ هزار کیلومتر آزادراه، بزرگراه و راه اصلی ایجاد شده است که به این واسطه حدود ۶۰ درصد افزایش طول بزرگراه‌ها را شاهد بودیم.  وی با بیان اینکه این یک دستاورد مهم و ماندگار است، تصریح کرد: با افزایش طول جاده‌ها ظرفیت جابه‌جایی‌ها هم افزایش پیدا کرد و که این دستاورد با کاهش زمان سفر و افزایش ایمنی، دستاوردهای کاملا ملموسی برای مردم کشور به ارمغان آورده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران