شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حالی که دیروز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه درباره رسیدگی‌های قضایی به حادثه اتوبوس خبرنگاران گفت، نتیجه کارشناسی این است که ۵۰ درصد تقصیر متوجه راننده بوده و۵۰ درصد تقصیر عوامل و مسوولان مختلف بوده است،

تردد اتوبوس خبرنگاران ممنوع بود!

در حالی که دیروز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه درباره رسیدگی‌های قضایی به حادثه اتوبوس خبرنگاران گفت، نتیجه کارشناسی این است که ۵۰ درصد تقصیر متوجه راننده بوده و۵۰ درصد تقصیر عوامل و مسوولان مختلف بوده است، یکی از مسوولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که تردد اتوبوس خبرنگاران ممنوع بوده است. در پی صدور بخشنامه از سوی وزیر راه و شهرسازی درباره اعلام ممنوعیت تردد اتوبوس سازمان‌ها و نهادها در جاده‌ها، مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری اعلام کرد که پیش از حادثه‌ای که برای اتوبوس خبرنگاران رخ داد هم تردد اتوبوس‌های سازمان و دستگاه‌ها در جاده‌ها بدون داشتن کارت هوشمند و مجوز فعالیت از یک شرکت حمل و نقل ممنوع بود و وزیر بر آن تاکید کردند. به گزارش ایسنا، اما نکته اینجاست که این ممنوعیت پیش از این وجود داشته است اما مجری برگزاری این تور رسانه‌ای یعنی سازمان محیط زیست از اجرای آن سر باز زده است چرا که داریوش باقر جوان، مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا این ابلاغیه پیش از این وجود نداشته و پس از صدور آن از سوی وزیر راه و شهرسازی ممنوع شده است؟ اظهار کرد: این ممنوعیت پیش از این وجود داشت و وزیر و راه و شهرسازی با این ابلاغیه نظارت بر اجرای آن را تاکید کرد. وقتی تعدادی از عزیزان را به عنوان مسافر سوار بر اتوبوس می‌کنند قطعا باید چارچوب‌های لازم هم رعایت شود و در حادثه‌ای که برای خبرنگاران رخ داد نیز تردد با آن اتوبوس غیرقانونی بود.

فرمانداری برای شورای شهر مانع‌تراشی نکند

محمد جواد حق شناس، رییس کمیسیون نام‌گذاری شورای اسلامی شهر تهران به نامه اعتراضی هیات تطبیق فرمانداری تهران در خصوص غیرقانونی خواندن نامگذاری معابری به اسم بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران (جبار باغچه‌بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی) واکنش نشان داد و درخواست کرد که هیات تطبیق برای شورای اسلامی شهر در انجام وظایف قانونی ناشی از اختیارات مصرح در قانون مانع تراشی نکند. به گزارش ایسنا، حق شناس در جریان سیصد و دهمین جلسه شورا در این باره ادامه داد: کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران، بنا به پیشنهاد نهادها، سازمان‌ها، مراکز علمی و فرهنگی، مجامع دانشگاهی، شورایاری‌های سطح تهران و دیگر مراکز مرتبط و درنهایت با رای اعضای شورا، نسبت به نامگذاری معابر و خیابان‌های شهر اقدام می‌نماید.درخصوص نامگذاری معابری به اسم بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران، ازجمله جبار باغچه‌بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی نیز پیشنهاداتی از سوی افراد و نهادهای فرهنگی مانند دفتر شعر جوان (که جمعی از چهره‌های مطرح ادبیات کودک و نوجوان کشور آن را اداره می‌کنند)، به شورا رسید که بنا به خویشاوندی و ارتباطی که بین این بزرگان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وجود دارد، چهار خیابان روبروی این محل که صاحب عناوین اول، سوم، پنجم و هفتم بود، به نام آنها نامگذاری شد. رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با بیان اقدام عجیب و غیرمنتظره از سوی هیات تطبیق به ریاست فرماندار تهران، آن‌هم همزمان با ۱۸ تیرماه (روز ملی ادبیات کودک و نوجوان) گفت: متاسفانه هیات تطبیق این مصوبه قانونی شورای شهر منتخب مردم را در خصوص نامگذاری برای چهار شخصیت مطرح ادبیات کودک و نوجوان غیرقانونی اعلام کرد!! ادبیات کودک و نوجوان گره خورده با نام بزرگانی چون جبار باغچه‌بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی است. حق شناس تاکید کرد: پیش از این، کمیسیون نامگذاری شورای پنجم شهر تهران، در تکریم و بزرگداشت چهره‌های مطرح ادبیات، فرهنگ و هنر کودک و نوجوان کشور، معابری را به نام‌های عباس یمینی شریف، نادر ابراهیمی، مصطفی رحماندوست، احمدرضا احمدی، توران میرهادی، قیصر امین‌پور، پروین دولت‌آبادی، عباس کیارستمی و... نامگذاری کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران